TVRDOŠÍN. Deň lesov organizovala Stredná odborná škola lesnícka v spolupráci s námestovským závodom Lesov SR prvýkrát. Lesnícku osvetu dovtedy robili len v triedach a prednáškových miestnostiach. S akciou vonku, v zelenom parku, sa však nedajú ani porovnávať.
Zaujali živé lykožrúty
„Chceme deťom priblížiť les, čo sa v ňom deje, o čom je práca v lese, čo mu škodí a ako sa ho lesníci snažia chrániť,“ hovorí Renáta Rendeková, poverená vedením školy. „Nech si školáci vedomosti, ktoré sa naučia z učebníc, odskúšajú aj v praxi.“
Fotogalériu nájdete tu.
Pre deti z tvrdošínskych základných škôl odborníci pripravili trinásť stanovíšť. Školáci si vyskúšali pílenie dreva, spoznávali zvieratá podľa stôp, priraďovali názvy k vypreparovaným vtákom, spoznávali ihličnany podľa vetvičiek a listnaté stromy podľa plodov a listov. Študenti strednej školy im ukázali, ako určiť vek stromu, akými spôsobmi sa dá les využiť, aké prírodné katastrofy ho ničia. Lesníci deti poučili o základných druhoch húb, s ktorými sa môžu stretnúť v lese, vyskúšali ich, či podľa obrázkov poznajú lesné rastliny.
Najväčší zážitok mali pri stanovišti s lykožrútmi. „Ukazujeme im, ako ich zbierame, ako sa proti nim môžeme chrániť, ako škodia lesu,“ hovorí Martin Holubčík, pestovateľ námestovského odštepného závodu. „Pod lupou pozorujú maličké aj väčšie lykožrúty, čo sa im veľmi páči, môžu si vyskúšať aj ich premiestňovanie z lapačov. Máme tu baner, na ktorom je zdravý les a vedľa na porovnanie napadnutý lykožrútom.“
Má to význam
Organizátori sú presvedčení, že podobné akcie majú význam. Deti sú rady, že nemusia sedieť v laviciach, a že sa niečo nové naučia.
„Je pre ne oveľa zaujímavejšie, keď niečo vidia na vlastné oči, môžu si to ohmatať, prezrieť,“ hovorí Holubčík.
Akcia bola určená pre najmenších školákov. Za každé absolvované stanovište dostávali pečiatky. Za odmenu si každé dieťa odnieslo malú odmenu. „Niektoré boli veľmi šikovné. Všetky si to však užívali. Verím, že sa z Dňa lesov stane tradícia,“ dodala Rendeková.