Objal som si patróna - pútnika

Sme na území hrobu sv. Jakuba.

Svätá brána. Otvára sa len vtedy, keď je v Santiagu  vyhlásený Svätý rok.Svätá brána. Otvára sa len vtedy, keď je v Santiagu vyhlásený Svätý rok. (Zdroj: PAVOL PAPP)

O prenesení ostatkov apoštola na Pyrenejský polostrov je viac legiend. Najpravdepodobnejšia je verzia, že apoštola najprv pochovali v Jeruzaleme a okolo roku 70 previezli ostatky do vzdialeného kláštora v Palestíne. Začiatkom 8. storočia, z dôvodu ochrany pred moslimmi, ich zasa mnísi preniesli na Pyrenejský polostrov do Galície k Irii Flávií, kde Svätý Jakub údajne pôsobil.

Stojíme pre katedrálou v strede veľkého námestia Praza de Obradoiro, kde sa zbiehajú pútnické cesty z každého rohu námestia. Obdivujem veže i siluetu katedrály. Za chrbtom máme budovu radnice i parlamentu Galície so súsoším Svätého Jakuba, ako na koni úspešne bojuje s moslimmi. Je z roku 1777.

Vpravo je univerzita a po ľavej strane luxusný hotel Hotel Paradores , známy tiež ako Hospital de los Reyes Catolicos. Bol postavený po víťazstve nad Moslimmi na Pyrenejskom polostrove, okolo roku 1500. Pôvodne slúžil ako nemocnica pre pútnikov. Teraz je najstarším hotelom na svete. Dodnes je zaužívaná tradícia, že prvým desiatim pútnikom, ktorí sa preukážu Compostelou z ostatných troch dní, poskytne v malej jedálničke pri kuchyni raňajky, obed alebo večeru zadarmo.

Katedrála v Santiagu

Katedrálu i jej okolie si chceme pozrieť každý sám. Stretnutie sme si dali na pätnástu.

Každý deň na pravé poludnie sa v katedrále koná slávnostná omša pre pútnikov. Návštevníci sa na začiatku dozvedia počty putujúcich, koľkí v ten deň došli, odkiaľ sú a odkiaľ išli.

Katedrála stojí na mieste hrobu Sv. Jakuba. Bola tam najprv kaplnka, potom kostol, ktorý neskôr zničili Mauri. V 11. až 13. storočí sa na jeho mieste stavala románska bazilika. Dnes je to veľká trojloďová katedrála, ktorá má viac samostatných kaplniek i múzeum. Možno v nej nájsť prvky románske, gotické, renesančné i barokové. Dominuje jej zlatený barokový oltár, na ktorom je vyobrazený Svätý Jakub hneď trikrát. Dole sediaci ako svätec so svätojakubským krížom na rúchu a zvitkom textu, nad ním Jakub ako pútnik a celkom hore ako udatný bojovník na bielom koni. Dolu pod oltárom je jeho hrobka.

Môj patrón

Prvé, čo pri vstupe hlavným vchodom návštevníka upúta, je Portál slávy Pórtiko de Glória, ktorý je najvzácnejším i najobdivovanejším dielom katedrály. Úžasným spôsobom zobrazuje výjavy i osoby zo Starého a Nového zákona i videnia Sv. Jána týkajúce sa pekla a očistca.

Pár schodíkmi smerom pod oltár prichádzam k hrobu Sv. Jakuba. Za mrežami je strieborná truhlica v osvetlenej hrobke s ostatkami apoštola - odteraz aj môjho patróna.

Je zvykom a nepísaným pravidlom, že putovanie ku hrobu apoštola Jakuba sa končí objatím jeho sochy na hlavnom oltári. K nej vystupujem schodíkmi z pravej strany za oltárom. Predtým si však treba odstáť dlhý rad. Tiež robím obvyklý rituál - oblapím statný chrbát Jakubov a v duchu ďakujem, že som tu došiel.

Botafumeiro a Svätá brána

Zvláštnosťou je veľká kaditeľnica Botafumeiro. Je najväčšia na svete, má výšku 1,6 metra a váži okolo 50 kilogramov, s náplňou uhlia a kadidla až 80. V minulosti, keď ešte pútnici spávali v kostole a nebolo toľko možností na hygienu, mala vôňa z kadidla prekryť pach pútnikov. Ak majú návštevníci šťastie, môžu ju vidieť lietať rýchlosťou 68 km/h priečne cez dve lode katedrály. O pohyb sa stará osem mužov v bordovo-červených plášťoch. Robí sa to už len ako atrakcia po skončení sv. omše. Lano sa vraj v minulosti dvakrát odtrhlo a raz dokonca vyletela cez zatvorené dvere von na námestie.

Za oltárom vpravo sa nachádza Svätá brána Porta Santa, ktorá sa otvára iba vtedy, keď je v Santiagu vyhlásený Svätý rok. Vtedy sa násobí počet putujúcich a v ubytovniach a na trasách Caminos je trochu pritesno.

Stretnutia a prekvapenia

Po omši a prehliadke katedrály má čaká mesto. Na námestí pozorujem putujúcich prichádzajúcich z Francúzskej cesty. Dievčatá kladú batohy na zem, otvárajú šampanské a fotia sa. Vínom ponúkajú aj ďalších okolo. Prichádza aj staršia pani s obviazaným kolenom. Cyklisti dvíhajú bicykle nad hlavy. Žena na vozíčku sa objíma s mužom. Prichádzajú ďalší a ďalší. Nastáva objímanie, podávanie rúk, úsmevy, radosť i slzy v očiach. Dokázali to. Sú šťastní.

V uličkách stretávam aj známych pánov z Chicaga, s ktorými som sa stretol v Herbóne. Dnes už vyzerajú ako elegáni, už sú s nimi aj ich manželky, ktoré ich v cieli čakali.

Na schodoch pred jedným kostolom vidím môjho starého známeho s gaštanmi vo vrecku - skromného Portugalca Estefana. Radostne sa zvítame, som jeho amigo. Tiež prišiel včera, ale noc presedel na policajnej stanici, lebo policajtom vadilo, že spal v parku.

Opätovne sa stretávam s Manom a Stanleym, nakupujeme potraviny na večeru.

Operná ária

V ubytovni je ako v mravenisku. Je to jedna z mála ubytovní, kde sa dá prenocovať aj viac dní. Večer sú všetci sústredení v kuchyni a jedálni, iba tam sa dá normálne sadnúť a rozložiť sa. Stretávam mladý pár z Prahy. Tri dni boli na Konci sveta vo Finisterre, kde sa chystáme aj my. Vraj je tam hmla, prší, nič nevidno, nech tam ani nejdeme, hovoria.

Okolo sporáka sa krúti Laszlo od Šale, prvý zo Slovenska, aj keď je vlastne Maďar, ktorého som na cestách stretol. Sadá si ku nám asi 80-ročná bývala operná speváčka z Mexika. Nechala sa nahovoriť na krátky spev, za čo zožala potlesk celého veľkého hľadiska.

Dopíjali sme posledné víno, keď prišla Portugalka Mária, s ktorou sme sa rozlúčili pred jedenástimi dňami. Skoro som ju nepoznal. Trochu pochudla, no viac sa usmievala. Darmo, putovanie mení ľudí. Nervozita z nej opadla, zajtra končí. Sestru v Porte vraj nestretla, nebola doma.

Drink na oslavu

Po večeri nás pozval Mano do neďalekého baru na drink. Chceli sme si pripiť na to, že sme spolu došli do Santiaga. Mária odmietla, vraj alkohol nepije, až na tú slovenskú slivovicu v dedinke Zambujal.

Išli sme ako traja z rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký. Ten dlhý bol ale teraz zároveň šikmooký a ten široký zasa malý a krivonohý. A keď takí vstúpia do krčmy, musia upútať pozornosť. A my zvlášť, lebo sme sa ani neusadili a dorazili priamo k pultu.

Domáci Mano ukazuje na fľašu bez etikety s bezfarebnou tekutinou. To už aj domáci štamgasti zbystrili pozornosť. Barman nalial do troch pohárov až po okraj a bez slova položil pred nás. Zrejme sme si mali odchlipnúť priamo na pulte, aby sme vedeli, čo nás čaká. No ten zvyk sme nepoznali. Berieme poháre do ruky a každý v svojej reči hovorí Na zdravie. Kórejčan Stanley, ten najvyšší, sa mierne zaklonil a prvý vlial všetko naraz do seba. V tom momente nekontrolovane poskočil a dusiac sa vydal zo seba akýsi predsmrtný pokrik. To zopakoval rýchlo trikrát na tri svetové strany a ledva lapal dych. Barman sa usmial popod fúz a diváci na plnú hubu.

Prvé dejstvo mali za sebou a teraz čakali, čo to spraví s tým krpatým. Toho asi rovno porazí. Pre istotu, a možné podanie prvej pomoci, vstali a priblížili sa bližšie k nám. Na rade som bol ja. Tipol som si, že to bude niečo ako naša domáca slivovica päťdesiatdvojka, no a s tou už nejaké skúseností mám. Keď divadlo, tak divadlo, hovorím si. Prevrátil som pohárik trocha väčší ako náš poldecák do seba, utrel si ústa a skomolenou angličtinou ticho zahlásil: U nás to pijú malé deti ako medicínu. Hlučný smiech zaplnil bar druhý raz.

Viac o Santiagu

Svätý Jakub je patrónom Španielska, ale aj pútnikov, klobučníkov, bojovníkov a lekárnikov. Je vzývaný v prosbách za dobré počasie i na ochranu pred reumatizmom. Znázorňuje sa ako svätec s knihou alebo ako pútnik s klobúkom, mušľou, palicou a tekvicou na vodu, alebo na bielom koni s mečom ako Matamoros v boji proti Maurom.

Pápež Kalixt II. v roku 1122 stanovil 25. júl za deň sviatku Sv. Jakuba a zároveň pre Santiago de Compostela vyhlásil prvýkrát Svätý rok. Odvtedy sa opakuje vždy, keď tento deň pripadne na nedeľu. Naposledy to bolo v rokoch 2004 a 2010, najbližšie bude v roku 2021 a 2027.

Santiago de Compostela je mesto, ktorému pápež Alexander III. udelil titul Sväté mesto. Je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V meste končia i začínajú všetky Svätojakubské európske pútnické cesty - Caminos de Santiago, ktoré Rada Európy v roku 1987 uznala za Kultúrnu cesty Európy a v roku 1993 boli tiež zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Po Ríme a Jeruzaleme je tretím najnavštevovanejším pútnickým miestom kresťanov. Prvý sprievodca o cestách do Santiaga vyšiel začiatkom 12. storočia, je známy ako kniha Liber Sancti Jacobi alebo Codex Calixtinus. Originál tejto vzácnej knihy nevyčísliteľnej hodnoty niekto v roku 2011 ukradol z trezoru múzea katedrály. Polícia ho neskôr našla u elektrikára, ktorý v katedrále dlhé roky pracoval. Povedal, že ho k tomu viedlo nespravodlivé prepustenie z práce.

V čase mojej návštevy bola v bočných priestoroch katedrály výstava zameraná na túto knihu, s možnosťou listovať v nej virtuálne cez počítač. Jej kópia sa dala kúpiť za 2 500 eur.

pp

Autor: Pavol Papp

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 907
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 596
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 408
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 320
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 196
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 907
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 596
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 408
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 320
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 196
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu