NÁMESTOVO/ŠKÓTSKO. Tento rok som išiel na Medarda do Škótska. Pranostika hovorí, že keď 8. júna prší, bude pršať 40 dní. Edinburgh ma privíta nádherným slnečným počasím.
V pube Sandy Bell´s
V Edinburghu ma prichýlil vo svojom byte kamarát Chris s priateľkou Kerri zo Škótska, starali sa o mňa vzorne. Na privítanie mi uvarili výbornú večeru a potom sme sa zastavili aj v slávnom hudobnom pube Sandy Bell s, ktorý bol vychytený už za čias Chrisových rodičov. Hrali tu všetci slávni hudobníci, kto nebol v Sandy Bell´s, ten nezažil tú pravú atmosféru mesta.
Dali sme si pivo Ossian, pomenované po škótskom básnikovi, ktorý ale v skutočnosti neexistoval. Vymyslel si ho anglický básnik James Macpehrson, žil v 18. storočí a často cestoval do Škótska. Ako jeden z mála Angličanov sa naučil po galsky. Vymyslel si meno neznámeho škótskeho básnika, prekladal ho do angličtiny a tieto verše sa stali slávne. Až neskôr historici zistili, že ich napísal sám, pričom vychádzal zo starých galských legiend, ktoré počul od ľudí na potulkách po Higland. Vypili sme pivo na počesť neexistujúceho umelca v spoločnosti ľudí z celého sveta a počúvali hudbu naživo.
Exotická Slovakia
S MacBackpackers som sa zúčastnil trojdňového zájazdu na ostrov Skye, je to cestovná agentúra organizujúca výlety pre mladých ľudí vo Veľkej Británii. Do autobusu ráno nastupovali výletníci z Kanady, USA, Austrálie, Singapuru, Číny a Hongkongu. Ráno šofér čítal mená osadenstva zájazdu v autobuse a pýtal sa Where are you from? Odpovedal som Slovakia. Spolucestujúci zhíkli a boli zvedaví, kde sa ta Slovakia nachádza a čo je to za exotickú krajinu.
Tradičná hudba na škótskych gajdách.
Nessie sa neukázala
Cestou na ostrov Skye sme sa vyfotili pri zrúcanine hradu Urquarth pri jazere Loch Ness, záhadná príšera Nessie sa na hladine jazera neukázala. Zastavili sme sa pri hrade Eilean Donan Castle, ktorý je akoby hradnou strážou pred blízkym ostrovom Skye. Veľký most Skye Bridge spája ostrov s pevninou. Po ceste na som sa s spriatelil s Číňanom Quan Vanom, študujúcim na vysokej škole v New Yorku technické vedy. Bol to rozhľadený mladý človek, stali sa z nás nerozluční kamaráti. Ubytovali nás v hosteli v malom mestečku Kyleakin.
Nebezpečné midžis
Ďalší deň patril prehliadke najväčšieho a najsevernejšieho ostrova súostrovia vnútorných Hebríd, preslávili ho prekrásne scenérie, pamiatky a divoké hory. Vystúpili sme k obdivovanej skalnej veži Old Man of Storr Rock (Starý muž), stojacej na úbočí hory Storr. Pri útesoch Kilt Rock nám sprievodca ukázal, na čo slúžil tradičný kilt. Dal nám hodinu času na prehliadku najväčšieho mesta na ostrove Portree, kde sa nachádza čarovný prístav.
Kilt Rock - známe útesy na ostrove Skye.
Podvečer sme sa vrátili na ubytovňu v Kyleakin a išli sa prejsť k blízkym ruinám hradu. Sprievodca nás po ceste núkal whisky. Kamarát Quan ju ochutnal prvýkrát v živote a upil si o niečo viac, ako mal. Po večeri v miestnom pube mal menšie žalúdočné problémy. Zobrali sme ho na toaletu a odvliekli na ubytovňu. V noci spal pri otvorenom okne a dnu sa dostali dotieravé midžis. Spomenul som si na obrázok z 18. storočia, ktorý mi ukazoval Chris. Bola na ňom znázornená silueta človeka, zmenená na múmiu po dobodaní týmito muškami. Doštípali nás po celom tele, našťastie Chris mi požičal čiernu sieťku na hlavu, cez ktorú neprenikli.
Stretnutie s dvojníkom
Na ďalší deň pokračujeme do mestečka Mallaig trajektom, pláž v Moraru s bielym pieskom bola nádherná. Moraru je najkratšia rieka v Británii, po 800 metroch sa vlieva do mora. Nad údolím Glenfinnan sa týči vysoký pamätník s rozhľadňou Glenfinnan Monument.
V kopci neďaleko pamätníka je pekná vyhliadka a najznámejšie a najnavštevovanejšie miesto celého údolia – viadukt s 21 oblúkmi s výškou asi 30 metrov, postavený v rokoch 1897 – 1901. Je známy hlavne vďaka filmu Harry Potter, jazdí cezeň vyhliadkový vlak The Jacobite ťahaný parnou lokomotívou. Vlak vyráža z Fort William a konečnú má v Mallaig. Mali sme šťastie, zazreli sme nad viaduktom, ako stúpal k oblohe biely dym, starý parný vláčik s vagónmi si slastne odfukoval a pomaly sa nám stratil z dohľadu. Národná prírodná oblasť Glen Coe je najkrajšou dolinou Škótska. Pri hrade Sterling sa nám prihovoril dvojník slávneho škótskeho hrdinu Williama Wallacea, živo nám opísal bitku pri moste Stiriling, kde škótska armáda pod vedením Wallacea a Moraya porazila Angličanov.
Zámok snov
Ráno som trochu dlhšie spal a tak som musel pridať do kroku, aby som stihol motoráčik do Dunkeldu na železničnej stanici Edinburgh Waverley. Vlak išiel nádhernou vidieckou krajinou, kde-tu zastavil v malom mestečku. V Dunkelde som sa pred niekoľkými rokmi stretol s Leigh. Čakala ma už na stanici. Prešli sme sa mestečkom, zastavili sa pri katedrále. A vybrali sa ďalej na sever k vodopádom Bruar Falls, lozili sme po skalách a roklinách, nádherne strávený čas.
Došli sme až k zámku Blair Castle, ktorý je obklopený krásnymi záhradami. Nachádza sa v blízkosti dediny Blair Atholl v strednom Škótsku v kraji Perthshire. V minulosti mal strategickú pozíciu, s 32 miestnosťami patrí medzi najnavštevovanejšie škótske zámky. Obdivovali sme veľkú zbierku zbraní, loveckých trofejí, rodinných suvenírov, malieb, nábytku a ručných prác, ktoré zhromaždil rod Murrayovcov po mnoho generácií. Každú jar sa mi snívalo o tomto hrade v Škótsku, konečne som ho našiel.
Vysnívaný zámok Blair Castle.
Posledné dobrodružstvo
V záhradách sme sa pozreli na moje hodinky, zostala nám už len polhodina, aby sme sa dostali do mesta Dunkeld do odchodu posledného vlaku do Edinburghu. Leigh riadila ako na Rallye Monte Carlo, rezala prudko zatáčky, gumy pískali a motor reval na plné obrátky. A to ešte musela niekde načapovať benzín, lebo jej dochádzalo palivo. Tesne pred Dunkeldom sme súboj s časom prehrali. Sľúbila mi, že ma odvezie až do Edinburghu. Pozrel som sa na hodinky na palubnej doske auta, ukazovali o hodinu menej. Vtedy mi došlo, že sme sa riadili slovenským časom. Sadli sme si do záhradnej reštaurácie v Dunkelde. Do môjho denníka napísala Nuisance – my dog, annoying, a pest, irritating. Znamená to, Moje psy robia neplechu, sú mrzuté a podráždené. Nemohli sa dočkať, kedy ich Leigh nakŕmi.
Skoro ráno sa vraciam domov lietadlom z Edinburghu do Bratislavy. Pod lietadlom oblaky čarujú rôzne obrazce, vytvárajú neuveriteľne bizarné tvary. V hlave si znovu predstavujem tajuplnú krajinu. Našiel som svoj hrad a videl ďalšie krásne miesta. Jedno viem určite, ešte raz sa tu vrátim a prežijem nové dobrodružstvá.
Goodbye Scotland, see you again!
Autor: Medard Slovík