DOLNÝ KUBÍN. Šangala, Pavarotti, Robocop, Zubo, Ernito, Bača sú prezývky niekoľkých bezdomovcov, ktorí trávia veľa času na železničnej stanici v Dolnom Kubíne. Stretáva sa ich tam približne dvanásť. Súčasťou ich života je alkohol, cigarety, hluk, smrad, neporiadok, bitky a žobranie, teda veci, ktoré znepríjemňujú život cestujúcim.
Nespokojní sú všetci
Počas našej návštevy sme boli svedkami bitky medzi dvoma bezdomovcami. Krik a nadávky vyhnali časť ľudí von z čakárne.
Pavol Kšanovský bol medzi nimi. „Chodím vlakom často. Sú tu stále a pritom majú útulky. Nevidím dôvod na to, aby robili bordel na stanici.“
Nespokojná je aj upratovačka. „Je to hrozné. Niekedy po nich ráno vynesiem dvadsať fliaš od alkoholu. A tých špakov, keby ste videli. Odkiaľ na to berú peniaze?“
Otváracia doba čakárne je obmedzená na čas od 3.30 h do 22.30 h. Železničiari zrušili lavičky v čakárni a museli zamknúť toalety. Cestujúci dostane kľúč na požiadanie.
„Bezdomovci tam pili a fajčili,“ približuje dôvod jeden zo zamestnancov železnice. „Keď tam vošiel obyčajný človek, radšej sa otočil a odišiel.“
Dolokubínski bezdomovci. Zľava: Zubo, Ernito, Šangala.
Polície o tom vedia
Štátna, mestská aj železničná polícia o tomto probléme vedia. Všetky tri zložky sa zhodujú v tom, že keď prídu na stanicu, bezdomovci odídu. Pár minút po odchode polície sa vrátia.
„Je to verejne prístupné miesto,“ hovorí Rastislav Popovič, vedúci oddelenie železničnej polície Policajného zboru Vrútky, ktorá dolnokubínsku stanicu kontroluje. „Pokiaľ sa bezdomovci nedopúšťajú priestupku, trestného činu alebo stanica nie je označená, že sa v nej nemôžu zdržiavať ľudia bez cestovného lístku, tak ich vykázať nemôžeme.“
V Dolnom Kubíne je v čakárni aj rýchle občerstvenie, bufet a novinový stánok. Využívajú ich aj ľudia, ktorí vlakom necestujú. Dovoliť vstup do budovy len ľuďom, ktorí majú platný cestovní lístok, by poškodil zákazníkov aj majiteľov prevádzok.
Neschopnosť majiteľa budovy
„Je to ťažko riešiteľný problém,“ hovorí Peter Uhrina, náčelník dolnokubínskej mestskej polície. Potvrdil, že v zimnom období dostali list. Vyzýval ich, aby bezdomovcom v silných mrazoch vychádzali v ústrety a umožnili im ostať na stanici. „Teraz je situácia opačná a treba ich odtiaľ hnať. Dolný Kubín je pritom nadštandardne vybavený zariadeniami aj pre túto skupinu ľudí.“
S ústupkami nesúhlasí Jozef Gruchalák, vedúci sociálneho odboru na mestskom úrade. „Nemôžeme si zakrývať oči a keď prší a je zlé počasie, tak im otvoríme stanice. To je ničenie verejného majetku.“
Bezdomovci majú v Dolnom Kubíne niekoľko možností. Kedykoľvek a v akomkoľvek stave môžu prísť do centra osobnej hygieny na Ťatliakovej ulici. Ale im to nevyhovuje.
Jozef Gruchalák použil na hodnotenie situácie tvrdé slová. „Doslova vydierajú ľudí. Je to veľmi nepríjemné a nechutné. Nezaslúžia si žiadnu ľútosť. Je to ich životný štýl.“
Podľa neho hlavnú vinu na neriešení problému má majiteľ budovy. „Je to jeho neschopnosť urobiť si poriadok. Žiadny podnikateľ by nedovolil, aby ku nemu chodili takíto ľudia. Železniciam je to jedno. Potom sa čudujú, prečo im klesá počet cestujúcich.“
Na železničnej stanici je častým hosťom aj Adam Katreniak, prezývaný Šangala. So svojím životným štýlom je spokojný. „Nechcem byť doma príživníkom. Keď nemám peniaze, neotravujem otca, radšej si ich vypýtam od ľudí. Vedúci, nemáš euro?"