DOLNÝ KUBÍN. Po okresnom meste a jeho okolí už približne rok koluje fáma, podľa ktorej radnica chce umožniť nasťahovanie sa Rómov z iných častí republiky do mesta. Hovorí sa o 30 až 150 osobách. Rôzne sú aj miesta, kde by mali bývať. Najčastejšie skloňovaným je bývalý internát strednej zdravotníckej školy.
Dôchodcovia
Internát je majetkom Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Komisia sociálnych vecí a zdravotníctva pri dolnokubínskom mestskom zastupiteľstve sa minulý rok zaoberala možnosťou jej získania. Približne v tomto období sa fáma o príchode Rómov prvýkrát objavila.
Podľa Jozefa Gruchaláka, vedúceho odboru sociálnych vecí, je na vine pravdepodobne výraz sociálne bývanie pre občanov dôchodkového veku, na ktoré by bola budova využitá. „Niektorí ľudia si slovko sociálne bývanie spájajú len s Rómami,“ povedal Jozef Gruchalák.
Dolný Kubín už má zariadenie opatrovateľskej služby. Využívajú ho občania odkázaní na pomoc iných. V prípade internátu by išlo o zariadenie pre seniorov, ktorí sa vedia o seba postarať, nepotrebujú stálu opatrovateľskú službu, ale ich súčasné bývanie v byte či rodinnom dome je pre nich zbytočne veľké.
„Nie sú to ľudia z ulice,“ vysvetľuje Gruchalák. „Majú majetok. V prenajatom byte v našom zariadení by bývali samostatne. Mali by možnosť zamykať sa, čím by bola zaručená ich intimita. Popri tom by mohli využívať podporné služby.“
Budova je pripravená
„Takéto riešenie sa javí ako optimálne kvôli dobrej dopravnej obslužnosti, blízkosti nemocnice, lekárne, charity, priestorov na prechádzky,“ povedal hovorca mesta Jozef Kaščák.
Trojposchodová budova internátu s novou strechou je stále v správe zdravotníckej školy. Nachádza sa v nej 37 izieb. V súčasnosti je prázdna, iba na prízemí je lekáreň.
„Neevidujeme žiadosť Dolného Kubína vo veci možného odkúpenia budovy za účelom zriadenia opatrovateľskej služby pre seniorov,“ povedala hovorkyňa ŽSK Hana Danová. „Vítame však každú konštruktívnu debatu na tému budúcnosti budovy internátu s dodržaním najdôležitejšej podmienky kraja, ktorou je zachovanie charakteru budovy ako verejnej v správe samosprávy, či už krajskej alebo miestnej.“
Aby mohol byť plán uskutočnený, poslanci ŽSK by museli rozhodnúť o nadbytočnosti majetku a jeho odpredaji.
„Ak by sme budovu získali bezodplatne alebo výmenou majetku, viem si predstaviť, že by tam boli mestské nájomné byty,“ povedal primátor Roman Matejov. „Ale určite ich nebudeme rozdávať neprispôsobivým občanom z iných kútov Slovenska.“
Mesto by do internátu nemuselo výrazne investovať. Prevádzkové náklady by zaplatili nájomníci – dôchodcovia, ktorí by sa s vlastným zariadením nasťahovali do voľných izieb.