Dobre urobená rozprávka zaujme aj akademikov

Dokumenty o vlkovi a kozliatkach či Snehulienke a siedmich trpaslíkoch spracované školákmi predstavili Trstenčania na medzinárodnej konferencii.

Tatiana Trojanová s miestnou školáčkou.Tatiana Trojanová s miestnou školáčkou. (Zdroj: ARCHÍV TT)

TRSTENÁ. Žiaci zo Základnej školy P. O. Hviezdoslava urobili vlani dve rozprávky, ktorými upozorňujú na nástrahy internetu a spolužiakom v nich dávajú rady, ako sa im vyvarovať. Projekty zabodovali na troch celoslovenských súťažiach, dvakrát získali prvé miesto a raz druhé. Škola dostala možnosť odprezentovať ich aj na medzinárodnej konferencii v tureckej Antalyi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tréma opadla

Dokumenty s deťmi pripravovali Emília Pňačeková, Janka Matějová, Daniela Paľová, Gabriela Kapjorová a Tatiana Trojanová. Posledná menovaná dostala možnosť predviesť ich prácu na celoeurópskom fóre.

SkryťVypnúť reklamu

Na 8. Európskej konferencii učiteľov informačných a komunikačných technológií sa predstavilo zhruba sto pedagógov z Európy, s prezentáciami vystúpilo aj zopár tureckých. Tatiana Trojanová cestovala zo Slovenska s bratislavským učiteľom Milošom Bélikom.

Okrem toho, že boli jedinými Slovákmi, boli aj jedinými učiteľmi zo základnej školy. Zvyšok fóra tvorili stredoškolskí a univerzitní profesori.

fdbhyy

S európskymi kolegami. FOTO: ARCHÍV TT

„Mala som obavy, či ich zaujmem s našimi projektmi o rozprávkach. Veď čo môžem dať ja, učiteľka základnej školy, profesorom, ktorí všetko dávno vedia? Okrem toho to bola moja prvá medzinárodná skúsenosť, nechcela som sklamať školu, ktorá mi dôverovala. Spočiatku som mala trému, ale dopadlo to výborne. Kolegovia boli nadšení, koľko aktivít sme s deťmi vtesnali do jedného dokumentu.“

SkryťVypnúť reklamu

Spolupatričnosť a úcta

Tatiana mala strach, keď sa dozvedela, že väčšina účastníkov konferencie prednáša na vysokých školách. Všetci ju však milo prekvapili. „Boli milí, ústretoví, prajní, nepovyšovali sa,“ hovorí učiteľka angličtiny a informatiky. „Zaujímali sa, ako fungujeme na našej škole, pýtali sa, či sa nechceme zapojiť do spoločných projektov. Bolo skvelé, ako sa dokázala pod jednou strechou zísť taká silná európska spolupatričnosť, podpora a súdržnosť.“

Učiteľka z Trstenej si z Turecka priniesla iba pozitívne pocity. Neteší ju len dobre odvedená práca a skvelá prezentácia projektov, ale aj množstvo nových kontaktov, ktoré tam získala. Už od budúceho školského roka ich chce začať zužitkovávať.

„Chcela by som nadviazať spoluprácu s tureckou základnou školou,“ rozpráva. „Aby si naše deti mohli dopisovať s ich, čím sa zlepšia v angličtine. Uvažujem aj nad spoluprácou s portugalskou školou. Vďaka konferencii som spoznala úžasného a všestranného učiteľa Miloša Bélika. Vyzná sa aj v počítačoch, preto verím, že mi pomôže s novými programami, aby sa našim deťom pracovalo ešte lepšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Na písomkách spoločne

Oravčanku suverénnosťou a zmyslom pre humor pri prednáške zaujal kolega z Bratislavy. Páčili sa jej práce ruského kolegu a portugalského. „Učiteľ z Portugalska mal prezentáciu o ťažkom osude jedného chlapca. Bol to smutný príbeh, ale veľmi poučný. Upozorňoval v ňom, aby človek nikdy nestrácal nádej, aby sa vždy pokúsil ísť ďalej. Prirodzená autorita vyžarovala z profesora z Ruska, ktorý bol kedysi poradcom amerického prezidenta. Zaujímavo rozprával o technologických novinkách v oblasti videokonferencií.“

Počas troch dní v Turecku mala európska delegácia čas pozrieť si obľúbené letovisko, jedno popoludnie strávila v miestnej základnej a strednej škole. „Stredoškoláci majú perfektné interaktívne tabule, iné ako my,“ hovorí Tatiana. „Majú zvláštny systém skúšania. Písomky píšu raz za dva týždne, kedy sú v jednej triede spojené rôzne ročníky, aby žiaci nemohli medzi sebou odpisovať. V základnej škole sa učia na dve zmeny, doobeda starší, poobede mladší. Nemajú na výber, pretože detí je veľa a škola malá. Je to tam skromnejšie ako u nás, ale veľmi sa mi tam páčilo. Verím, že aj ja im raz budem môcť ukázať našu školu.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 694
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 932
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 110
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu