ROHÁČE. Tento rok narobil v Roháčoch najviac škôd silný vietor z konca minulého roka.
Spracovanie veternej kalamity nás na jar zamestnalo najviac," hovorí Juraj Majerčák, vedúci Ochranného obvodu Zverovka ŠL Tanapu. „Poškodené boli aj chodníky v serpentínach do Baníkovského sedla, snehové lavíny zase polámali viacero informačných pútačov. Niektoré škody topiaci sa sneh odhalil len pred niekoľkými dňami, ale chodníky sú na otvorenie sezóny pripravené.“
Veterné kalamity
Lesníci každoročne krátko po zime a pred spustením turistickej sezóny kontrolujú značené turistické chodníky.
Spracúvajú vetrom polámané a nachýlené stromy nad chodníkmi, opravujú lavičky cez potoky, kontrolujú reťaze na skalnatých hrebeňoch hôr. Inak tomu nebolo ani tento rok. „Topiaci sa sneh dokáže narobiť vážne škody,“ hovorí Juraj Majerčák. „Prvoradé je zabezpečiť, aby boli chodníky pre návštevníkov bezpečné.“
Aj po spustení sezóny sa budú lesníci pohybovať vo vysokohorskom teréne a priebežne odstraňovať nedostatky.
Príprava je dôležitá
Hoci lesníci na zhruba sto kilometrov dlhých turistických chodníkoch urobili všetko, aby na nich nehrozil návštevníkom úraz, ľudia musia byť pri návšteve hôr obozretní. Nie každému nešťastiu sa totiž dá vyhnúť jarnou rekonštrukciou a kontrolou.
„Vždy treba mať na zreteli, že lavička cez potok, reťaz na hrebeni či samotné skaly môžu byť po daždi klzké,“ upozorňuje Juraj Majerčák. „Navyše, každá búrka, silný prívalový dážď či vietor môže uvoľniť skalu alebo strom, ktoré môžu ohroziť, v tom lepšom prípade, chodník, v horšom i samotných turistov. S týmto musí počítať každý návštevník vysokohorského prostredia.“
Lesníci opakovane vyzývajú turistov, aby sa do hôr dobre pripravovali, sledovali predpovede počasia a vyberali si náročnosť túry podľa vlastných schopností.