ZÁZRIVÁ. Dva druhy najmenších sov sa stratili zo severného Slovenska. O ich návrat sa snažia na oravskej záchrannej stanici vtákov.
Prileteli z Čiech
Pomocnú ruku podali z chovnej stanice v moravských Bartošovciach. S odchovom sov majú dobré skúsenosti. Ako materské páry poslúžili hendikepované vtáky, ktoré by v prírode neprežili. Ich mláďatá sa podarilo odchovať a úspešne vypustiť do prírody. Dva páriky mladých kuvikov plačlivých a jeden plamienky driemavej skončil na povale stodoly v Zázrivej. Česi sa nám aj týmto spôsobom odvďačili za orly, ktoré zo zázrivskej stanice putovali za rieku Moravu.
„Povaly starých budov, družstiev aj kostolné veže sú ich prirodzeným bydliskom,“ povedal správca záchrannej stanice Metod Macek. Dúfa, že jeho noví zverenci privedú na svet prvých potomkov už na budúci rok.
Tvár Plamienky driemavej má tvar srdca.
Najlepšia pasca na myši
Maličkí, ale významní predátori hlodavcov zmizli na Orave a Liptove úplne, v Turci je ich niekoľko. Podľa Maceka je to následok deratizácie. „Na družstvách je zakázaná, ale vieme, že sa robí. Sovy zožerú otrávené myši a hraboše a uhynú. Budeme musieť urobiť osvetu, aby ľudia nechali deratizáciu na sovy.“
Malé, lietajúce dravce ohrozujú kuny a mačky. Preto je dôležité, aby mali dobré podmienky na hniezdenie. Ochranári im chcú pomôcť rozmiestnením niekoľkých desiatok až stoviek búdok. Kuviky sa im odvďačia priemerne piatimi mláďatami. Plamienky môžu mať potomstvo až dvakrát za rok. Z ich hniezda tak vyletí desať vtákov so srdcom v tvári.
Ak na svojej povale nájdete plamienky alebo kuviky, zabudnite na pasce a otravu na myši. Problémy s hlodavcami vyriešia bezhluční, noční lovci.