Pondelok, 19. február, 2018 | Meniny má Vlasta
Pridajte si svoje mesto

Spomaľ, vyzýva prístroj

Merače rýchlosti ponúkajú zaujímavé informácie. Na cestách je ich čoraz viac.

S elektronickými meračmi sú spokojní obyvatelia i vodiči.(Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

NIŽNÁ, DOLNÝ KUBÍN. Cestných pirátov nezaujíma príkaz Spomaľ. Namiesto päťdesiatky sa cez dedinu rútia aj viac ako stokilometrovou rýchlosťou. Vo všeobecnosti však merače cestnú premávku upokojujú.

Stoštyridsiatkou len jeden

V Dolnom Kubíne sú dva merače. Jeden je na Zochovej ulici - smerom od Kubínskej hole na Malý Bysterec, druhý na Janoškovej pri vstupe do mesta v smere od Ružomberka.

Po ceste na Zochovej ulici prešlo od mája do konca októbra minulého roka 199 729 vozidiel. V tejto časti mesta vodiči jazdili najmä štyridsiatkou a päťdesiatkou, štandardnými rýchlosťami išlo takmer 93-tisíc vozidiel. Nejeden vodič sa poriadne ponáhľal. Viac ako stokilometrovú rýchlosť prístroj nameral 348 autám.

Merač v priebehu polroka zachytil jediného vodiča, ktorý išiel predposledný júlový deň o siedmej večer z Beňovej Lehoty až 140. Zo všetkých zaevidovaných vozidiel prekročilo maximálnu povolenú rýchlosť viac ako 83-tisíc áut, čo je 41,61 percenta.

Viac ako milión áut

Premávka na dolnokubínskej Janoškovej ulici, hlavnom cestnom ťahu naprieč Oravou, je oveľa frekventovanejšia. Za rovnaké obdobie, od mája do novembra, tadiaľ prešlo 1 110 476 vozidiel. Viac ako 379-tisíc z nich päťdesiatku prekročilo, zvyšných vyše 731-tisíc vodičov jazdilo podľa predpisov. Na tomto úseku išlo až 552 vodičov viac ako 120-kilometrovou rýchlosťou.

Ďalších 76 prekročilo rýchlosť 130, 55 vodičov až 140. Na väčšiu časť vodičov merač pôsobil tak, ako má - spomaľujúco. Takmer 447-tisíc vozidiel jazdilo úsekom len 40-kilometrovou rýchlosťou.

Niekde zbytočne pomaly

Nižňania majú dva merače od začiatku mája minulého roka. Pôvodne jeden meral rýchlosť áut vchádzajúcich do dediny od Tvrdošína, druhý obec osadila zhruba o pol kilometra ďalej. Meral rýchlosť áut v opačnom smere, prichádzajúcich od Podbiela. Po niekoľkých mesiacoch však druhý posunula ďalej a aj tento v centre obce meria autá jazdiace od Tvrdošína.

„Veľmi sa osvedčili, zišli by sa ešte aspoň ďalšie dva,“ povedal starosta Jaroslav Rosina. „U nás je na niektorých miestach znížená rýchlosť úplne zbytočná. Napríklad na konci dediny, v priemyselnej zóne. To však asi nezmeníme. V centre je namieste. Vodiči idú tadiaľ vďaka meračom pomalšie, naši ľudia si to pochvaľujú, premávka sa upokojila.“

Meranými úsekmi prešlo za pol roka 2 247 645 áut. Rýchlosť neprekročilo 73 percent z nich. Viac ako 1,79 milióna vodičov jazdilo 40 a 50-kilometrovou rýchlosťou.

Upozorní a spomalí

Aj nižnianske merače zachytili cestných pirátov. Cez dedinu išlo deväťdesiatkou 4651 áut, 140 prekročilo 308 šoférov. Takmer trojnásobnou rýchlosťou oproti maximálnej povolenej jazdili vodiči najmä o tretej a štvrtej hodine nadránom.

Merače sú nainštalované aj v centre Sedliackej Dubovej, v Mútnom, Zuberci či Rabči. Všetci si „neživých policajtov“ pochvaľujú. „Merače plnia svoj základný účel, ktorým je psychicky pôsobiť na vodičov áut, aby znížili rýchlosť,“ povedal Vladimír Briš, prednosta rabčianskeho obecného úradu.

„Sám som vodič a vždy intuitívne spomalím, keď zbadám pri ceste merač,“ dodal starosta Dušan Ratica.


  1. Čo okrem truhiel ukrývala krypta pod trstenským kostolom Foto 3 903
  2. Nestarnúci bežec z Oravy stále udivuje bežeckou kondíciou 697
  3. Oravským farmárom dochádza trpezlivosť. Čo urobia? 332
  4. Európska komisia našla na Orave dobrý bod 218
  5. Široň už dlho lieči ľudí smiechom 156
  6. Jednoduché riešenie prestalo deliť deti na naše a vaše 154
  7. Hasiči si zamakajú, aby mohli úradovať v novom 139
  8. Piatimi hoľami sa vydali traťou stovky bežkárov Foto 135
  9. Vypočujte si krátky prehľad správ z Oravy 107
  10. Chlebnický okruh znova prilákal množstvo účastníkov Foto 88

Najčítanejšie správy

Orava

Čo okrem truhiel ukrývala krypta pod trstenským kostolom

Jedna z krýpt pod Kostolom sv. Martina bude otvorená už o niekoľko mesiacov. Pozostatky z nej pomohli priblížiť život šľachty v 17. a 18. storočí.

Nestarnúci bežec z Oravy stále udivuje bežeckou kondíciou

Dolnokubínčan neoddychuje ani počas zimných mesiacov. Zúčastnil sa prvých pretekov.

Oravským farmárom dochádza trpezlivosť. Čo urobia?

Samostatne hospodáriaci roľníci tvrdia, že novela zákona o prenájme poľnohospodárskej pôdy ide proti nim. Vraj prichádza nové združstevňovanie.

Európska komisia našla na Orave dobrý bod

Trstenské združenie V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže je od januára jedným z ôsmich európskych informačných centier na Slovensku.

Široň už dlho lieči ľudí smiechom

Ochotnícky divadelný súbor z Hornej Lehoty má za sebou už 95 rokov pôsobenia na javiskách.

Blízke regióny

Najohrozenejšiemu hradu svitá nádej. Starhradu pomôžu dobrovoľníci

Záchrancovia chcú získať ruinu do podnájmu od majiteľov hradu.

Do Váhu sa dostala odpadová voda z kožiarskeho závodu

Rozruch v priemyselnej časti Liptovského Mikuláša vyvolala havária v kanalizačnom potrubí jedného z najväčších závodov v meste. Odpadové vody z kožiarskej výroby tiekli priamo do Váhu.

Chcete hrad? Môžete ho mať – na predaj je Sklabinský

O kúpu národnej kultúrnej pamiatky majú vraj záujem štyria investori.

Dokážeme v Martine postaviť niečo, čo nám budú závidieť?

V martinskej lokalite Pltníky by mohol za ideálnych okolností už tento rok začať rásť nový športovo-oddychový areál. Či sa tento zámer podarí uviesť do života, zatiaľ nie je jasné.

Pomáhala do posledného dychu

Posledná rozlúčka s Vierou Perašínovou bola v sobotu 17. februára o 14. hodine v kostole v Iľanove. Želala si, aby ľudia, ktorí prídu na jej pohreb, nenosili kvetinové dary, ale prispeli radšej ľuďom v núdzi.

Všetky správy

Lidl sťahuje z pultov ryžu Basmati

Ak ste si už výrobok kúpili, prineste ho do predajne, vrátia vám peniaze.

Tvorba pre deti valcuje slovenskú hudbu. Až na žiarivú výnimku je primitívna

Dospelí sa tvária, že sú deti a herečka prezlečená za škriatka hypnotizuje divákov.

Ich športovci súťažia, v KĽDR ich nesledujú. Pre úspech Južnej Kórey

Severokórejčania milujú sledovanie športu. Z olympiády však dostanú len pár obrazov a propagandu.

Vojnový reportér Etzler: Päť dní som nevyšiel z hotela, hanbil som sa

Videl toho veľa. Keď ho poslali na liečenie posttraumatického syndrómu, psychiater sa ho spýtal, či je normálny. Tomáš Etzler pre SME hovorí, prečo.

Program - Zimná olympiáda 2018 (ZOH 2018)

Pozrite si program zimných olympijských hier 2018 v juhokórejskom Pjongčangu po jednotlivých dňoch.