ÚSTIE NAD PRIEHRADOU. Zubáč je jediná ryba, ktorá pri vytieraní vyhľadáva korienky vodných rastlín. Ich najobľúbenejšou rastlinou je ostrica. Tej je však na Oravskej priehrade málo.
Aby mal kde dravec bezpečne uložiť svoje potomstvo, pripravujú mu rybári drevené rámiky obalené čečinou. Rybárska stráž ukladá do vody dvesto rámikov, samotní rybári pomôžu rovnakým počtom.
Pytliaci ničia populáciu
Každý zubáč si vo vode nájde svoj rámik, očistí ho a nalepí na čečinu ikry. Zhruba dva týždne drží samec pri budúcom potomstve stráž. Okrem toho, že chráni hniezdo pred inými dravcami, ovieva ho chvostom, čím okysličuje vodu. Vyliahnuté ryby sa ďalšie dva týždne ukrývajú v ihličí. Keď z rámikov odplávajú, prichádzajú na ich miesto ďalšie druhy – červenica či pleskáč. „Tiež sa v nich vytrú a časť ihličia poobhrýzajú,“ hovorí Ondrej Gavenda.
Pred rokmi boli rámiky vo vode do polovice augusta. Teraz ich však rybári vyťahujú už začiatkom júla. „Vo vode je čoraz viac ľudí, zničia ich, utopia alebo odrežú. Pred začiatkom sezóny máme zase problém s pytliakmi. Keďže presne vedia, kde veľké samce strážia hniezda, chodia ich loviť. Tým však odsúdia na zánik celú znášku.“
Rybárska stráž už vie, kde sa zubáče vytierajú.
Vylovené rámiky musia rybári očistiť a uskladniť. V zime ich opravujú, dopĺňajú stavy. „Aby sme hneď skraja jari mohli vyraziť na priehradu,“ dodal Vladimír Kumor.
Obľúbený je smrek
Prvé rámiky rybári ponorili do vytipovaných miest pred siedmimi rokmi. V čase, kedy boli úlovky zubáča takmer nulové. Odvtedy ich populácia rastie. A nielen vďaka bohatému zarybňovaniu. „Keby sme im nepomáhali rámikmi, populácia by sa regenerovala, ale oveľa pomalšie,“ hovorí vedúci rybárskej stráže Ondrej Gavend. „Rámikovanie nás takmer nič nestojí. Len benzín, špagát a čas. Plastové fľaše pozbierame na brehu, rovnako aj kamene. Návratnosť jedného rámika je však niekoľko tisíc eur.“
Kedysi rybári skúšali na drevené štvorce pripevňovať jedľu či borovicu. Ani jeden z týchto ihličnanov sa neujal. „Na jedľu sa ešte zopár chytilo, ale borovicu ryby úplne odignorovali,“ povedal Vladimír Kumor, člen stráže. „Asi má dlhé ihličie a je príliš pichľavé. Smrek je najlepší, takže už neexperimentujeme.“