PÁRNICA. Základná škola v Párnici (ZŠ) bude od septembra fungovať iba na papieri. Jednohlasne o tom rozhodli poslanci na stredajšom rokovaní zastupiteľstva.
Nemusela byť málotriednou
Aby obec neprišla o škôlku, subjekt ZŠ s MŠ ministerstvo školstva oficiálne zruší k 31. augustu 2014. Od septembra budúceho roka zaradí do siete už iba škôlku.
„Ak sa v minulosti naliehalo na spájanie subjektov, nemalo sa zabudnúť na to, čo sa stane, keď jeden z nich prestane fungovať,“ povedala Emília Jurčíková, pracovníčka školského úradu pre dolnooravské obecné školy, na margo rozhodnutia ministerstva nevyhovieť žiadosti samosprávy o zrušenie ZŠ s MŠ a zaradenie samostatnej MŠ k 31. augustu 2013.
„Približne 40 detí z Párnice chodí do škôl v Dolnom Kubíne, ďalšie do Žaškova či do Zázrivej. Keby všetky chodili do Párnice, tamojšia škola by ani nemusela byť málotriednou. Sama som chodila do málotriedky. Keď sme ako prváci cvičili písanie a štvrtáci sa učili slovíčka z ruského jazyka, jedným uchom sme počúvali a vo vyššom ročníku nám už bolo učivo známe. Veľa nás skončilo vysoké a stredné školy. Osobne som za Waldorfský typ školy s menším počtom detí a s individuálnym prístupom. No na to, aby sa z detí stali plnohodnotné osobnosti, je prvoradá kvalitná výchova v rodine.“
Posledný pokus. Napokon bol márny.
Kde je škola, tam je kultúra
Podľa Emílie Jurčíkovej, pri zániku párnickej málotriedky zohral dôležitú úlohu fakt, že peňazí pre školy je z roka na rok menej.
„Znižujú sa koeficienty, hodnotové body na žiaka, obce sa dostávajú do nezávideniahodnej situácie, kedy zastupiteľstvo nie je vždy naklonené dofinancovávať školu z podielových daní a obecných peňazí. Pripravuje sa zmena zákona, financie majú byť prideľované na triedu. V prvom ročníku má byť 22 až 11 žiakov, v 2. až 4. od 28 do 14, v 5. – 9. od 30 do 15 žiakov. V málotriedkach nesmie klesnúť počet detí pod 12. Inak musia dofinancovať školy obce. Budú poslanci a obyvatelia lojálni? Keby mali obce dostatok peňazí, určite by nepristupovali k takýmto radikálnym opatreniam. Niekedy nám chýba hrdosť na naše korene. Veď tam, kde je škola, je aj kultúra.“
Štatutár musí byť
„V škole nebudú ani žiaci, ani učitelia,“ povedala starostka Milada Antalová. „Volala som na ministerstvo, môže to tak byť. Všetky výpovede ostávajú v platnosti, jedinou výnimkou je riaditeľka, pretože subjekt musí mať štatutára. Buď prijme kratší pracovný úväzok na podpisovanie dokladov, ak nie, urobíme výberové konanie na miesto učiteľky materskej školy, lebo tam nám jedna bude chýbať, ktorá by bola na rok poverená riadením.“
Škôlka bude mať od septembra 25 detí. Hygienici to ale podmienili stavebnými úpravami. Ak rodičia priložia ruku k dielu, samospráva je ochotná kúpiť materiál a čiastočne obnoviť nábytok.
Namiesto záveru: Minulý týždeň zavítal do dediny dvadsaťčlenný medzinárodný tím Svetového behu harmónie. Jedna z prvých otázok adresovaných domácim: „Máte v dedine školu?“