DOLNÝ KUBÍN. Základná škola v Dolnom Kubíne – Kňažej si našla partnerov v štyroch európskych krajinách.
Vyhral fast food
„Počas dvoch rokov žiaci navštevujú rovesníkov v priateľských krajinách, aby spoznali ich krajinu, kultúru a zdokonalili sa v anglickom jazyku,“ povedala koordinátorka projektu Jitka Jackulíková. Dolnokubínske deti už majú za sebou výlet do Francúzska a Anglicka. Začiatkom decembra sa z cestovateľov stali hostitelia. Do Dolného Kubína prišlo 21 detí s deviatimi pedagógmi. Ubytovaní boli v rodinách žiakov školy z Kňažej.
Ku deviatačke Soni Batunovej zavítal chlapec a dievča z francúzskej obce Navarrenx. „Nejedli veľa. Asi preto, lebo všade, kde sme prišli, hneď bežali do fast foodov. Tam sa najedli hamburgerov.“
Ani žiaci z Newentu v Anglicku, ktorí spali u Patrície Harezníkovej a Lujzy Blahútovej, neboli veľkými jedákmi. Ale so syrovými korbáčmi problém nemali.
„Zo snehu boli úplne hotoví,“ dodala Dominika Dulovcová.
„Zažili sme poriadnu guľovačku,“ povedal Duane Lacour z Navarrenxu, ktorý sa nachádza na juhu pri španielskych hraniciach.
Jánošík pomohol odprezentovať Slovensko ako krajinu tradícií a folklór u.
Krásy Oravy
Dolnokubínski pedagógovia a žiaci pripravili zahraničným návštevníkom bohatý program. Navštívili Oravský hrad, skanzen v Zuberci, Oravskú priehradu. Boli na dvoch hodinách vyučovania. Vybláznili sa v dolnokubínskom akvaparku.
„Pri predstavovaní školy a Slovenska sme sa zamerali na prírodu, kultúrne tradície a folklór,“ povedala Jackulíková. Preto sa zastavili v Terchovej, rodisku národného hrdinu, zbojníka Juraja Jánošíka.
Malí remeselníci
Veľký úspech mali tvorivé dielne. Zahraniční návštevníci spoznali, ako sa pára perie, pletú košíky, zaujali ich tradičné priadky. Na vlastné oči videli, a niektorí aj vyskúšali, ako sa robia už aj ich obľúbené syrové korbáčiky. Šikovnosť dokazovali ako drotári.
Domáci účinkujúci a návštevníci zo zahraničia.
Posledný deň všetky deti odprezentovali svoju krajinu počas programu Korene skrz Európu. Oravci vsadili na folklór, ktorý zahraničných návštevníkov očaril. Na záver zaspievali vianočnú Tichú noc. Jednu slohu po slovensky, druhú anglicky. To už s nimi spievali aj hostia zo štyroch krajín.
Zahraniční pedagógovia si pobyt na Orave nevedeli vynachváliť. „Navždy mi ostane fantastická spomienka na Slovensko,“ zhodnotila návštevu Simona Belli, koordinátorka z Talianskeho San Ginesio.
„Sme plní veľkého počtu milých zážitkov a spomienok,“ dodala koordinátorka z Anglicka Marie Hood.
„Ďakujeme za nádherný týždeň,“ nešetril slovami chvály švédsky koordinátor Olof Bengtsson. Verí, že na Slovensku nebol posledný raz. „Uvidíme sa v Halmstede,“ pozval Oravcov na návštevu Švédska.