TRSTENÁ. S tromi soškami Oskarov, z toho jedným absolútnym, sa vrátili filmári Základnej školy Rudolfa Dilonga z celoslovenskej filmárskej súťaže Slovenský detský Oskar. Do tohto ročníka zapojili školáci 109 filmov.
Tri sošky, štyri ocenenia
Film Každý sme iní dostal špeciálnu cenu poroty za réžiu, prvú cenu za krátky hraný film a celkovú hlavnú cenu ministerstva školstva, ktorú tvorcom odovzdal minister rezortu Dušan Čaplovič. Porota k tomu pridala ešte cenu za pedagogickú činnosť pre Petra Palla a Luciu Kortmanovú. „Toľko ocenení sme nečakali,“ hovorí Pallo. „Najviac nás potešila verejná pochvala od ministra školstva a jeho slová, že sme si cenu, vzhľadom na naše aktivity, zaslúžili.“
Jedna soška Oskara skončila v Základnej škole Dlhá nad Oravou, kde v súčasnosti Lucia Kortmanová učí.
Nechcú predsudky
Päťminútový hraný dokument Každý sme iní má poukázať na rovnocennosť medzi ľuďmi, na to, že hoci sme odlišní, navzájom sme si rovní. „Na Orave žije málo Rómov, ale ľudia voči nim majú predsudky,“ hovorí Pallo. „Nežijeme s nimi, sú ďaleko, máme len informácie sprostredkované cez televíziu. Preto si deti vybrali túto tému, aby videli, ako naozaj žijú.“
Film začína roztržkou bielych detí s rómskym. Odsudzujú ho, nechcú ho medzi seba prijať. Mladý Róm však berie biele dieťa a oboznamuje ho s rómskym životom. Filmársky štáb najskôr navštívi múzeum rómskej kultúry v Martine. „Tam sa deti oboznámili s históriou, dozvedeli sa o rómskych návykoch.“ Cesta filmárov pokračuje v rómskej osade pri Spišskej Novej Vsi. „Privítali nás milí a srdeční ľudia, inteligentní s obrovským talentom na hudbu.“ Deti v tejto časti poukazujú na rómsky spôsob života a upozorňujú, že hoci je iný, odzrkadľuje rómsku kultúru, ktorú treba prijať.