V Bolívii si môžete postaviť stánok aj v strede križovatky (december 2012)

Jeseň od jari delí dvanásť hodín. Neveríte? Dolnokubínčanka Jozefína Kučeríková s kamarátkou nedávno prežili takmer tri týždne v Južnej Amerike.

Farebná lagúna v Bolívii.Farebná lagúna v Bolívii. (Zdroj: ARCHÍV JOZEFÍNY KUČERÍKOVEJ)

„Bola tam jar. Skvelé počasie, ani raz nepršalo,“ pochvaľuje si Jozefína. Navštíviť kontinent, kde majú ľudia lebky pod dečkou, odporúča každému.

Dolnokubínčanka rada cestuje. Po Ázii, bola v Číne aj v Tibete, sa rozhodla pre Ameriku po trase Peru, Bolívia, Chile.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sama som bola zvedavá, ktorá civilizácia mi bude bližšia. Musím priznať, že americká, zrejme zásluhou všadeprítomného odkazu španielskych dobyvateľov. Jedna z prvých vecí, ktorá ma zaujala, bol fakt, že Indiánom absolútne neprekáža dvojité náboženstvo. V pondelok idú katolíckeho kostola a utorok venujú vlastným rituálom a obetám Bohu – Slnku. Striedajú to.“

SkryťVypnúť reklamu

Tortora na všetko

Cez peruánsky vidiek sa cestovatelia presunuli k Titicacu – najvyššie položenému splavnému jazeru sveta.

„Leží na hraniciach Peru a Bolívie vo výške 3800 metrov nad morom. Je to neuveriteľné, ale viac ako polovica vody pochádza zo zrážok a vyteká z neho iba jediná riečka. Z jednej strany ho obkolesujú Andy, z druhej Kordillery. Názov Titicaca znamená cínové pole. Posvätné miesto Inkov je opradené mnohými legendami, vraj ukrýva tajomné mesto i tony zlata. Okolie je husto osídlené. Trstiny, ktorú miestni volajú tortora, slúži takmer na všetko, od obydlia až po koše.“

Život na trstine

K najsilnejším zážitkom patril pohľad na plávajúce trstinové ostrovy Los Uros.

„Najprv som si myslela, že tam tých Indiánov dovezú ako atrakciu a večer ich pozbierajú. No oni tam skutočne žijú. Pýtala som sa ich, čo robia s mŕtvymi. Nehádžu ich do vody, ako som sa domnievala. Na pevnine majú prenajatý kúsok pozemku, kde ich pochovávajú. Keby mali viac peňazí, nežili by na ostrovoch. Keď som dala detičkám plniace perá alebo banán, väčšiu vďačnosť ste nevideli. Boli z toho nesmierne nadšené.“

SkryťVypnúť reklamu

Kým turisti sa plavia po jazere v moderných motorových člnoch, Indiáni používajú trstinové. „Podložené plastovými fľašami,“ dodáva Jozefína.

Doteraz to stojí

Júlia cestovala do Ameriky ako členka dvadsaťčlennej výpravy. „Bola to skôr expedícia ako dovolenka. Nie pre pohodlných turistov, skôr pre tých, ktorí chcú veľa poznať. A musia mať aj nejakú kondičku. Ani raz sme nespali na rovnakom mieste. Ráno sme vstali, zbalili sa a pochodovali ďalej. Je to kus cesty, z Limy do Santiaga.“

Ale, každý má na výber. Kto nechce po svojich, môže autom alebo autobusom. „Ja som napríklad išla na Machu Picchu pešo, iní sa vyviezli. V porovnaní s fotkami je skalnaté mesto Inkov v skutočnosti omnoho väčšie. Bolo fascinujúce prechádzať sa po ňom. Keď sa človek zamyslí nad tým, že všetko stavali bez klincov, bez malty, len pomocou kamenných klinov, a doteraz to stojí.“

SkryťVypnúť reklamu

webmachu.jpg

Lebky pod dečkou

„Ako všade, aj veľké bohatstvo, aj veľká bieda,“ hovorí Oravčanka o tamojšom spôsobe života. Moderný v mestách strieda primitívny na vidieku. „V malom domčeku je jedna miestnosť. Bývajú v nej, obsluhujú turistov a zároveň slúži ako chliev. Žiadna dlážka, jeden stolík, jedna pec a lebky. Indiáni mŕtvych pochovajú, no po čase lebky vyberú a zoberú si ich domov. Majú ich uložené na poličkách prikryté dečkou. Pri osobitných príležitostiach, jednou z nich je napríklad slnovrat, ich vynesú na dvor. Aby im nič neušlo. Potom ich dajú späť. Jednoduchý život, ale ľudia sa vôbec nesťažujú. A vyzerajú spokojne.“

Bolívia patrí k najchudobnejším štátom Latinskej Ameriky. „Prvý indiánsky prezident Evo Morales dal obyvateľom úplnú demokraciu. Môžu si postaviť stánok aj uprostred križovatky, ak je tam voľné miesto. Školská dochádzka je vraj povinná. Nešlo mi to do hlavy, keď som videla kopu indiánskych detí predávať suveníry. No nedozvedeli sme sa, prečo neboli v škole.“

Lama verzus hovädzie

Dolnokubínčanka si nenechala ujsť príležitosť ochutnať miestne jedlo.

„Steak z lamy bol výborný. Povedala by som, že lepší ako hovädzí. Viac mi chutil chilský ako argentínsky steak, hoci mi ho čašník musel zobrať späť a prepiecť. Upečené morské prasiatko s hlavičkou a zúbkami, ktoré nám naservírovali ako pstruha, som nemohla ani vidieť, nieto jesť. No a čaj z koky by som prirovnala k žihľavovému. Vraj nie je návykový a pomáha proti výškovej chorobe. Skúsila som tú „sušenú žihľavu“ aj požuť, ale nechutilo mi to. Moja kamarátka povedala, že už nikdy nepôjde do krajiny, kde sa bežne neumývajú ruky. Ja som si nič nevšimla, ale ona asi dvakrát nevečerala, keď videla, ako umývajú riad.“

Ľudia na vidieku sa živia prevažne poľnohospodárstvom, pestujú najmä kukuricu a zemiaky.

„Množstvo odrôd. Od fialových cez ružové až po biele, od obrovských po miniatúrne. Rovnako kukurica, od tmavofialovej až po našu žltú. Bolo to dobré, aj keď chuťovo niekedy celkom odlišné od našich odrôd.“

webatacama.jpg

Atacama v Chile - najsuchšia púšť na svete.

Kúpte si

Jozefína tvrdí, že ak človek chce, dohodne sa s každým, ak nechce, nedohodne sa s nikým. Kde nestačila angličtina, pomohli ruky-nohy. Skutočné nebezpečenstvo, napriek varovaniam, výpravu obišlo.

„Najmä v Bolívii nás neustále upozorňovali, aby sme nechodili tam alebo tam. Nikomu sa nič nestalo, nikoho neprepadli, nikto sa nám nevyhrážal. Nevidela som ani žobrákov. V Lime som si všimla veľa policajtov. Keď sa niekto čo i len priblížil ku skupinke turistov, okamžite zasiahli. Asi aj takto chcú podporovať cestovný ruch. A dokonca sme nemuseli ani nikde čakať, asi sme mali šťastie.“

Aj predavači suvenírov sa správali ohľaduplne. „Kričali kúpte si, ale nikto po nás neskákal, nikto nám nič nenútil. A keď to porovnám s Lurdami, kde stánky stáli skoro až po Pannu Máriu, zdalo sa mi toho oveľa menej.“

Jedinou nepríjemnosťou bola výšková nemoc, ktorú dostali iba traja muži.

O konci sveta

Jozefína si doniesla na pamiatku striebornú retiazku s príveskom s indiánskymi znakmi. „Typický indiánsky šperk vykladaný lazuritom a malachitom. Na nákup svetrov z lám nám v batožine neostalo miesto.“

S kamarátkou nezabudli ani na vzorky vody na poliatie Lipy sútokov sveta v Dolnom Kubíne. „Z lagún, z Atlantiku, z posvätného prameňa aj z Urubamby, do ktorej som skoro spadla.“

A čo koniec sveta? Došiel odkaz Mayov do ríše Inkov? „Aj keď sme sa na to priamo nepýtali, o konci sveta tam za celý čas nepadlo ani pol slova.“

websolna.jpg

Veľká soľná púšť.

Cesta za energiou

Chacaltaya, výška 5400 metrov, najvyšší lyžiarsky areál na svete? Alebo Čarodejnícky trh v La Paz, kde sušené embryá lám predávajú ako párky? Vikune, kondory a plameniaky vo voľnej prírode? Púšť Atacama, kde ešte nikdy nepadla kvapka vody? Vybrať z výpravy to naj je ťažké. „Andy patria k tomu najkrajšiemu, čo som v živote videla. Keď sme prelietali ponad Južnú Ameriku, vyšlo nám nádherné počasie. Andy sú úžasné.“

Jozefína Kučeríková miluje cestovanie. „Niekto si postaví dom, iný si kúpi auto. Ja nevidím zmysel života v hmotných statkoch. Aj keď sa to niekomu možno zdá ako míňanie peňazí na hlúposti, mňa cestovanie obohacuje. Poznávanie iných krajín a kultúr mi pomáha získať odstup od mnohých vecí. Túlanie sa po prastarých pamiatkach mi dáva energiu a silu, z ktorej dlhodobo čerpám.“

Ďalším cestovateľským cieľom Dolnokubínčanky je Island. Ale to už bude iný príbeh.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 030
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 645
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 288
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 258
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 162
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 005
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 863
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 764
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 855
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 155
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 872
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 579
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 754
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Miesto bol obhliadnuť pyrotechnik.


Ján Maslo.

Ján Maslo bude pokračovať ako tréner.


TASR
Pri výstavbe školičiek v 70. rokoch minulého storočia a úpravách okolia pomáhali rodičia i deti.

Jedna už nestojí, v druhej sú sklady.


Kadetky Tvrdošína vďačia za postup aj skvelým rodičom.

Kadetky Tvrdošína si zahrajú prvú ligu.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 764
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 855
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 155
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 872
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 579
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 754
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu