DOLNÝ KUBÍN. Rezervy v postupoch umývania a dezinfekcie rúk zdravotníckych pracovníkov, ktoré zvyšujú riziko šírenia infekcií v zdravotníckych zariadeniach. Tak znie záver kontroly, ktorej výsledky koncom júna zverejnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne (RÚVZ).
Hygiena ako prevencia
Kontrola sa zamerala na všeobecných lekárov a stomatológov. Hygienici v máji navštívili na celej Orave takmer 60 ambulancií. Hlavným cieľom kontroly bolo poukázať, že správna hygiena rúk je najúčinnejší spôsob prevencie nozokomiálnych nákaz a šírenia rezistencie mikroorganizmov na antibiotiká.
„Nozokomiálna nákaza je prenosné ochorenie, ktoré človek získa počas pobytu v zdravotníckom zariadení,“ vysvetľuje Katarína Ranostajová, zástupkyňa regionálneho hygienika RÚVZ. „Nemusí to byť len pri hospitalizácii, ale aj v súvislosti so zubným ošetrením, odberom krvi a pri rôznych vyšetreniach, kde je porušená celistvosť kože alebo slizníc. Ochorenie sa prejaví za rôznu dobu, závisí to od inkubačnej doby daného infekčného ochorenia. Napríklad žltačka typu B a C až do šiestich mesiacov.“
Dialýzy boli v poriadku
Súčasťou kontroly boli stery z rúk personálu, zo 124 nevyhovelo 12, čo je necelých desať percent. „Najviac pozitívnych sterov bolo v dolnokubínskych ambulanciách, nasleduje Tvrdošín a Trstená,“ spresnila Ranostajová. „Na dialyzačných oddeleniach sme na rukách personálu nezistili žiadne choroboplodné alebo podmienečne choroboplodné mikroorganizmy.“
Mikrobiologické testy odhalili na rukách zdravotníkov aj patogénne baktérie ako Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, candidy a plesne. „Uvedené mikroorganizmy sú prevažne podmienečne patogénne – choroboplodné, teda schopné vyvolať ochorenie za určitých podmienok. Napríklad pri oslabení imunity, a to chronickým ochorením, po operácii, alebo ak sa dostanú pri podaní infúzie do krvi alebo na sliznice.“
Nápravné opatrenia
Ambulancie, ktoré pochybili, navštívia kontrolóri opäť. Ak nezjednajú nápravu, prídu na rad sankcie. Hygienici upozorňujú, že pacient má právo žiadať, aby si zdravotníci dezinfikovali ruky skôr, ako sa ho dotknú.
„V ambulancii máme dve umývadlá, jedno na umývanie rúk, druhé slúži ako výlevka,“ povedala dolnokubínska lekárka Zuzana Butvinová. Nechýba dávkovač s tekutým mydlom, jednorazové utierky, prípravok na dezinfekciu. Jedinou výnimkou sú upravené nechty, ani lekárka, ani sestrička si však nemyslia, že by tým ohrozovali pacientov.
Indikátory kvality
Podľa RÚVZ alkoholový roztok a tekuté mydlo v dávkovačoch, jednorazové utierky v krytom obale namiesto textilného uteráka, nosenie rukavíc, dokonca nové rukavice pre každého pacienta, krátke, nenalakované nechty, ruky bez prsteňov, náramkov a iných šperkov. Do umývadla na ruky sa nevylieva moč ani iný biologický materiál.