TRSTENÁ. Spojenie kolky a Trstená patria nerozlučne k sebe. Počiatky siahajú už do čias prvej Slovenskej republiky, kedy boli vybudované dve kolkárne – u Golnera a u Bednára. Historický úspech dosiahli domáci kolkári v roku 2001, kedy postúpili do extraligy.
Zdravá rivalita
Pred dvoma rokmi sa trstenskí kolkári lúčili s najvyššou súťažou a teraz oslavujú návrat medzi kolkársku elitu na Slovensku. „Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo,“ povedal Marián Benický. Paradoxom je, že o postupujúcom sa rozhodovalo medzi dvoma trstenskými klubmi. Trstená A a Stárekovci ťahali celú sezónu peletón za sebou. „Vzájomne sme sa povzbudzovali , pomáhali si a samozrejme bola medzi nami zdravá rivalita.“ Do posledných kôl nebolo jasné, kto postúpi.
Šťastnejšími boli nakoniec hráči A-mužstva, ktorému sa vyplatila dlhodobá práca s mládežou. „Začali sme sa viac venovať dorastencom, ktorí mali možnosť hrávať za mužov. Ukázalo sa to ako dobrá voľba.“
Trstená A prehrala v sezóne iba raz. V šiestom kole nestačila na Stárekovcov. Odvtedy však valcovala jedného súpera za druhým. „Prebudila sa v nás ešte väčšia bojovnosť a ukázali sme, že vieme lámať rekordy,“ povedal Marián Benický. Celý kolektív bol počas sezóny ako jedna rodina a ťahal za jeden koniec. „Všetci pristupovali ku každému zápasu zodpovedne, čo je výsledok tvrdých a poctivých tréningov.“
Káder postupujúceho tímu tvorili Boris Dzurek, Marián Benický, Stanislav Dzurek, Dušan Markusek, František Stankovič, Dávid Kadlub, Marek a Lukáš Jurisovci.
Práca s mládežou sa vypláca
Úspešný rok podčiarkli aj dorastenci a ženy. Chlapci sa stali majstrami Slovenska. O jediný bod predbehli kolkárov z Podbrezovej. Na dráhach žiaril najmä Lukáš Juris, ktorý je aj pevnou súčasťou mužského tímu. „Lukáš je dôkazom toho, že sa oplatí pracovať s mládežou,“ povedal Marián Benický.
V individuálnych štatistikách nemal mladý Trstenčan konkurenciu. S priemerom 567 zvalených kolkov skončil medzi dorastencami prvý na celom Slovensku. O titul sa zaslúžili ešte brat Marek Juris, Eva Štefanidesová, David Kadlub a Miška Finiková. Ženy sa netešili zo zlata, ale môžu sa popýšiť honorom tretie najlepšie na Slovensku. „Je to úžasný výsledok.“
Trstenskú loď za bronzovými medailami ťahala najmä Eva Štefanidesová. V extralige mala druhý najlepší priemer zvalených kolkov. „Je slovenskou špičkou medzi ženami aj v doraste,“ povedal Marián Benický.
Jediný klub na Slovensku
To, že kolkársky šport je v Trstenej číslom jedna, potvrdzuje aj ďalší fakt. Od roku 2004 schválilo ministerstvo školstva ako jedinému klubu vytvorenie Centra talentovanej mládeže. To sa venuje talentovaným deťom už od šiestich rokov na profesionálnej úrovni. „Cieľom je pochopiť princíp hry, správne držať telo a guľu,“ povedal Marián Benický. Ako desaťroční potom môžu začať hrávať za prípravkárov.
Za doterajšie obdobie existencie sa môže centrum pochváliť mnohými športovými úspechmi, a to nielen na celoslovenskej úrovni, ale aj medailami z majstrovstiev sveta.