Moc nad krúžkami majú obce

Trstenské centrum voľného času už začalo prepúšťať. Námestovské verí, že školský rok dokončí bez väčších zmien.

V trstenskom centre deti robia rôzne aktivity vrátane tvorivých dielní.V trstenskom centre deti robia rôzne aktivity vrátane tvorivých dielní. (Zdroj: CVČ TRSTENÁ)

NÁMESTOVO/TRSTENÁ. Financovanie záujmovej činnosti beží od začiatku roka po novom. So zmenou pravidiel sa musia obce aj prevádzkovatelia centier vyrovnať čo najskôr – aby každý vedel, na čom je.

Pod tlakom

Peniaze na záujmovú činnosť pre dieťa od 5 do 15 rokov dostávajú od januára samosprávy, kde majú deti trvalý pobyt. Doteraz ich dostával zriaďovateľ toho-ktorého centra voľného času. Cieľom zmeny je obmedziť viacnásobné financovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Tlak zriaďovateľov na samosprávy bude obrovský,“ povedal na februárovom zasadnutí Združenia miest a obcí Bielej Oravy podpredseda ZMOS-u Jozef Turčány. „Systém sa rozkýval, zhruba 30 miliónov eur na podporu záujmových aktivít získalo viac obcí, čo je podľa nás v poriadku. Ak by mala byť samospráva postavená na tom, čo nám mnohí podsúvajú, aby bol každý výdavok účelovo viazaný, museli by sme povedať, že sa vraciame k národným výborom. Že z eura dáme tam tri centy, tam štyri, tam desať. To je nezmysel.“

SkryťVypnúť reklamu

Bez väčších zmien

Kým vlani hospodárilo námestovské Centrum voľného času Maják (CVČ) s rozpočtom vo výške zhruba 274-tisíc eur, toho roku má od mesta istých 134-tisíc. Chýbajúce peniaze chce získať od obcí. Každej samospráve v okrese poslala riaditeľka Marta Slovíková menný zoznam detí od 5 do 15 rokov, ktoré CVČ navštevujú. Od starostov žiada 7,50 eura mesačne na jedno dieťa - na čiastočné pokrytie nákladov.

„Aj na základe ohlasov od starostov dúfam, že do konca školského roka nenastanú žiadne väčšie zmeny v činnosti,“ povedala Slovíková. „Na základe novoprijatej vnútornej smernice externí vedúci krúžkov dostanú finančnú odmenu od dvoch do šiestich eur.“

Celkom 124 krúžkov v Majáku navštevuje 1655 členov od päť do 30 rokov. CVČ má deväť interných zamestnancov, 46 pracuje na dohodu.

SkryťVypnúť reklamu

cvcweb1.jpg

Strašidelná noc. Jedno z podujatí námestovského CVČ.

Starostovia: Budeme poctiví

Zmenu pravidiel uprostred školského roka nepovažujú starostovia za šťastnú. „Prišla z večera do rána,“ povedal zákamenský starosta Milan Vrábel, pričom kolegov požiadal o férovosť. „Treba zvážiť, či nebude lepšie, aby dokončili, čo majú rozbehnuté, aby sme neurobili unáhlený krok a neutopili to.“

Maják môže počítať s podporou Hruštína. „Prerokujeme to v zastupiteľstve, no určite ich podporíme,“ povedal starosta František Škapec. „Neviem, či presne sumou 7,50 eura alebo o čosi nižšou. Šesťdesiat detí máme prihlásených v Námestove, desať v Dolnom Kubíne. Tak nech je to sedemsto eur z podielových daní v prospech detí. Ak tam chodia a dostali sme na to peniaze, treba ich podporiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Beňadovo patrí k obciam, ktoré nemá v CVČ prihlásené ani jedno dieťa. „Ak by naše dieťa chodilo do centra, príspevok mu pošlem,“ povedala starostka Mária Ondreková. „Urážajú nás, keď si myslia, že peniaze preflákame. Myslím si, že každý starosta bude poctivý a že tie peniaze dá na deti. Naše tri futbalové mužstvá biedia, môžeme im zlepšiť podmienky. Alebo vybudujeme plochu na letné športy. Som rada, že budeme mať peniaze navyše.“

Rozhodnú zastupiteľstvá

Vo financovaní záujmovej činnosti zatiaľ nemajú jasno starostovia Tvrdošínskeho okresu. Osobitné všeobecne záväzné nariadenia musia mať obce, na území ktorých sa zariadenia nachádzajú, teda na hornej Orave Trstená a Nižná. Práve do strediska záujmovej činnosti v Nižnej a centra voľného času v Trstenej chodia deti z celého okresu. Ostatné obce budú s centrami uzatvárať zmluvy.

Výšku príspevku schvália poslanci obecných zastupiteľstiev. Kým doteraz deti napríklad zo Štefanova nad Oravou chodili na krúžky do Tvrdošína, Nižnej, Trstenej aj Námestova, po novom budú obce pravdepodobne posielať peniaze len do jedného centra.

Skontrolujú účasť

„Pripravíme zmluvu o dotácii na dofinancovanie tohto školského roka,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. „Ďalšiu zmluvu urobíme na začiatku nového školského roka po spresnení počtov detí.“

Vlani prispieval štát na jedno dieťa sumou 192 eur. Po novom by mala čiastka klesnúť len na 57 eur. Obce budú kontrolovať, či peniaze, ktoré strediskám dávajú, idú na určený účel. „Bude nás zaujímať skutočná účasť detí na mimoškolskej aktivite a jej pravidelnosť,“ povedal Banovčan. Vysunutým pracoviskám centier peniaze skrátia o prevádzkové náklady, ak činnosť prebieha v priestoroch obcí a CVČ za ne neplatí nájom.

„Príspevky pre CVČ musíme podľa zákona schváliť do 30. apríla. Robíme však všetko, aby to bolo skôr a peniaze schválime spätne na celý prvý polrok,“ povedal Banovčan.

Tento školský rok je v trstenskom centre voľného času (CVČ) zapísaných 2014 detí. Riaditeľka Zdenka Abrahamová počíta budúci rok s poklesom na polovicu. „O dokončení tohto roka so starostami rokujeme, väčšina sa nám snaží vyjsť v ústrety,“ hovorí Zdenka Abrahamová. „Ako to však bude od septembra, dnes nevieme. Stále veríme, že financovanie záujmovej činnosti dostane inú podobu.“

Úsporné opatrenia

Trstenské centrum dostávalo ročne od mesta zhruba 70 percent z toho, čo poslal štát. Za minulý rok nedostalo ani polovicu z celkovej sumy. „Tento rok máme štvrtinový rozpočet od mesta oproti tomu, čo sme dostali rok predtým,“ hovorí riaditeľka. „So žiadosťou o dofinancovanie sme sa museli obrátiť na obce.“

CVČ musí šetriť, dvíha aj príspevky od rodičov. Kým doteraz platili štyri eurá, od septembra je rodičovský poplatok osem eur. CVČ sa bude zo súčasnej budovy sťahovať do inej. Dôvodom je šetrenie plynom. „Okrem toho prepúšťame dvoch zamestnancov a minimálne jeden pôjde na polovičný úväzok.“

CVČ potrebuje ročne 220-tisíc eur, na prevádzku, mzdy, materiálne zabezpečenie činností. Rozpočet z mesta bol 48-tisíc, zvyšok doplácali rodičia a obce. Úspornými opatreniami klesnú náklady centra na 90-tisíc eur.

„Náš ročný rozpočet je úplne na hrane, stačí, aby nám prišli nedoplatky za plyn či elektrické energie a máme problém. Šetríme, kde sa dá.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 463
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 935
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 622
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 764
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu