Putovanie na Koniec sveta

Santiago de Compostela je mesto v severozápadnom Španielsku na území Galície, kde bol okolo roku 830 objavený hrob, ktorý údajne patril Jakubovi, jednému z dvanástich apoštolov.

Katedrála Sv. Jakuba – Santiago de Compostela z pravej strany, odkiaľ prichádza väčšina putujúcich.Katedrála Sv. Jakuba – Santiago de Compostela z pravej strany, odkiaľ prichádza väčšina putujúcich. (Zdroj: PAVOL PAPP)

Ku kaplnke postavenej na mieste hrobu začali chodiť ľudia z rôznych smerov. Tak začali vznikať pútnické cesty, najprv len na území dnešného Španielska, neskôr po celej Európe.

V období vrcholného stredoveku, v 11. až 12. storočí, dosiahlo putovanie do Santiago de Compostela úroveň putovania do Ríma i Jeruzalema.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pútnické cesty do Santiaga de Compostela (Caminos de Santiago), kde je hrobka sv. Jakuba, patróna Španielska, vyhlásila v roku 1987 Rada Európy za kultúrnu cestu Európy a v roku 1993 boli zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname je aj samotné mesto Santiago de Compostela, dnes jedno z najnavštevovanejších v Španielsku a jedno z najznámejších kresťanských pútnických miest.

SkryťVypnúť reklamu

0-04.jpg

Map a svätojakubských európskych ciest, neúplná, len hlavné cesty

Po svätojakubských cestách putovali milióny pútnikov, v súčasnosti aj mnoho turistov. Boli medzi nimi viacerí králi, kráľovné, pápeži i iné významné osobnosti, ale tiež obyčajní ľudia.

Jedným z nich je aj Pavol Papp (62) z Trstenej, ktorý na Camino de Santiago, tak sa volajú jednotlivé pútnické cesty do Santiaga, prešiel peši približne 1700 kilometrov.

Vlani v jeseni meralo jeho putovanie v Portugalsku a španielskej Galícii približne 650 kilometrov. Už v roku 2007 však prešiel najfrekventovanejšiu a najznámejšiu viac ako 750 kilometrov dlhú tzv. Francúzsku cestu - od Pyrenejí z Roncesvalles do Santiaga de Compostela. V roku 2010 pridal necelých 300 kilometrov po Aragónskej trase od Pyrenejského priesmyku Somport na francúzsko-španielskej hranici do mestečka Puente la Reina a potom časť Severnej trasy z mesta Bilbao do mesta Santander. Vtedy však svoj plán nedokončil, zo zdravotných dôvodov sa musel vrátiť domov.

SkryťVypnúť reklamu

História svätojakubského putovania

Keď človek navštívi miesta s úžasnou atmosférou, krásnou prírodou, architektúrou i ľuďmi, žiada sa mu všetko pekné prežívať opäť.

Preto som sa chcel vrátiť na niektorú z trás Camino de Santiago a splniť si sľub - opäť navštíviť úžasné mesto Santiago de Compostela a jeho slávnu katedrálu a zájsť aj na mys Finisterra - miesto, ktoré bolo v dávnej minulosti až po stredovek považované za koniec sveta.

Rozhodol som sa prejsť dve trasy: Camino Portugués z portugalskej Fatimy do Santiaga a potom trasu na koniec sveta Camino de Fisterra zo Santiaga do Finisterre.

Santiago de Compostela

Hlavné mesto autonómneho a historického územia Galície vyrástlo v okolí hrobu Sv. Jakuba. Jakub bol synom rybára Zebedea a Salome a bratom apoštola Jána. Nazýva sa aj Starší, Väčší alebo Zebedeov. Ako prvý z apoštolov podstúpil mučenícku smrť. V roku 44 za vlády Herodesa Agrippu bol popravený sťatím hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jednej z legiend pomohli anjeli prepraviť jeho telo loďkou do Galície, kde údajne v minulosti pôsobil. Tam ho pochovali, časom sa však na miesto zabudlo. Hrob bol nájdený za zvláštnych okolností a náhodou okolo roku 830, v období začiatkov rekonquisty - znovudobýjania územia Maurami, tak prezývali Európania moslimských Arabov, ktorí v tom čase pokračovali v expanzii smerom na sever do Európy.

Vplyv na dejiny Európy

Na mieste objaveného hrobu je dnes veľká katedrála, ktorá je cieľom putujúcich z celého sveta. Pútnické cesty do Santiaga sa časom rozšírili po celej Európe. Najvzdialenejšie vedú z Nórska a ostatných severských štátov. Z pyrenejského polostrova vedie 28 ciest, zbiehajú sa priamo do Santiaga, alebo sa napájajú na niektorú z najznámejších alebo najfrekventovanejších ciest. Najznámejšie sú: Francúzska cesta (Camino Francés), Severná cesta (Camino del Norte), Strieborná cesta (Via de la Plata), Portugalská cesta (Camino Portugués) a cesta Na koniec sveta (Camino de Fisterra).

0-09.jpg

Katedrála Sv. Jakuba – Santiago de Compostela, časť prednej strednej veže so Sv. Jakubom, na bokoch vidno Svätojakubské kríže

Historici i znalci kultúry a umenia sa zhodujú, že objavenie hrobu a mýtus sv. Jakuba pri oslobodzovaní územia od expanzie Maurov smerom do Európy, a s tým súvisiace putovanie do Santiaga, v mnohých oblastiach ovplyvnilo históriu a kultúru nielen dnešného Španielska, ale celej Európy. Nebyť týchto udalosti, dejiny Európy by boli úplne iné a na našom území by bol dnes oveľa väčší vplyv arabskej kultúry a náboženstva islamu na úkor kresťanstva.

Pútnici či turisti

Na cestách do Santiaga možno stretnúť ľudí z celého sveta. Najčastejšie kráčajú sami, v dvojiciach, ojedinele vo väčších skupinách. Sú to vyznávači rôznych náboženstiev, podľa štatistík je však väčšina neveriacich. Možno tu stretnúť mladých i starých, študentov, ľudí rôznych povolaní, ľudí veľmi bohatých a veľmi chudobných, zdravých i chorých. Každý pútnik môže nastúpiť na trasu kde chce a kedy chce. V súčasnosti putuje ročne približne 200-tisíc ľudí, najviac údajne Nemcov.

Dôvodov, prečo kráčajú, či šliapu do pedálov je viac. Každý uvádza svoj dôvod putovania do vstupného dotazníka. Ale skutočný dôvod si často nesie každý sám v sebe.

Ak putujúci preukáže, že prešiel peši 100 alebo na bicykli 200 kilometrov, dostane v úrade katedrály tzv. Compostelu, čo je akoby certifikát potvrdzujúci v latinčine, že navštívil chrám v Santiagu de Compostela ako cieľ jeho cesty. Dĺžku trasy preukazuje pečiatkami v tzv. Credenciali, čo je pútnický preukaz. Alebo môže pečiatky zbierať na mapu či do svojho zápisníka.

znaky.jpg

Symboly svätojakubských ciest – mušľa a svätojakubský kríž; socha Sv. Jakuba, podobných je na trasách veľmi veľa

Putovanie v minulosti

Kedysi sa putovalo omnoho ťažšie, lebo pútnik zašiel peši tam, obvykle z domu, a späť, teda prešiel dvojnásobok trasy. Cesta sa vtedy skončila až vtedy, keď sa človek zbožne vrátil na miesto, odkiaľ vyšiel. Pred odchodom zvykol pútnik napísať testament, pretože mnohí sa z cesty nevrátili pre choroby, epidémie, lúpeže a vraždy, živelné pohromy, blesky, rozvodnené rieky, napadnutie divou zverou, alebo aj pre lásku.

Aj dnes, hoci zriedkavejšie, zomierajú ľudia počas putovania. Svedčia o tom kríže či spomienkové tabuľky pri cestách.

V minulosti sa ľudia vydávali na cestu k hrobu sv. Jakuba z rôznych dôvodov. Mohlo ísť o pokánie, poďakovanie, prosby či splnenie sľubov. Putovali však aj za trest. Zločincovi súd ponúkol namiesto žalára putovanie do Santiaga a späť. Dokonca aj v súčasnosti v belgickom Valonsku existuje možnosť pre mladistvých odpykať si trest buď vo väzení, alebo absolvovať pešie putovanie do Santiaga.

Dnes sú dôvody podobné, no priradzuje sa k nim aj turistika, náboženská turistika či jednoducho športový výkon.

Symbolom pútnika je mušľa hrebenatka, obvykle upevnená na batohu. Rovnakú mušľu má na klobúku aj slovenský sv. Jakub vyrezaný Majstrom Pavlom na slávnom oltári v Levoči.

Že sa do Santiaga putovalo v minulosti aj z územia terajšieho Slovenska, potvrdzujú archívne listiny i archeologické vykopávky. Tiež je známe, že sa od nás putovalo aj za trest. Istý gróf v roku 1307 zavraždil iného grófa a bol odsúdený na pešiu túru cez Rím a Bari do Santiaga a potom späť na Slovensko cez Nemecko.

Autor: Pavol Papp

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 336
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 763
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 263
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 871
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 054
  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 958
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 71 896
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 237
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 681
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 435
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 555
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 520
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 12 494
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 958
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 71 896
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 237
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 681
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 435
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 555
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 520
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 12 494
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu