DOLNÝ KUBÍN/NÁMESTOVO. Nájsť prácu nezamestnaným do 29 a nad 50 rokov je cieľom dvoch národných projektov, ktoré bežia od novembra minulého roka. Podnikateľom štát preplatí počas 12 mesiacov 95 percent mzdy vo výške 456,57 eur, čo je predpokladaná minimálna celková cena práce na rok 2013. Podmienkou je zachovať pracovné miesto na ďalších šesť mesiacov, dokopy má teda človek rok a pol istú robotu.
V prípade samospráv je príspevok síce stopercentný, no je to pol na pol. Obec musí miesto udržať rovnakú dobu, ako trvala podpora, teda šesť alebo deväť mesiacov.
Najlepší a najpružnejší
Dolnokubínsky podnikateľ Juraj Pribula, ktorý predáva plastové okná, si projekt chváli. Vo firme vytvoril miesto s názvom riadiaci pracovník v oblasti obchodu a marketingu. „Je to super projekt, keďže pracovné miesto stačí udržať pol roka po skončení dotácie.“
Rovnako spokojný je aj Jozef Gustiňák, ktorý cez projekt od februára zamestnal v dolnokubínskom penzióne s reštauráciou čašníčku. „Z hľadiska ekonomiky a prínosu pre firmu je tento projekt úradu práce asi najlepší a najpružnejší. A zodpovedá podmienkam na trhu práce.“
Nič extra
„V porovnaní s podnikateľmi to nie je extra výhoda,“ povedal starosta Novote František Poleta. „Pomer dvanásť ku šiestim a deväť ku deviatim je rozdiel, malo by to byť deväť ku šiestim, keď už. A navyše je tento projekt v rozpore s memorandom, ktoré nám káže šetriť mzdové prostriedky o päť percent v porovnaní s vlaňajškom. Čiže nás v podstate strihli dvakrát.“
Novoť napriek tomu zamestná na osemnásť mesiacov dvoch ľudí na úrade a jedného na obecnej prevádzke. Za najvýhodnejšie pre samosprávu považuje Poleta niekdajšie verejnoprospešné práce. „Bez kadejakých obmedzení sme zamestnali ľudí na pol roka. A naučili sme robiť aj takých, ktorí ležali v priekope. Nesedeli doma, museli niečo robiť.“
Poleta považuje za chybu vyňať z národných projektov nezamestnaných od 29 do 50 rokov. „Tých, čo najviac potrebujú pomoc, neriešime nijako. Zhora sa nikto nič nepýta, len sa tak strieľa. A keď sa človek bez roboty naučí piť alebo drogovať, a bude sa kdesi triasť, potom nám ho dajú, aby sme ho riešili.“
Projekt neoslovil ani Hruštínčanov. „Systém je úplne nanič,“ povedal starosta František Škapec. „Nevidím priestor na vytvorenie nového pracovného miesta v situácii, keď máme šetriť.“
Veľký záujem
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove zamestnal cez projekty 56 nezamestnaných v podnikateľskej sfére a sedem v samospráve. V okresoch Námestovo a Tvrdošín pribudlo 19 čašníkov, sedem administratívnych a šesť pomocných pracovníkov. Najzaujímavejšou novovytvorenou profesiou je industriálny dizajnér.
„Podľa informácii, ktoré poskytol zamestnávateľ pri podávaní žiadosti o príspevok, ide o estetické návrhy plastových výliskov pre švédskeho odberateľa,“ povedal riaditeľ úradu Miroslav Gabara. Námestovský úrad prejednáva ďalších 45 žiadostí od zamestnávateľov a šesť od samospráv. „Záujem u podnikateľov je veľmi veľký a máme za to, že sa projekt úspešne rozbieha aj na úrovni samospráv,“ dodal Gabara.
Chýbali informácie
V Dolnokubínskom okrese k minulému týždňu zamestnávala samospráva jediného človeka, a to projektového manažéra.
„Prijali sme ďalšie dve žiadosti na pracovné miesto pozemkový referent - administrátor a údržbár,“ povedala Zuzana Kršková, riaditeľka úradu práce v Dolnom Kubíne. Myslí si, že zástupcovia samospráv nemali dosť informácií. „Po počiatočnom nezáujme sa ich záujem o uvedený národný projekt zvýšil.“
Zamestnávatelia v okrese vytvorili štyri pracovné miesta: elektrotechnik, čašník, riadiaci pracovník v oblasti obchodu a marketingu a špecialista účtovník. „Máme zaevidované ďalšie žiadosti od štyroch zamestnávateľov na sedem pracovných miest,“ povedala Kršková. Ide o strojárskeho špecialistu, dvoch administratívnych pracovníkov, zlievarenského modelára a pracovníka a dvoch predavačov.
Kritériá prehodnotia
Po pol roku ministerstvo projekt vyhodnotí a ak záujem mladých bude menší, ako sa očakávalo, priestor dostanú nezamestnaní nad 50 rokov. Do úvahy pripadá aj možnosť stiahnuť povinnú dĺžku evidencie na úrade práce z troch mesiacov na nulu. Na projekty, ktoré potrvajú do augusta 2015, je určených 70 miliónov eur. Prácu by mali priniesť 14-tisíc ľuďom.
Radosť zo stáleho príjmu
Mária Hvolková má 22 rokov, žije v Námestove. Po skončení gymnázia odišla na vysokú. Školu nechala po prvom semestri. Pol roka robila čašníčku v Bratislave. Po návrate na Oravu bola viac ako rok nezamestnaná. „Nedarilo sa mi nájsť si prácu, iba občas brigádu.“
Od februára pracuje ako čašníčka v jednej z najnavštevovanejších reštaurácií v Dolnom Kubíne. Na jej plat prispieva zamestnávateľovi štát. „Je tu pekne, dobre tu varia a kolektív je super,“ pochvaľuje si. „Som rada, že budem mať stály príjem.“
Práca v gastronómii aj s ľuďmi jej vyhovuje, rovnako striedanie dlhého a krátkeho týždňa. „V jednom týždni odrobím päť dní, v druhom dva, takže mám každý druhý víkend voľno.“
A čo je na práci čašníčky najťažšie? Paradoxne to, čo je zároveň najkrajšie, a to práca s ľuďmi. „A niekedy únava,“ hovorí Mária. Dochádzať do zamestnania tridsať kilometrov jej neprekáža, v prípade potreby má kde prespať. „Keďže v Námestove som si prácu nenašla, beriem to v pohode.“
(lš)