Roľník za komunizmu? Nesplníš povinnú dodávku - pôjdeš do basy

Dnešní mladí ľudia nevedia pochopiť represie komunistického režimu voči roľníkom, hovorí Ignác Kuchtiak.

(Zdroj: ARCHÍV OBECNÝ ÚRAD ZUBEREC)

"Dnešní mladí ľudia nevedia pochopiť represie komunistického režimu voči roľníkom,“ hovorí Ignác Kuchtiak, ktorý nám priblížil vtedajšiu dobu. Za článok vo vtedajších novinách prišiel o miesto riaditeľa školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladí a vzdelaní redaktori Martin Hric a Tibor Michal uverejnili v októbri 1967 vo vtedajšej Pravde článok JHR si už náš? (JHR - Jednotlivo hospodáriaci roľník).

V ňom prvý raz kritizovali krivdy páchané na roľníkoch v súvislosti s nútenými dodávkami poľnohospodárskych produktov.

Noviny poskytovali priestor na ohlasy na články, vydavateľstvo mi teda uverejnilo článok o probléme súkromne hospodáriacich roľníkov s názvom JHR – nevyriešený problém.

SkryťVypnúť reklamu

V článku som žiadal zmiernenie ekonomického tlaku na súkromný sektor v poľnohospodárstve. Podnietila ma k tomu bezohľadná prax vymáhania dodávok – tzv. kontingentov.

Nemali čo jesť

Situácia sa vyhrotila tak, že samotní výrobcovia chleba nemali čo jesť.

Keď roľníci nezvládli plnenie dodávok, pracovníci okresných oddelení ministerstva výkupu im násilne vyberali zemiaky z pivníc alebo rekvírovali dobytok.

Roľníka vtedy obyčajne zavreli do basy. Deti roľníkov trpeli povýživou, pretože ich rodičia museli odovzdať na verejné zásobovanie všetko mlieko, mäso i vajíčka.

Dnešní mladí ľudia to ani nevedia pochpiť. Hovoria: načo ste plnili kontingenty? Prečo ste neodišli z poľnohospodárstva do priemyslu?

Vtedy roľníci skutočne nemali žiadne východisko. Za neplnenie dodávok im hrozil žalár alebo vysťahovanie do českého pohraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Korene problému

Konečným cieľom ekonomického tlaku na roľníkov bolo násilné združstevňovanie pôdy.

Práve vtedy sa narušil vzťah roľníkov k pôde a trvá doteraz. Bola to tiež jedna z príčin, že v súčasnosti dorábame len tridsať až štyridsať percent potravín vo vlastnej produkcii.

Na rozpamätanie sa na tieto časy uvádzam prepis môjho článku uverejneného v Pravde 21. októbra 1967.

Potom v roku 1968 sa začal veľký obrodný proces, ktorý bol však vstupom vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie.

Dočasný pobyt sovietskych vojsk u nás trval vyše dvadsať rokov. Mňa po pár rokoch za článok o súkromne hospodáriacich roľníkoch uvoľnili z funkcie a prepustili zo zamestnania.

Prepis článku z Pravdy 21. OKTÓBRA 1967

JHR – nevyriešený problém

Vaši redaktori v článku o jednotlivo hospodáriacich roľníkoch nastolili pred čitateľov opäť ďalší nevyriešený problém našej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dosiaľ som sa s takým otvoreným a informovaným článkom o ťažkostiach JHR v centrálnej tlači nestretol. Ich postavenie v spoločnosti je veľmi nepríjemnou záležitosťou aj pre pracovníkov národných výborov. Roľníci argumentujú, že pre spoločnosť vyrábajú a dodávajú produkty, organizácie im však nezabezpečujú ani najzákladnejšie výrobné prostriedky. Jednoduché stroje na konský záprah sa nevyrábajú, tie z poľského dovozu sú neúnosne drahé. Niet ani poľnohospodárskeho náradia alebo je zlej kvality. Hnojivá a osivá sú drahé, poľnohospodárska daň vysoká, súkromný sektor nedostáva ani diferenčné príplatky a subvencie.

Osobitnú živosť nadobudli besedy, keď sa roľníci dozvedeli o zvýšených poplatkoch za insemináciu, veterinárne ošetrenie a o zvýšených cenách umelých hnojív.

Pri presviedčaní ľudí o nutnosti plniť spoločenskú objednávku a platiť rôzne poplatky by bolo treba argumentovať protislužbami našej spoločnosti. A práve tých niet.

Ak treba v našej spoločnosti z hľadiska našich ekonomických možností súkromný sektor udržiavať, treba politiku k nemu upraviť tak, aby aj ľudia v ňom pracujúci mohli dosiahnuť určitý štandard.

Je isté, že na dedinách so súkromným hospodárením je najnižšia životná úroveň, najnižšia kultúra bývania, stravovania, obliekania – aj najnižšia kultúrna úroveň.

Súkromný roľník pracuje v porovnaní s inými pracujúcimi ozaj veľmi ťažko. V lete narýchlo obrába polia a po najnaliehavejších prácach odchádza do lesov či na stavby, aby zarobil peniaze na chod gazdovstva a na rodinné výdavky. Zárobok dá nie na zveľadenie, ale iba na jednoduchú reprodukciu gazdovstva. Má výdavky na náhradu opotrebovaného náradia, na údržbu budov, na priemyselné hnojivá, osivá, sadivá, za pasenie dobytka, na poľnohospodársku daň, národné poistenie, domovú daň, zverolekárske služby, na poistenie poľnohospodárskych kultúr, budov a iné. A tak sa nečudujme, že na ošatenie rodiny, prilepšenie stravovania a občiansku vybavenosť peňazí ostane málo. Paradox je, že za väčšinu týchto vecí musí platiť viac ako socialistický sektor, ale k cenám dodaných produktov diferenčný príplatok za extrémne výrobné podmienky nedostane.

Dovolenka, alebo aspoň sezónny oddych, je pojem neznámy. Veľmi intenzívne pracuje celá rodina. Nie je zriedkavým javom vidieť ženu na poliach kosiť, voziť hnoj, orať a podobne. Deti už od šiestich rokov pasú kravy, chlapci sa v dvanástich rokoch učia kosiť a v štrnástich rokoch už robia všetku chlapskú robotu. Dievčatá pracujú okolo domu, zemiakov, doja kravu, opatrujú mladších súrodencov. Rozhodne to telesnému vývoju detí neprospieva. Výsledkom práce bez oddychu je, že ľudia sú strhaní, nervózni, predčasne starnú. Deti nemajú čas na učenie a strácajú záujem o školu. Školská dochádzka je veľmi zlá, úroveň vedomostí nízka. Nie je zriedkavosťou, že žiak nechodí do školy ako je rok dlhý. Skrátka, dôsledky sú na uváženie.

Návštevníci vidia, že na Orave je postavených mnoho nových domov. Je to pravda. Ale aj domy sú výsledkom driny bez konca. Roľník si kúpi materiál, prácu urobí sám popri gazdovaní a zarába inde. A aké sú to domy! Povedal by som – potemkinovské. Fasáda krásna, aj záclona v obloku, ale vnútri prázdne. Bez akejkoľvek vybavenosti, zariadenia. V izbách niet nábytku, elektrických spotrebičov. Na prstoch porátate domácnosti na dedine, ktoré by mali napríklad kompletnú obývačku alebo vybavenie elektrospotrebičmi. Drahšie šatstvo rodiny roľníkov tiež nekupujú. Aj sviatočné oblečenie detí je úbohé. Najdôležitejšie spoločenské udalosti sa odbavujú v chatrných šatách.

Strava je nedostatočná, jednostranná: zemiaky, kapusta, čaj, chlieb, málo mäsa, mlieka a vajec. Zeleniny, ovocia – nehovoriac o južnom ovocí – nepojedia deti nikde tak málo, ako tu. Roľník si taký prepych deckám kúpiť nedovolí. Aj deti musia pociťovať biľag neúrodnej zeme a macošského vzťahu spoločnosti k tejto skupine ľudí.

Život roľníkov sa odráža v živote obce: Chýbajú zdravotnícke zariadenia, počet lekárov a personálu je nedostatočný, školy vo väčšine nekompletné, niet osvetových zariadení, sieť obchodu a služieb je rozptýlená, nepružná a nedostatočná.

Už je skutočne načase riešiť sociálne neúnosné problémy extrémnych poľnohospodárskych oblastí, kde žijú súkromne hospodáriaci roľníci.

Ignác Kuchtiak, riaditeľ ZDŠ Habovka, okres Dolný Kubín

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 467
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 675
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 463
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 508
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 083
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 707
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 558
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 259
  1. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  2. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  3. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  4. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  5. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  6. Aleksander Prętnicki: Posledna spoved - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Kolektívny fanatizmus vs. liberálny individualizmus: Zápas o budúcnosť našej civilizácie
  8. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 342
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 328
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 658
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 284
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 544
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 419
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 155
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 541
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  2. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  3. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  4. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  5. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  6. Aleksander Prętnicki: Posledna spoved - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Kolektívny fanatizmus vs. liberálny individualizmus: Zápas o budúcnosť našej civilizácie
  8. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 342
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 328
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 658
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 284
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 544
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 419
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 155
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 541
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu