DOLNÝ KUBÍN. Od desiatej do štrnástej hodiny sú po novom otvorené verejné toalety pri autobusovom nástupisku na Aleji slobody. Zmena platí od marca.
Mesto šetrí
Samospráva ubrala dve a pol hodiny ráno, od 7.30 h do desiatej, a hodinu a pol popoludní, od 14.00 do 15.30 h. „Skrátenie prevádzkových hodín si vynútili minimálne tržby z prevádzky a menej financií z rozpočtu mesta, ktoré by prevádzku v takom prípade dotovali,“ povedal Miroslav Kosmeľ z mestského úradu. „Podľa nášho prehľadu boli tržby v čase medzi 8.00 h a 10.00 h. zanedbateľné, výraznejšie stúpali po desiatej hodine.“
Skrátením prevádzky chce mesto ročne ušetriť 5200 eur.
Chodia aj na cintorín
„Medzi 14.00 h a 15.30 h je predsa Alejka plná ľudí, ktorí sa vracajú z práce alebo zo školy,“ povedala Mária z Dolného Kubína. Myslí si, že mesto by malo prevádzkovú dobu prehodnotiť. Rovnaký názor má pracovníčka toaliet Mária Stuchlá. „Po druhej je tu dosť ľudí, končia v robote a idú na autobusy, do Zázrivej, na hornú Oravu, do Ružomberka. Rovnako deti zo škôl. Ľudia sa veľmi sťažujú a chodia vykonávať potrebu ku plotu alebo na cintorín za kontajner. Musím to potom čistiť lopatou.“
Keď sú toalety zatvorené, ľudia znečisťujú miesto pri plote, a neraz aj za ním.
Nespokojní susedia
Skrátenie prevádzky o polovicu pocítili aj susedia – kvetinárstvo, kaderníctva aj sekáče.
„Zmenu poznať, a dosť,“ hovorí jedna z pracovníčok. „Každú chvíľu niekto príde pýtať si kľúčik. Nie som povinná pustiť si do súkromnej prevádzky hocikoho z ulice. Samozrejme, maminku s dieťatkom pustím. Myslím si, že ako 19-tisícové mesto by sme mohli mať jedny fungujúce toalety.“
Samospráva sa nebráni. „Ak si záujem verejnosti vynúti posunutie času do 15.00 h, urobíme tak,“ povedal Kosmeľ.
V čase, keď sú toalety zatvorené, Mária Stuchlá čistí mesto. „Je mi jedno, čo robím, hlavne, že mám robotu. Pre mňa je to ešte lepšie, už o druhej idem domov. Ale je mi ľúto tých ľudí. Oni nepôjdu na mesto, sťažujú sa mne.“