BREZOVICA. Na pozemku vedenom ako poľnohospodárska pôda ľudia stavať nemôžu. Pred vydaním stavebného povolenia musia požiadať o zmenu druhu pozemku. Od apríla platí novela zákona, podľa ktorej budú platiť odvody za meter štvorcový odstupňované podľa bonity, teda kvality pôdy.
Aj dvadsať eur za meter
Bonita pôdy je rozdelená do deviatich stupňov, jednotka je najkvalitnejšia. Najdrahšia zem je na juhu Slovenska, kde odvody za vyňatie dosahujú až 20 eur za meter štvorcový. Na hornej Orave sú len stupne od šestky nahor. Za vyňatie najkvalitnejšej Oravci zaplatia dve eurá, za meter štvorcový v deviatej skupine 50 centov. „Najdrahšia pôda je práve v rozvojových údoliach,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava (ZMOHO). „Naše združenie navrhovalo oslobodenie alebo úľavu pre obce na verejno-prospešné stavby, aj pre stavebníkov domov na bývanie. Žiaľ, v legislatívnom procese prešiel len prvý návrh a ľudia si za vyňatie musia zaplatiť.“
Sú však aj miesta, kde sa za vyňatie neplatí nič, keďže nie sú určené ako lokality s vysokou bonitou. Každý kataster má presne určené, za čo platiť treba a za čo nie. Tieto informácie dostanú ľudia na obecných úradoch.
Rozdiel chata a dom
Stavebníci by si pri tvorbe geometrického plánu mali dať zamerať a požiadať o vyňatie väčšej plochy, nielen pod rodinný dom.
„Ľudia si musia zaplatiť aj za zmenu druhu pozemku pod prístup k plánovanej stavbe, čo pocítia najmä tí, ktorí stavajú vo väčšej vzdialenosti od existujúcich komunikácií a nepredpokladá sa, že by v lokalite pribudli aj iné rodinné domy,“ hovorí Ján Banovčan. „Ak na parcele napríklad 30 x 20 metrov má stáť dom len na výmere sto metrov štvorcových, nestačí teda vyňať len sto štvorcov, treba viac.“ Ak si totiž bude chcieť na svojom pozemku v budúcnosti postaviť garáž alebo hospodársku budovu, ale predtým vyňal len pozemok pod rodinný dom, bude musieť znova žiadať o vyňatie, robiť nový geometrický plán aj pod prístup, a znovu platiť viacero kolkov.
Plochu vo dvore, evidovanú ako poľnohospodárska pôda, už vlastník nikdy nebude obhospodarovať. Bude slúžiť len na príjazd k domu.
„Ak niekto ide stavať chatu, nebazírujeme na tom, že si musí dať vyňať cestu, lebo tam bude chodiť občas. Počas výstavby chaty je možné pozemok pod cestu vyňať dočasne,“ hovorí Eva Balušíková, riaditeľka Obvodného pozemkového úradu (OPÚ) Námestovo, ktorý vydáva rozhodnutia o zmenách druhu pozemkov. „No ak stavia dom, je logické, že sa bude chcieť k nemu denno-denne dostať.“
Pomôcť môžu obce
Nie je potrebné, aby si staviteľ prístupovú cestu aj vykupoval. „Vieme urobiť zmenu aj keď pozemky nemá stavebník na svojom liste vlastníctva, no vtedy treba ku konaniu stanovisko vlastníkov,“ hovorí Eva Balušíková. „Na pozemok však musí byť urobený geometrický plán. Podľa zákona sa môžu vynímať len parcely registra C-KN. Potom si to stavebník môže ošetriť ťarchou o práve prechodu a prejazdu po cudzom pozemku.“
Šetriť sa v tomto prípade príliš neoplatí, v budúcnosti sa totiž nevyňatá pôda môže ľuďom vypomstiť. Neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy už aj na Orave rieši prokuratúra. Problémy môžu mať aj žiadatelia o hypotéku.
„Istej rodine banka stopla pôžičku napriek všetkým predloženým dokladom,“ hovorí Ján Banovčan. „Na poslednú chvíľu totiž zistila, že medzi cestou a rodinným domom je metrový pás zeme vedený na poľnohospodársky fond.“
Iný postup je pri cestách v lokalitách, kde je plánovaná výstavba viacerých domov. Vtedy môže žiadať o vyňatie pozemkov obec. Bezplatne. „Do zákona sa dostal aspoň náš návrh na oslobodenie verejnoprospešných stavieb v investorstve obce,“ povedal Banovčan. „Preto dnes vieme stavebníkom pomôcť s vyňatím pozemkov pod cestami, aby sa im znížili náklady.“