KRIVÁ. „Bola to výzva a silný lokálpatriotizmus,“ hovorí Peter Zajac o dôvodoch, prečo sa s manželkou Máriou zhostili tejto úlohy.
Nielen fakty, ale aj príbehy
So zbieraním informácií o obci začali autori takmer pred dvadsiatimi rokmi. Spísať historické udalosti nebolo jednoduché. Obec nemá kroniku. Zmizla pred rokmi, nikto nevie ako. Aj preto je nová kniha o dedine väčšia a rozsiahlejšia ako u iných obcí. Má takmer 450 strán formátu A4. Texty sú doplnené viac ako tisíckou historických aj súčasných fotografií. Zozbierať sa ich podarilo takmer päťtisíc. „Formát je veľký aj preto, aby sa na starých rodinných fotkách všetci spoznali,“ hovorí starosta Peter Džubek.
Monografia zachytáva udalosti od 16. storočia až po súčasnosť. „Sú v nej kópie zaujímavých spisov - prvá písomná zmienka o obci Krivá, udelenie práva na mlyn Jurajom Thurzom pre Juraja Juska, list sestry Zdenky primiciantovi Ladislavovi Zajacovi, Rozhodnutie komisie pre kauzy svätých o blahorečení sestry Zdenky,“ hovorí autor Peter Zajac. „Sú tam unikátne dobové fotky, veľa zaujímavostí sa čitateľ dozvie aj z textovej časti.“
Najväčšie problémy mali zostavovatelia so zle zapísanými menami, dátumami úmrtí a narodení v historických dokumentoch, ako aj s rozmanitosťou mien. Kým v niektorých dokumentoch sa spomínal Tomkulyak, v ďalších to bol Tomkulák, Tomkuliak či Tomkuljak.
Autori peniaze nechceli
„Je napísaná pútavo, pripomína encyklopédiu,“ hovorí Peter Džubek. „Obsahuje historické udalosti, výpovede, spomienky, príbehy. Chceli sme, aby sa tam našlo čo najviac našich ľudí.“
Kniha vyšla krátko pred Vianocami v náklade 750 kusov. Tlač a litografia stála obec 15-tisíc eur. Autori sa nároku na honorár zriekli. „Mysleli sme, že najskôr vyplatíme autorov a až o niekoľko mesiacov ju dáme zalomiť a vytlačiť. Ani si neviem predstaviť, koľko času pri tom strávili, koľko stáli cesty do archívov. Od autorov to bolo veľké gesto a obrovská pomoc,“ povedal starosta. „Bez desiatok ľudí, ktorí nám pomáhali s prípravou podkladov, alebo hľadaním materiálov v archívoch v Bytči či Dolnom Kubíne, by sme to však nedokázali,“ dodal Peter Zajac.
Monografie oravských obcí
Pred rokom 1989 vyšli monografie Leštín a Oravskej Polhory. Z roku 1990 majú obecné knihy Breza, Hruštín a Párnica. Vlastnou monografiou sa nemôžu pochváliť Suchá Hora, Vitanová, Zábiedovo, Jasenová, Oravský Podzámok, Pokrývač, Pribiš a Žaškov. „Monografie ostatných oravských obcí vyšli po roku 1990,“ povedala Ľubica Luptáková z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka.
Naďa Kališová