DOLNÝ KUBÍN. V prvom tohtoročnom čísle MY Oravské noviny bol uverejnený článok Časy sadenia kvietkov a ohňostrojov skončili, v ktorom sme priniesli rokovanie o rozpočte mesta na rok 2013. V článku poslanec mestského zastupiteľstva Pavol Heško poukázal na hospodárenie mestskej spoločnosti Tehos, ktorá je najväčším dodávateľom tepla v meste. Stanislav Vilček, konateľ Tehosu, reaguje.
Zisk je regulovaný
Podľa Pavla Heška, ktorý je zároveň predsedom Dozornej rady Tehosu, by mala každá spoločnosť, teda aj Tehos, vytvárať desaťpercentný zisk z hodnoty svojho majetku. Ten odhadol na desať miliónov eur, preto by zisk mal byť jeden milión.
„Tehos je povinný riadiť sa vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) č. 219 z roku 2011 v platnom znení, na základe ktorej je jeho činnosť, teda výroba a rozvod tepla, regulovaná a regulovaný je aj zisk,“ povedal Vilček. „Ak by nebol regulovaný, výrobcovia tepla by si ho mohli zakalkulovať do ceny v ľubovoľnej výške a zaplatili by to odberatelia v cene tepla. Tvorba zisku je závislá od spotreby tepla, ktorá sa vyjadruje regulovaným príkonom a ten závisí od odberu tepla. Keďže každý rok nám odber klesá, klesá aj regulovaný zisk. Neplatí teda, že by sme mali dosiahnuť desať percent zisku z majetku. Toto si nemôžeme dovoliť aj z toho dôvodu, lebo by to bolo porušenie cenovej regulácie a okamžité udelenie pokuty.“
Pre ilustráciu: vďaka klesajúcemu odberu tepla a regulácii zisku sa znížia náklady na fixnú zložku v tomto roku o takmer 228-tisíc eur oproti roku 2011. O túto sumu zaplatia odberatelia menej.
Majetok Tehosu
V súvislosti s informáciou o desaťmiliónovom majetku spoločnosti ekonóm Tehosu Jozef David uviedol, že skutočný majetok je viac ako 11 miliónov eur. „Ale treba si pozrieť jeho štruktúru a čím je tento majetok tvorený. Spolovice tvorený úvermi, ktoré by sme mali splatiť do roku 2016, prípadne 2018.“
Pavol Heško povedal, že Tehos je pred krachom. Stanislav Vilček toto tvrdenie rázne vyvrátil. „Môžem všetkých odberateľov upokojiť. Nie sme pred krachom. Nemáme záväzky po lehote splatnosti. Peniaze nedlhujeme bankám ani iným inštitúciám. Úvery i úroky platíme v lehote splatnosti.“
Upozornil však, že aj zdravá firma, ktorej zákazníci prestanú platiť, sa môže dostať do problémov.
„Ale v tomto čase to nie je prípad Tehosu.“
Dlžníci
Vilček upresnil aj záväzky škôl a iných mestských spoločností za dodané teplo. K októbru 2012 evidovali od materských škôl neuhradené faktúry v sume 70-tisíc eur. Ku koncu roka radnica peniaze našla a tento dlh za teplo uhradila, čo potvrdil aj hovorca mesta Jozef Kaščák.
Dlh mestského kultúrneho strediska je čiastočne riešený zápočtom za nájom priestorov, v ktorých má Tehos kancelárie. Najväčším dlžníkom ostáva Aqua Kubín, ale to je dlhodobo známy problém.
Ak by odberatelia dlhodobo neuhrádzali faktúry, spoločnosť by v prípade nepredvídaných udalostí musela riešiť financie so svojím vlastníkom - mestom. Problém by mohol nastať v marci, kedy bude ukončené vyúčtovanie tepla za predchádzajúci rok. Tehos musí vyúčtovať zálohy, ktoré odberatelia platia v priebehu roka. Za rok 2011 im vrátil 206-tisíc eur a podľa Stanislava Vilčeka by preplatky za teplo mali byť aj za rok 2012.