ZÁKAMENNÉ. Na IV. ročník medzinárodného divadelného festivalu YOS (Youth on stage) vybrali organizátori súbory z Rumunska, Talianska, Dánska a zo Slovenska Prvosienku zo Zákamenného. Výber dopĺňali štyri domáce divadelné kolektívy.
Príbeh nemeckého chlapca
Skôr ako sa dostaneme k spomínanému incidentu, povedzme si pár slov o priebehu a atmosfére festivalu, na ktorom sa predstavila Prvosienka. Ešte na jeseň minulého roku sa uchádzala o účasť na festivale v Belgicku. Chceli sme tam po prvýkrát na medzinárodnej scéne uviesť hru Za plotom, s ktorou sme vyhrali celoslovenskú prehliadku detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka v Šali a zúčastnili sa Scénickej žatvy v Martine.
Inscenáciu pripravila režisérka súboru Zuzana Demková na motívy knihy J. Boyna Chlapec v pásikavom pyžame. Prostriedkami pohybového a tieňového divadla bez slov dievčatá zo súboru tlmočili príbeh malého nemeckého chlapca - syna veliteľa koncentračného tábora, ktorý si nájde jediného priateľa medzi uväznenými deťmi. Spolu sa stretávajú pri plote, hrajú sa až jedného dňa väzeň pozve kamaráta do tábora.
Hercov predbehli srdcom
DVD s inscenáciou oslovilo belgických organizátorov, lebo v krátkom čase sa ozvali s pozvánkou na festival. Naša hra dokonca otvárala celý festival, čo bolo poctou pre súbor z oravskej obce. Na konci dievčatá zožali potlesk nielen bežných divákov, ale aj starších divadelných kolegov - hercov.
Na druhý deň sme mali rozbor predstavenia, ktorý viedla Joke Elbers, členka medzinárodnej organizácie amatérskeho divadla AITA/IATA. Na hodnotení bola väčšina zúčastnených divadelníkov a bolo veľmi príjemné počúvať nám adresované slová wonderful, beautiful či very nice.
Mládežníci aj dospelí ocenili nielen stvárnenie hry, ale aj posolstvo, ktoré inscenácia v sebe má. Nás to tešilo o to viac, že opäť sme na festivale boli jediní „čistí“ amatéri. Taliani boli z Divadelného pedagogického centra, Belgičania z obdoby našich základných umeleckých škôl, Rumunov viedla profesionálna herečka a Dánov profesionálny režisér a herec.
Aj v tomto kontexte vyznieva porovnanie nášho súboru s ostatnými veľmi dobre. Určite väčšina súborov mala lepšie disponovaných hercov, ale naše deti to dobehli srdcom a nasadením.
Divadelníci vyfasovali bicykle
Atmosféra festivalu bola veľmi neformálna a priateľská. Organizátori nás na prvom spoločnom stretnutí rozdelili do viacerých skupín a tak sme sa mohli rýchlejšie spoznať a spriateliť.
Veľmi dobré boli workshopy, kde sa všetci mohli zdokonaliť v hereckej tvorbe a napriek rôznej krajine pôvodu vytvoriť spoločnú scénku, etudu.
Deti bývali v dvojiciach v rodinách v okolí Leuvenu. Mohli si tak precvičiť jazykové schopnosti, ale aj fyzickú zdatnosť. Hneď po príchode do divadelného centra totiž vyfasovali bicykle a zámky k nim. Počas celého festivalu sa na nich presúvali z domu a späť. Nebolo to nič nezvyčajné - Belgicko je krajina bicyklov, kde niekedy cyklisti majú viac miesta na chodníkoch ako chodci. A vzdialenosť 20 až 30 minút od divadla nikto neriešil ani o desiatej večer.
A konečne k incidentu
Čo nás prekvapilo, bolo počasie. Najprv sme si mysleli, že sme zo Slovenska priviezli do Belgicka zamrznutých mužov na čele s Pankrácom. Chlad a prehánky nás prinútili nechať krátke košele a tričká v kufroch a vytiahnuť svetre. Domáci ale boli na toto zvyknutí a bežne chodili v „kraťasoch“ a sandáloch.
A ako do tohto zapadá spomenutý incident? Hoci sa to nezdá, bol výsledkom atmosféry na festivale. Dánsky režisér neustále okolo seba rozosieval dobrú náladu a pohodu. Naše deti ho preto nazvali Happyman a celkom si ho obľúbili. Posledným bodom pobytu bolo spoločné prezeranie fotografií - momentiek z festivalu.
Organizátori na stenu na konci javiska pripevnili plátno a na javisko doniesli kopec vankúšov. Tam sme sa usalašili a spoločne, ležiac i sediac, spomínali na festival, ktorý sa práve končil. No a po skončení prezentácie naše dievčatá vyprovokovali vankúšovú vojnu všetkých proti všetkým. Ale najviac pozornosti sa ušlo práve Happymanovi, ktorý mal z toho nefalšovanú radosť. Medzinárodný incident bol vyžehlený a na druhý deň sme sa pobrali domov.
Autor: Pavol Demko