JASENOVÁ. Pozvánku združenia Šanca pre včely prijalo 59 včelárov zo Slovenska a Čiech. Zaujímali sa o prírodné včelárstvo v trámikových úľoch, zimovanie včelstiev na mede a ich vedenie k možnej varroatolerancii.
Chrám oddychu
Organizátorom bol Milan Bencúr z Jasenovej. Usilovnému hmyzu sa venuje tretie desaťročie. Pred desiatimi rokmi predal všetky technické pomôcky a preorientoval sa na jednoduchú technológiu Warre. „S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa jednoduchšia ako iné známe formy včelárenia. Pre mňa sa trámikový úľový systém stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu.“
Väčšina včelárov najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Milan Bencúr sa na prírodné včelárenie pozerá ako na relax ducha. „Včelnica sa pre mňa stala chrámom na oddych.“
Na stretnutie prišlo takmer 60 včelárov.
Úle Warre
Trámikové alebo rámikové úle? Milan Bencúr má v tom úplne jasno. Trámikové. „Včely tam stavajú prirodzenú stavbu bez akejkoľvek predlohy a včelárovej pomoci tak, ako v prírode v dutine stromu alebo skale. Med sa nevytáča, ale oddeľuje sa od vosku tak, ako to robili naši predkovia. Vylisuje sa, alebo sa plásty rozdrvia a med precedí.“
Prítomní mali možnosť vidieť sedem Bencúrových úľov Warre. Šikovné, bzučiace robotníčky si bez problémov poradili s absenciou medzistienok. „Včely v takomto úli produkujú rovnaké množstvo medu ako v ktoromkoľvek rámikovom úli,“ zdôrazňuje úspešný jasenovský včelár.
Nebezpečný klieštik
Ďalšou zaujímavou témou stretnutia bol boj proti klieštikovi - varoóze. Maličký parazit dokáže zničiť aj silnú rodinu.
„Poľnohospodárstvo je zaplavené chémiou, preto sa treba orientovať na technológie, ktoré sa vyhnú používaniu rôznych chemických, syntetických liekov,“ upozorňuje Bencúr. Preto lieči biotechnickými prostriedkami. Odstraňuje trúdí plod. Nachádza sa v ňom najviac klieštika. Používa aj citrónovú šťavu zriedenú s cukrovým sirupom v pomere 1:1. „Po slnovrate, v júli a auguste, využívam rakúsky prípravok. Skladá sa z citrónovej šťavy, kyseliny mravčej a šťavelovej, teda prírodných látok. Keby sme vedeli ich pomer, dokázali by sme si ho namiešať sami. Takto ho musíme kupovať a nie je lacný.“
Takéto liečenie sa určite oplatí. Konzument medu sa nemusí obávať žiadnych nežiaducich chemických prísad v sladkej pochúťke.
Metóda prírodného včelárenia zaujíma aj Jána Kuříka z Brna. Keď sa dozvedel o stretnutí, neváhal a pricestoval do Jasenovej. „V Čechách sú zákony oveľa viac prísnejšie ako na Slovensku. Vyžaduje sa ťažšia chémia a mne takýto prístup určite nie je blízky. Ľudí, ktorí sa snažia včeláriť alternatívnym spôsobom za použitia ľahšej chémie alebo bez, je minimum. Preto som prišiel za Milanom Bencúrom.“
Úle Warre v plnej kráse .
Dobrý rok
Viacero včelárov sa zhoduje, že včelám dlhá zima nepriala.
„V polovici apríla boli mrazy mínus 15 stupňov a prvé včely sa vyliahli až okolo 1. mája,“ hovorí Bencúr. „V prírode je veľa rozkvitnutých rastlín, ale ešte nestihli dorásť lietavky, ktoré nosia nektár.“
Bohuslav Belica z Istebného s ním súhlasí. „Najskôr to vyzeralo zle, no na prelome apríla a mája nám počasie prialo a dobehlo sa to. Už nadvihujeme plodiská. Dúfam, že stihneme znášku zo zakvitnutých jabloní.“
Po zime ostáva v úli približne 1,5 kilogramu včiel, čo predstavuje okolo 15-tisíc jedincov. V lete počas plnej sily počet narastie na približne 40-tisíc kusov. Zdá sa, že včely sú na dobrej ceste k tomuto počtu.
Včelári sa tešia na prvý jarný med z vŕb a jabloní. Podľa Milana Bencúra je najlepší. „Je liečivý a veľa včelárov ho nepredáva, ale radšej si ho odložia na zimu. Ďalším včelím liekom je propolis. Je desaťnásobne silnejší ako antibiotikum tetracyklin. Stačí vypiť kávovú lyžicu 60-percentného liehu s propolisom zaliaty vodou v pohári a nádcha, angína aj chrípka sú za jeden deň preč.“