Hovoríme s Milanom Mišánikom, predsedom Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností.
Kríza dáva zelenú cene pred kvalitou, a to nielen u potravín. Je šanca zmeniť v tomto smere myslenie ľudí?
- Je to globálny problém. Lacné potraviny kupujeme všetci, aj keď bohatší mnohokrát deklarujú zdravší životný štýl. Cenové akcie, obchodná politika či „vojna predajcov“ nezastaví globálny obchodný systém pred ničím. Pre dosiahnutie zisku používajú najrôznejšie spôsoby. Spotrebiteľ sa, žiaľ, stáva obeťou. Nevie, čo kupuje. Kupuje aj to, čo nepotrebuje. A ak by aj chcel zistiť, čo nakúpil, potrebuje skúmať obal, ale hlavne obsah. Filozofiou kupujúceho je nakúpiť čo najlacnejšie. Filozofiou výrobcu je nabaliť mu tovar za rozumnú cenu. V skutočnosti to vedie k baleniu výrobkov na podmienky jednotlivých krajín.
Hovorievate, že európske inštitúcie by mohli pomôcť predaju kvalitných domácich výrobkov v jednotlivých krajinách. Ako?
- Ak by sa dodržiavali predpisy Európskej únie a Slovenska, potraviny by boli kvalitné. Zrušili sme veľa predpisov. Európske normy a následné výnimky pre údajne iné chute našich občanov priniesli nové, ale menej kvalitné potraviny. Ich všeobecné označovanie môže spôsobiť, že rovnaký obal všeobecne známeho výrobku nezaručuje ten istý obsah a zloženie. Je všeobecne známe, že niektoré výrobky majú potom svoje miestne označenie.
Viete si predstaviť nejakú konkrétnu aktivitu na podporu predaja domácich výrobkov?
- O tomto probléme sa dlho hovorí a čiastočne sa aj prijímajú legislatívne úpravy. Výrazný výsledok sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť. Vieme, ako dopadla pomoc sociálne slabším v podobe múky a cestovín, ktoré ale neboli slovenské. Teraz sme ani nepožiadali o možnosť ich poskytnutia. Pritom počet štátnych úradov vrátane obecnej samosprávy sa dvojnásobne zvýšil. Keby len všetky inštitúcie a organizácie, ktoré spravuje štát, konzumovali slovenské výrobky vrátane potravín a surovín, dali by sme prácu Slovákom.
Výrobcovia predávajú priamo z dvora, je v takomto prípade zaručená kvalita výrobkov?
- Firmy a predajcovia registrovaní v systéme podľa európskej a slovenskej legislatívy sú neustále kontrolovaní. Ale čo s výrobkami alebo produkciou, ktorá pochádza z nelegálnych chovov, lebo je prebaľovaná bez uvedenia pôvodu?
Ako vnímate aféry s nekvalitnými zahraničnými výrobkami predávanými aj na Slovensku?
- To, čo sa odohráva v poslednom období, hraničí s veľmi vysokým rizikom ohrozenia zdravia národa. Každý občan musí pozerať, čo kupuje. Mal by si overiť výrobcov potravín, ktoré konzumuje jeho rodina.
Myslíte si, že je na Slovensku účinný systém kontroly a postihov za predaj nekvalitných potravín? Čo by sa v tom malo zlepšiť?
- Máme dostatočnú štruktúru kontrolných orgánov a inštitúcií. Treba ale systematicky pristupovať k ochrane zdravia a bezpečnosti ľudí. Podiel slovenských výrobkov neustále klesá. Väčšina ľudí si iste pamätá typické chute a zloženie našich výrobkov.
Tieto výrobky boli naše a bolo veľmi málo afér, ktoré by musela riešiť iná krajina.
- S akými pocitmi zaspávame pri odhaľovaní aktuálnych potravinových škandálov, keď si uvedomíme, čo všetko sme mohli zjesť?
Autor: Marta Maťugová