TRSTENÁ. Vyviezli 215 ton piatich triedených komodít, čo je o takmer dvadsať ton menej ako rok predtým. Ubudlo najmä papiera, o takmer šestnásť ton. Jeho zber zabezpečujú miestne školy. Plastov bolo menej o 3,5 tony.
Demotivujúce zosýpanie
Podľa mestského poslanca Mojmíra Krajčiho môže za pokles separácie demotivovanie ľudí.
„Mnohí sa sťažujú, že technické služby zosýpajú vytriedené komodity do jedného auta,“ povedal na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Primátor Jozef Ďubjak však upozornil, že vyzbierané komodity, hoci by ich zvážali samostatne, aj tak skončia na triediacej linke. „Ľudia netriedia stopercentne, musí sa to tak či tak dotriediť. Okrem toho bolo nevyhnutné znížiť ekonomické náklady zvozov,“ povedal primátor.
V ostatných rokoch robia pracovníci mesta pred každým vývozom separovaného odpadu kontroly, ako triedia odpad ľudia žijúci v rodinných domoch.
Najviac vyložených vriec, pred 357 domami, narátali v júni, najmenej, len pri 219, v októbri. „V roku 2011 bolo počas kontrol do separovania zapojených 606 domácností, vlani 735, ktoré mali aspoň raz pred domom vyložené vrecia,“ uviedla v správe Mária Horinková, vedúca Oddelenia výstavby a životného prostredia.
Pravidelná služba
Ubudlo však nielen separovaného, ale aj tuhého odpadu, oproti roku 2011 až o 864 ton. K poklesu pomohlo podľa Márie Horinkovej poskytovanie veľkoobjemových kontajnerov počas jarného a jesenného upratovania. „Oddelenie komunálnych služieb zabezpečilo službu pri všetkých kontajneroch, pracovníci usmerňovali občanov a komunálny odpad bol dôsledne oddelený od biologického odpadu,“ píše vedúca oddelenia. Mestskí zamestnanci zároveň dohliadli, aby podnikatelia nevozili do kontajnerov odpad, ktorý ku komunálnemu nepatrí.
Na jedného Trstenčana pripadá 29 kilogramov vytriedených surovín a 290 kíl komunálneho odpadu.