NÁMESTOVO. Technickú vybavenosť k bytovke na Štefánikovej ulici nerieši iba súd, ale aj prokuratúra. A spôsobila hádku medzi zástupcami samosprávy na aprílovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
V skratke
Stavebný podnik (SP) sa súdi s mestom o takmer 96-tisíc eur plus úroky z omeškania, trovy konania a právneho zastúpenia. Ide o nezaplatené faktúry súvisiace so zmluvou o dielo na technickú vybavenosť k spomínanému domu s 37 bytmi. Mesto doposiaľ zaplatilo iba sumu schválenú zastupiteľstvom. Námestovský súd rozhodol v prospech SP, mesto sa odvolalo.
Zastupiteľstvo poverilo hlavného kontrolóra Martina Slovíka, aby investičnú akciu preveril.
Hoci kontrolu zatiaľ nedokončil, podal na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. „Mám podozrenie, že došlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal Slovík.
Tvrdí, že kontrolu nemôže dokončiť, pretože mu mesto bráni dostať sa k dokumentácii.
Nie je to sranda
„Prečo by ju mal brať z úradu?“ reagoval primátor Ján Kadera. „Nie je to verejný materiál. Nech si ju pozrie predo mnou.“
Rovnaký názor má Vladimír Natšin, vedúci oddelenia výstavby na mestskom úrade. „Nič nebolo prerokované, ale hneď podal trestné oznámenie, čo ma uráža. Mal ju celý mesiac. Nemám kedy fotiť to. Mňa šikanovať nebude nikto. Nedám z ruky niečo, čo môže použiť proti mne. Nie je to sranda.“
Slovík tvrdí, že nemal čo prerokovať. „Lebo nemám podklady ku kontrole a nemôžem ju uzavrieť.“
Čo je písmo sväté
Poslanci rozhodli, že mesto má podklady poskytnúť. „Zákon o obecnom zriadení je písmo sväté pre samosprávu,“ povedal prednosta úradu Milan Rentka. „Podľa neho je hlavný kontrolór oprávnený nahliadať do dokladov v rozsahu kontrolnej činnosti. Nahliadať.“
Slovík argumentuje zákonom o finančnej kontrole. „Ja nechcem nahliadnuť,“ povedal. Zároveň dodal, že požiada zastupiteľstvo o mandát postúpiť problém prokuratúre, ktorá rozhodne, či mesto jedná v súlade so zákonom.
„Neviem to rozriešiť právne, ale nevidím v tom ani problém,“ povedal Ivan Rončák z Transparency International Slovensko. „Aj iné kontroly, napr. Najvyšší kontrolný úrad, kontrolujú na mieste vzniku účtovnej agendy, neprenášajú ju. Prečo to kontrolór nemôže urobiť tak?“
Začalo sa robiť inak
Nebol by to prvý prípad, kedy sa hlavný kontrolór obrátil na prokuratúru. Urobil tak už štyrikrát. „V súvislosti s kontrolami, počas ktorých som našiel porušenia zákonov. Nech prokuratúra prehodnotí, či kapitálové akcie prebehli alebo neprebehli v súlade so zákonom.“
Konkretizovať jednotlivé prípady Slovík odmietol. „Začalo sa robiť inak, ako to tu bolo zaužívané. A niekomu sa to strašne nepáči, lebo si nemôžu robiť, čo chcú a čo si robili celé roky.“
Z polície na prokuratúru
Vyšetrovanie pre podozrenie z prečinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súvislosti s výberom zhotoviteľa akcie Technická vybavenosť na Štefánikovej polícia v Dolnom Kubíne ukončila v januári.
„Postúpením veci na prejednanie správneho deliktu,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „Proti uzneseniu o postúpení veci bola podaná sťažnosť, z tohto dôvodu bol celý spisový materiál zaslaný dozorujúcej prokuratúre v Námestove.“
Podľa Milana Cisarika, hovorcu Krajskej prokuratúry v Žiline, „príslušný prokurátor rozhodne o sťažnosti bez zbytočného odkladu“.
Žiadny trestný čin
Ani jeden z podnetov, ktorý podal Martin Slovík na prokuratúru v rokoch 2011 a 2012, nepreukázal spáchanie trestného činu.
„V troch prípadoch išlo o trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa a v jednom prípade o podnet na preskúmanie rozpočtového opatrenia mesta, v rámci dozoru prokuratúry nad zachovávaním zákonnosti v oblasti verejnej správy,“ povedal hovorca prokuratúry. Trestné oznámenia odovzdala prokuratúra dolnokubínskej polícii. Vyšetrovateľ vlani v júni trestné stíhanie zastavil. „Skutok nebol trestným činom a nebol dôvod na postúpenie veci.“
Podnet na preskúmanie rozpočtového opatrenia, v rámci dozoru nad zachovávaním zákonnosti v oblasti verejnej správy, prokuratúra odložila. „Bez prijatia prokurátorského opatrenia, pretože prokuratúra nie je oprávnená takéto rozpočtové opatrenie preskúmať,“ dodal Cisarik.
Rozpočtovým opatrením mesto v roku 2010 bez súhlasu zastupiteľstva previedlo z rezervného fondu na údržbu škôl po rekonštrukciách viac ako 70-tisíc eur.
Názory
Rastislav Zanovit, poslanec: Tu sa jazdilo na červenú. Možno to niekedy treba, keď idete niekomu zachrániť život. Ale potom treba niesť aj následky.
Ferdinand Bolibruch, poslanec: Kontrolami chceme dosiahnuť, aby sa rozumne hospodárilo nielen v meste, ale aj v príspevkových organizáciách. Čakal som, že nás pochválite.
Ján Kadera, primátor: Teraz sa my pozrieme na jeho činnosť (kontrolóra). Tiež koná v rozpore so zákonom. Takto sa pri kontrole nepostupuje.
lš