NÁMESTOVO. História a súčasnosť židovskej komunity na Hornej Orave, významné osobnosti, držitelia vyznamenaní, aktuálny stav pamiatok, život v kibucoch a židovské sviatky. Témy prednášok, ktoré si v stredu v aule Strednej odbornej školy v Námestove vypočuli žiaci základných a stredných škôl z úst Juraja Turčana, člena Prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, a Karola Kurtulíka, koordinátora židovských pamiatok na Hornej Orave.
Nikdy viac
Počas 3D prezentácie sa mohli účastníci oboznámiť s históriou a aktuálnym stavom židovského cintorína a námestovskej synagógy, od projektov z roku 1810 až po súčasný stav. K nahliadnutiu boli k dispozícií aj judaiká so symbolmi judaizmu a židovského náboženstva, ako menora, chanukkia či kipa. Prostredníctvom vlastných emotívnych spomienok z ranného detstva Juraj Turčan sprostredkoval žiakom ťažké, zložité a smutné obdobie Slovenského štátu, deportácií a holokaustu. Zvlášť zdôraznil, že v roku 1942 bolo vysídlených 85 percent židovského obyvateľstva a postupne do roku 1944 rôznymi represáliami sa ich počet značne zdecimoval.
„Na obete holokaustu nesmieme nikdy zabudnúť, lebo ako napísal slávny spisovateľ E. Wiesel, Zabudnúť znamená nechať ich znovu zomrieť,“ povedal Turčan. „Hrozné obdobie má byť mementom najmä pre mladú generáciu, aby nikdy viac nedopustila páchať zločiny proti ľudskosti.“
Skromná Zubrohlavčanka
K významným osobnostiam židovskej komunity z Hornej Oravy patrí významný lekár a vedec Hugo Roth, Viktor Stein, Armin Dušinský, Michal Dušinský, Július Hexner a ešte žijúca Kathryn Winter, autorka sugestívneho románu Katarína.
„Spolu s bratmi Harrym a Tonym Grossmanovcami z Námestova ich pred Hlinkovou gardou a SS zachránila pomocnica z domácnosti,“ povedal Juraj Turčan. Zubrohlavčanka Anna Pospíchalová, rodená Bolibruchová dostala v roku 2009 od Yad Vašem titul Spravodlivý medzi národmi. „Nerobila som to preto, aby som niečo dostala,“ hovorí Anna. „Bola vojnová doba a bolo normálne, že si slušní ľudia medzi sebou pomáhali.“
Významné ocenenie štátu Izrael za záchranu ľudských životov dostalo 22-tisíc ľudí z celého sveta vrátane šesťsto Čechov a Slovákov.
Mosty ľudskosti
V Námestove boli dve židovské pamiatky, cintorín a synagóga. „V roku 2010 sa nám podarilo obnoviť zabudnutý, zdevastovaný a úplne neviditeľný židovský cintorín pri Oravskej priehrade,“ hovorí Karol Kurtulík. „Vďaka nadšencom nadobudol ľudskú a dôstojnú podobu. Asi stovku náhrobných kameňov sme už postavili, zhruba päťdesiat ešte čaká. Máme pripravený projekt na symbolické oplotenie a dôstojný pamätník obetiam holokaustu.“
Na mieste, kde stála židovská synagóga, umiestnili mramorovú tabuľu. Vďaka stránke na Facebooku sa Námestovčanom začínajú ozývať ľudia z celého sveta. „Je veľmi dojímavé sledovať, ako sa opäť spájajú pretrhnuté rodinné kontakty ľudí, ktorí tu mali korene. Pietne miesto navštevujú exkurzie, čím sa dostáva do povedomia širokej verejnosti. Snažíme sa stavať mosty ľudskosti, ktoré spájajú a zbližujú.“
Autor: tj