Minulý týždeň napadlo za pár hodín desať až tridsať centimetrov snehu a fúkalo. Vrtoch počasia, pri akom si ešte pred pár rokmi ľudia maximálne povzdychli a - ak nešlo o život, ostali pod perinou. Čo sa deje dnes? Človek si myslí, že technikou si už podmanil prírodu. V piatok muselo stopnúť kamióny na horských cestách až ministerstvo dopravy, sprejazdniť diaľnicu pomáhala armáda. A to všetko napriek včasnému varovaniu.
Zákony prírody, na rozdiel od tých civilných, trvácne sú. Ani najvyšší krízový štáb nedokáže vydať nariadenie, ktorým by prikázal počasiu, aby sa vyčasilo. To vedia aj deti.
Viem, súčasný človek je zvyknutý zákony obchádzať, nerešpektovať, každú chvíľu meniť, a ak má akú-takú moc, prispôsobovať sám sebe. Príklad? Len za necelé prvé dva mesiace tohto roka predložili poslanci a vláda do Národnej rady bezmála sto návrhov zákonov. Ak som dobre počítala, okrem troch je každý len zmenou alebo doplnením, najčastejšie však aj zmenou aj doplnením už platných zákonov. Počet asi nesvedčí len o aktivite poslancov, ale aj o nekvalite činnosti parlamentu.
Našťastie, zákony prírody nedokáže novelizovať žiadna ľudská moc, dokonca ani len vláda jednej strany. Treba ich, jednoducho, rešpektovať. Lebo žiadna sila nezruší noc, ak chce ušetriť na elektrine. Nezruší zimu, ak už v jeseni chce jar.
Nebuďme zaskočení snehom len preto, že už máme autá na letných pneumatikách. Podľa štatistík registruje polícia denne 250 až 300 trestných činov – to je kalamita. A nie, keď na diaľnici uviazne niekoľko áut.