ZVEROVKA. Žabochyty, pracovný názov zhruba sto metrov dlhej fólie natiahnutej okolo cesty, inštalovali lesníci prvýkrát pred štyrmi rokmi. Akciu zopakovali aj o rok neskôr. Dôvodom bol masívny pohyb žiab z potoka na jednej strane cesty do jazera na strane druhej. Vlani a predvlani bolo žiab pomenej. Tento rok sa však opäť rozhodli migrovať naraz.
„Znovu sa húfne vybrali k jazeru Maras,“ hovorí Juraj Majerčák, vedúci ochranného obvodu Zverovka Štátnych lesov TANAPu. „Žaby majú dobrú pamäť na miesto, kde sa vyliahli a tam sa vracajú na rozmnožovanie. Skokan gro svojho života žije v lese na súši, ale na rozmnožovanie potrebuje stabilné vodné plochy a stojacu vodu. Preto tiahne k jazeru.“
Lesníci žaby prenášajú na druhú stranu cesty.
Pracovník ŠL TANAPu Jozef Jandura zhruba 40 centimetrov vysokú fóliu inštaloval takmer celý deň. Okrem toho však malá pomoc žabám lesníkov nestojí takmer nič. „Nie je v ľudských silách, aby sme zabránili akémukoľvek stretu s cestnou dopravou,“ hovorí Majerčák. „Ale tam, kde to denno-denne vidíme, by bolo nezodpovedné, keby sme popri inej práci neurobili aj takúto malú vec. Nájdu sa aj neprajníci. Hovoria, či nemáme čo robiť a že z peňazí daňových poplatníkov zachraňujeme žaby. Náklady na zábrany však nie sú skoro žiadne. A z pracovného času nám večer a ráno, kedy ich zbierame a prenášame, zoberie pár minút.“ Turisti sa na zábrany pozerajú úplne z opačnej stránky. Zastavujú sa pri nich a fotia.
Na Zverovke žije málo druhov žiab. Najrozšírenejší je skokan hnedý. Skôr výnimočne sa v tejto časti vyskytuje ropucha bradavičnatá, na podhorí môže turista zazrieť kunku žltobruchú.