TRSTENÁ. Najmenšia má tvar štvorca s rozmermi menšími ako tri centimetre a pripomína čipovú kartu. Najstaršiu vydali takmer pred polstoročím. Námorníci majú Bibliu zo špeciálneho nepremokavého materiálu, nevidiaci v Brailovom písme, väzni s informáciami, ako pokračovať po odpykaní si trestu. Sú v nemčine, latinčine, nórčine, jazykoch afrických kmeňov, arabčine i čínštine. Reč je o Bibliách, ktoré do Trstenej priviezol Petr Hamrozi a Mária Dobiasová.
Najskôr termín, potom knihy
Jedinečná výstava putuje po Čechách a Slovensku už štyri roky. Jej autor tvrdí, že vnuknutie dostal od Boha. „On je autorom, my sme len sprostredkovateľmi,“ hovorí Petr Hamrozi. Začiatky boli zvláštne. „Najskôr vznikla myšlienka o výstave, potom sme sa s Pánom dlho hádali, či do toho ísť, keďže je to náročné na čas aj na peniaze. Po štyroch mesiacoch bolo rozhodnuté. Určili sme termíny výstav a mesiac pred prvou sme si povedali, že by bolo načase začať zháňať knihy.“
Najskôr chcel Biblie a ich posolstvo prezentovať len ľuďom na severnej Morave. Petr s kolegami oslovili ľudí s prosbou, či by im požičali svoje Biblie. Veriaci sa chytili okamžite. „Raz v sobotu, pri návrate z bohoslužby, som pri dverách našiel tašku plnú Biblií,“ hovorí. „Dlho mi trvalo, kým som zistil, kto je darcom. A tak je to doteraz. Ľudia nám ich požičiavajú, darujú, zbierka sa stále rozširuje.“
Zmenila jej život
O zaujímavosti v zbierke nie je núdza. Najstaršia Biblia je z roku 1549 napísaná v staročeštine. Druhá, len o niečo mladšia, pochádza z roku 1556. S Bibliou v kartónovom obale sa spája príbeh. „Našla ju na smetisku Rómka žijúca pri Lučenci,“ hovorí Petr. „Mala ťažký život, manžel pil, bil ju. Nájdenú Bibliu nielenže čítala, ale ju začala aplikovať aj do svojho života. Postupne zmenila život celej jej rodine. Dnes žijú úplne inak. Je to dôkaz, že Biblia je mocné slovo, a keď človek chce, môže mu výrazne skvalitniť život.“
Vzácny je kancionál z roku 1707 vydaný v Kežmarku, ruská Biblia z roku 1968 vydaná v Moskve, či kniha napísaná v takzvanom jazyku esperanto. Okrem tohto sú Biblie napísané v takmer 80 jazykoch. Zaujímavá je kniha v rifľovom obale napísaná v afrikánčine, anglicko-čínska Biblia priamo z Číny, arabská, vietnamská, v staročeštine, gréčtine, poľštine, latinčine, portugalčine, nórčine, španielčine, hebrejčine či estónčine.
„Vzácny je kancionál v reči kmeňa Zulu, ku ktorému je aj spevník v rovnakom jazyku,“ hovorí autor výstavy. „Alebo evanjelium podľa Jána v rusínštine či Biblia v jazyku afrického kmeňa Xhosa.“
Kniha na fólii
K svetovým unikátom nepochybne patria miniatúrne Biblie. Jedna z najmenších má podobu plastovej fólie, na ktorej sú voľným okom nečitateľné znaky.
„Čitateľná je len pod mikroskopom. Na tejto minifólii je celá Biblia v angličtine. Vzácne sú aj tieto dve miniknižky. Jedna je veľká 33 milimetrov, písmo má pol milimetra. Podobnú, ale ešte o niečo menšiu, máme len necelé dva týždne. Je v bielom pozlátenom obale.“
Ani nie trojcentimetrová kniha v bielom obale s pozlátenými okrajmi.
Starý zákon v hebrejčine je v zbierke krátko. Našli ho robotníci zo Svidníka pri rekonštrukcii domu.
Za povšimnutie stojí aj česká Biblia pre väzňov. Je vyrobená z odolnejšieho materiálu a obsahuje praktické rady po prepustení z väzenia. Pozornosť púta Biblia do nepohody, ktorá je počas celej výstavy ponorená vo vode. Jedinečná je aj dvojzväzková kniha obalená v oslej koži či state Biblie prepísané na cigaretových papierikoch.
Prepis biblie
Výstavu dopĺňa starodávny, ale veľmi zachovalý nástroj často spomínaný v biblii – citara a zvitok Tóry priamo z Izraela. Vystavovatelia sa od spustenia prvej výstavy pokúšajú o ručné prepísanie Biblie. Samozrejme, kým iným ako samotnými návštevníkmi. „Najmladšie dievčatko, ktoré kúsok prepísalo, malo štyri roky, najstaršia, pani Baratová z Kežmarku, 94 rokov.“
V súčasnosti má výstava viac ako tristo rôznych exponátov pre dospelých, mládež i deti. Prevažná väčšina je od súkromných zberateľov, jedinú, v Brailovom písme, majú vystavovatelia požičanú od istej pražskej cirkvi. „Našim cieľom je ukázať, že Biblia je stále mocné a živé Božie slovo. Že je to úžasná kniha, ktorá kresťanom dokáže stále veľmi pomôcť. Verím, že sa nám náš zámer darí napĺňať.“
Biblie sú vo výstavnej sieni trstenského kultúrneho domu do štvrtku 25. apríla. Z Oravy putujú do Levoče.