V celoslovenskom rebríčku hodnotenia za rok 2012 bola trstenská pôrodnica pôvodne medzi poslednými. V skutočnosti je však z 54 slovenských pôrodníc deviata.
TRSTENÁ. „Nech robíme, čo robíme a nech sa akokoľvek snažíme, stále sa nájde niekto, kto našu prácu úplne zneváži,“ reagovala sestra z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia po tom, ako sa dozvedela výsledky hodnotenia slovenských pôrodníc. Trstenská skončila posledná z celého Žilinského kraja, získala len niečo viac ako 42 bodov. Do mesiaca sa však jej tabuľkové umiestnenia zmenili.
Nevyplnený dotazník
Občianske združenie Health Policy Institute (HPI) hodnotilo pôrodnice na základe troch kritérií – hodnotenia 14 expertmi z oblastí pôrodníctva a neonatológie, hodnotenia mamičiek prostredníctvom dotazníka spokojnosti a hodnotenia služieb. Práve dotazník služieb narobil trstenskej pôrodnici problémy, do uzávierky 31. januára ho združenie nedostalo. „Pri hodnotení sme použili všetky dostupné údaje a pridelili sme im body za služby, ktoré sme boli schopní získať z nami dostupných zdrojov, keďže dotazník sme napriek urgenciám nedostali,“ hovorí Silvia Hnilicová z HPI.
Vedenie oddelenia sa až dodatočne dozvedelo, prečo majú pri niektorých odpovediach najnižšie body. Dôvodom boli chýbajúce odpovede o kvalite služieb.
„Je zarážajúce, ako rýchlo je možné zmazať dlhoročnú prácu ľudí, ktorí podávajú nadpriemerné výkony,“ povedala k zverejnenému neúplnému hodnoteniu Eleonóra Kadlečíková, poverená vedením Hornooravskej nemocnice. „Kompetentní by sa mali zamyslieť nad metodikou hodnotenia a spracovať ju tak, aby získané výsledky mali čo najobjektívnejšiu vypovedaciu hodnotu.“
Výsledky šokovali
Primár Marian Tholt bol v 14-člennej medzinárodnej skupine expertov, ktorá hodnotila pôrodnice. „Vybrali ma do nej na základe výsledkov mojej práce, nie preto, že by som o to sám žiadal,“ hovorí primár. „Predtým som ich pozval, aby si prišli naše oddelenie prezrieť, pohovoriť s pacientkami. Prišli dve zástupkyne komisie a boli nadšené. Nepovažoval som teda za korektné, aby som dotazníkom služieb hodnotil vlastné oddelenie, keď už som raz v porote, ktorá má objektívne zhodnotiť všetky zariadenia na Slovensku.“
Výsledky monitorovania šokovali celé oddelenie. „Je to smutné, na chuti do práce nám to určite nepridá. Vieme, aké výkony podávame, koľko pracujeme a napokon skončíme poslední,“ hovorí sestra, ktorá roky pracuje na trstenskej pôrodnici.
Po dodatočnom zaslaní dotazníka urobil inštitút nový prepočet bodov. Trstenská pôrodnica tak po novom skončila v hodnotení služieb na 4. mieste a celkovo so 62,4 bodmi skončila v rámci Slovenska deviata. Hoci výsledky sú na internete čiastočne spresnené, primár chce nekorektné hodnotenie riešiť.
Potešujúce štatistiky
„Kvalita pôrodnice sa nedá posudzovať podľa názoru ženy, ktorá nevie posúdiť určité riziká,“ hovorí primár Marian Tholt na margo hodnotenia mamičiek cez dotazník spokojnosti. „Ona netuší ako je odborne zabezpečená pohotovosť, koľko lekárov má byť v službe, aké je prístrojové vybavenie pôrodnice, pričom to naše nám môžu okolité nemocnice závidieť.
Je smutné, že štatistiku robil inštitút na základe názoru tridsiatky žien, čo je nereprezentatívna vzorka, my tu máme ročne dve tisícky pacientok a väčšina od nás odchádza spokojná, o čom svedčí aj kniha prianí a sťažností na oddelení. Žiaľ, dnes si ženy neuvedomujú, že zlaté kľučky a postele pokryté brokátom im zdravšie dieťa nezabezpečia.“ Trstenská pôrodnica ponúka ženám viacero výhod. „Sme posledná pôrodnica na Slovensku, kde ešte šestonedieľkam dávame druhú večeru. Rodičkám zo sociálne slabších rodín zháňame výbavičky a iné potreby. Pred časom sme ženám, ktoré majú doma viac detí, dali vitamínové doplnky pre ich staršie ratolesti. Za nadštandardné služby sa platí najmenej na Slovensku.“
V pôrodnici Hornooravskej nemocnice sa vlani narodilo 1055 detí. Perinatálna úmrtnosť bola 2,8 promile. „Jedno bábätko zomrelo v brušku matky ešte doma, kým prišla k nám, už sa jej nedalo pomôcť,“ hovorí primár Tholt. Ďalšie dve bábätká boli geneticky poškodené. Matky o poruchách vedeli, ale chceli detičky donosiť, aj keď ich lekári upozorňovali, že neprežijú.
„O kvalite pôrodnice svedčí aj počet plánovaných pacientok z mimo regiónu,“ hovorí lekárka Ľubomíra Pániková. „Koncové nemocnice majú tri až päť percent, my prekračujeme 12, údaj máme z VŠZP.“
Hodnotenie odborníkov
V máji bude v Bratislave európsky kongres mladých gynekológov. Lekári z celej Európy strávia týždeň vo vybraných slovenských nemocniciach. Popri Petržalke, Kramároch, Ružinove, Banskej Bystrici, Nitre, Nových Zámkoch a Martine vybrali odborníci ako ukážkové pracovisko aj trstenské.
„Odborná verejnosť vie, že sme kvalitné oddelenie,“ hovorí primár. Najväčšia konferencia na Slovensku venujúca sa problematike gynekológie bude aj tento rok koncom mája v Trstenej.
Kvalita sa dá určiť aj podľa personálu. Trstenskému gynekologicko-pôrodníckemu oddeleniu nechýbajú atestovaní lekári či zdravotné sestry, ktorí sa starajú o každú pacientku, bez rozdielu. „Mrzí ma každé choré dieťa, každá komplikácia. Nie sme však boh, nevieme všetkému predísť,“ povedal Tholt.
Primár oddelenia Marian Tholt je za dlhoročné výsledky držiteľom striebornej medaily Slovenskej lekárskej spoločnosti. „Neviem o ďalšom lekárovi z Oravy, ktorý by ju mal.“ Je aj spoluautorom publikácie o príčinách rakoviny, ktorú vydala Poľská akadémia vied.