DOLNÝ KUBÍN. Mesto získa peniaze zo spoločného cezhraničného projektu Zachovanie kultúrneho dedičstva poľsko-slovenského pohraničia prostredníctvom modernizácie kaštieľa Kępińských v Żywci a umeleckej školy v Dolnom Kubíne.
Koncertná sála nebude
Štátny rozpočet prispeje takmer stotisíc eurami, z eurofondov príde 844-tisíc. Spoluúčasť mesta bude takmer 50-tisíc eur.
„Ak nám niekto daruje takmer 900-tisíc eur na rekonštrukciu historickej budovy, nie je o čom rozmýšľať,“ hovorí primátor Roman Matejov. „Ak sa to podarí, budeme mať vynovenú historickú budovu a zabezpečíme kvalitné vzdelávanie.“
Správa potešila pedagógov. „Konečne ju opravia,“ raduje sa Beáta Vargová. „Nevieme sa dočkať. Je tu zima, vysoké energetické straty. Hudobným nástrojom veľmi škodia tepelné výkyvy.“
O tomto projekte sa hovorilo už pred dvoma rokmi, ale mesto malo vtedy získať len 20 percent žiadanej sumy, tak od neho upustilo.
Riaditeľ Michal Janiga preto novú šancu privítal. „Priestory potrebujú rekonštrukciu. Pribudne nadstavba, kde budú nové priestory, ktorými vyriešime problém s nedostatkom učební.“
Pôvodne mala byť v podkroví aj koncertná sála, ale nakoniec tento zámer zamietli. Stavbári zrekonštruujú elektroinštaláciu, vodu, kanalizáciu, strechu, fasádu, pribudne bezbariérový prístup.
Rekonštrukcia historickej budovy bude stáť približne 900-tisíc eur.
Kde sa budú učiť?
Školu navštevuje 730 žiakov. Časť prác sa nebude dať robiť počas vyučovania. Z toho dôvodu musí mesto nájsť vhodné náhradné priestory.
„Vyučovanie sa budeme snažiť centralizovať do jedného objektu, ale možno ho rozdelíme po meste,“ hovorí riaditeľ. Do úvahy prichádza bývalá základná škola na Nemocničnej ulici aj budova, v ktorej donedávna sídlilo zrušené centrum voľného času Domček.
„Vôbec mi nevadí, že sa dočasne budeme učiť v iných priestoroch, pretože podmienky na vyučovanie tu nie sú dobré,“ hovorí Beáta Vargová.
Pridanou hodnotou budú kultúrne podujatia na oboch stranách. Na tento účel je určených 95-tisíc eur. Poslúžia napríklad na workshopy, na ktorých sa bude vyučovať hra na ľudové hudobné nástroje a budú venované ľudovej kultúre.
Pozor na predraženie
Poslanec mestského zastupiteľstva Metod Kulich počas schvaľovania nenávratného finančného príspevku mesta na tento projekt upozornil na to, aby peniaze boli využité efektívne. „Treba to ošetriť tak, aby tam neboli zamínované dodatočné vstupy.“
Podporila ho poslankyňa Zdenka Poracká. „Kto bude zodpovedný za stavbu, aby nedošlo k dodatočnému navyšovaniu rozpočtu, ako sme zvyknutí u takmer každej jednej stavby v meste? Aby sme sa nestretli o rok a nerozmýšľali, odkiaľ zoberieme 200-tisíc eur.“
Primátor prisľúbil, že sa v žiadnom prípade nezopakuje situácia s doterajšími dolnokubínskymi rekonštrukciami. „Všetci máme v živej pamäti predražené rekonštrukcie základných škôl v meste, kde sa dodatočne zistilo, čo všetko treba ešte urobiť. Mali na to vplyv aj riaditeľky, ktoré chodili za primátorom, že by bolo dobré urobiť to a ešte to a ešte to.“
Výsledkom bolo navýšenie rozpočtu pri ZŠ J. Matúšku o 315-tisíc eur.
„Na to si dáme pozor, podobne ako na najväčšiu kolóniu netopierov na dolnej Orave, ktorá sídli pod strechou zušky. Určite nájdeme kompromis medzi netopiermi, ochranármi a ľuďmi.“