NIŽNÁ. Nižná už nechce byť v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS) ani v Združení miest a obcí Horná Orava (ZMOHO).
Cieľom združení je obhajovať spoločné záujmy a práva členských samospráv, predkladať ústredným orgánom návrhy na riešenie problémov a zjednocovať postup členov pri vykonávaní im zverených úloh.
Vyhodené peniaze
Členstvo v oboch združeniach stojí obec podľa starostu Jaros-lava Rosinu ročne zhruba dvetisíc eur. Podľa predbežných odhadov by mala obec tento rok dostať zo štátu o 150-tisíc eur menej ako vlani. Škrtá, kde sa dá.
„Za štyri roky môžeme takto ušetriť osemtisíc,“ hovorí starosta. „K tomu treba prirátať cestovné a pracovný čas stratený na zasadnutiach. Sú to pre obec zbytočne vyhodené peniaze, za ktoré môžeme urobiť niečo prospešné pre všetkých obyvateľov.“
Nižná bola pred sedemnástimi rokmi jedným zo zakladajúcich členov ZMOHO. Dodnes je jej erb v pečiatke združenia. Podľa starostu však obci členstvo v združeniach v ostatných dvoch rokoch nepomohlo. „Skôr nám ublížilo. Keď treba platiť, tak podľa počtu obyvateľov, no keď sa rozhoduje o vážnych veciach, máme jeden hlas. Nižná sa snažila získať nepotrebný majetok, ktorý jej kedysi patril a dala ho pod správu Oravskej vodárenskej spoločnosti. Po rôznych obštrukciách sme však obišli naprázdno. Keď som predložil nejaké návrhy, ktoré bolo treba riešiť, nikdy sa nič nevyriešilo. Predseda ZMOHO informoval poslancov Nižnej, že podľa stanov nemôžu zrušiť členstvo v ZMOHO. Je to však len hra so slovíčkami. Obecné zastupiteľstvo jednoznačne deklarovalo svoju vôľu. Verím, že so starostami a obcami budeme naďalej dobre spolupracovať .“
Uznesenie o vystúpení zo ZMOSu aj ZMOHO prijali poslanci obce v decembri. Súčasťou bolo aj zrušenie členstva v Euroregióne Tatry. Toto rozhodnutie však obec vzápätí odvolala.
Zrušiť sa nedá
Podľa stanov ZMOHO sa členstvo zrušiť nedá. Skončiť môže zlúčením obce s inou obcou, vylúčením člena alebo písomnou výpoveďou s dvojmesačnou výpovednou lehotou. „Každá obec má právo vystúpiť zo združenia," hovorí Ján Banovčan, predseda ZMOHO. „Ale myslím si, že by toto rozhodnutie poslanci mali ešte prehodnotiť.“
Predseda ZMOHO je presvedčený, že združenie je pre členov výhodné. „Robíme rôzne spoločné školenia pre zamestnancov obce. Starostovia dostávajú informácie o legislatívnych zmenách. Aj vďaka iniciatíve ZMOHO sa do prepočtu podielových daní pre obce dostal koeficient zohľadňujúci nadmorskú výšku, čo sa prejavilo v nižších cenách plynu pre našich občanov. Členské je symbolické - bývalá koruna na obyvateľa. Na zasadnutiach sa zúčastňujú zástupcovia rôznych orgánov štátnej správy. Za informáciami nemusíme individuálne cestovať. Skôr sa dajú presadiť veci, ak sa o ne snaží štrnásť obcí, ako iba jedna. Závery zo zasadnutí sa združenie snaží presadzovať. Niečo sa darí vybaviť skôr, niečo trvá dlhšie.“
V Tvrdošínskom okrese je trinásť obcí a dve mestá. Členom ZMOHO nikdy nebolo mesto Tvrdošín. „Pri registrácii združenia bolo treba doložiť uznesenie každého zastupiteľstva, že obec vstupuje do združenia,“ povedal Banovčan. „Tvrdošín toto uznesenie nedoručil.“
Starosta Nižnej so zotrvaním v združeniach ani po liste od predsedu nepočíta. „S týmito výdavkami už v tohtoročnom rozpočte nerátame,“ povedal Rosina.