KRAĽOVANY. Ekologickí aktivisti presadili zastavenie výstavby diaľnice D1 na 13,5-kilometrovom úseku Turany – Hubová. Chcú ochrániť medveďa, rysa, horské vodné toky a bylinné porasty. Reálne hrozilo, že ak by Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neprijala opatrenia na ochranu prírody, nedostane z Bruselu 85 percent zo 698,2 miliónov eur potrebných na výstavbu.
Ľudia sa hnevajú
Ochranári navrhovali zmenu trasy s výstavbou šesťkilometrového tunela Korbeľka. Podľa odhadu by sa v tomto prípade stavba zdržala o sedem rokov. To je pre obyvateľov obcí, cez ktoré denne prejde 20-tisíc automobilov, absolútne neprijateľné.
„V piatok sa celá Bratislava sťahuje na východ, v nedeľu sa vracia,“ nahnevane hovorí Kraľovanec Alexander Babušiak. „Vyjsť na hlavnú cestu v tomto období je takmer nemožné.“
Nahnevaná je aj Janka z Kraľovian. „Keď chcem prejsť cez cestu ku Orave so psom, musím čakať niekoľko minút.“ Otrasy nákladných áut im poškodili dom. Cestári povedali, že je to vplyvom spodnej vody, vodohospodári tvrdia, že to majú na svedomí kamióny. „Jeden sa vyhovára na druhého a my tu žijeme. Je to hrozné.“
Zvieratá kontra človek
V novembri sa v Kraľovanoch uskutočnilo verejné prerokovanie dokumentu, ktorý hodnotí dodatočné technické opatrenia na zmiernenie vplyvu diaľnice na územia sústavy Natura 2000.
„Výstavba tohto úseku diaľnice D1 po zahrnutí všetkých zmierňujúcich a doplňujúcich opatrení nebude mať vplyv na integritu území európskeho významu Veľká Fatra, Malá Fatra, Váh ani Šíp,“ uviedol na verejnom rokovaní Andrej Holák, štátny tajomník ministerstva dopravy. Podľa neho je toto vyjadrenie vo vzťahu k európskej legislatíve o biotopoch kľúčové.
Starostom obcí a obyvateľom sa navrhované opatrenia nepozdávajú. Jedným z nich sú protihlukové steny od lesa, aby zvieratá neboli rušené.
„Opatrenia stavbu predražia a predĺžia termín dokončenia,“ hovorí starosta Kraľovian Ľubor Had. „Mám pocit, že život zvieraťa má väčšiu cenu ako ľudský. Na tomto úseku zahynulo viac ľudí ako medveďov a rysov.“
Smrteľné nehody
O nutnosti rýchlej výstavby diaľnice svedčí štúdia Výskumného ústavu dopravného zo Žiliny. Za posledných šesť rokov bolo na ceste I. triedy medzi Turanmi a Hubovou 73 dopravných nehôd s následkom na zdraví, pri ktorých vyhaslo sedemnásť ľudských životov. Včasná výstavba diaľnice by mohla zabezpečiť za sedem rokov až o polovicu menej dopravných nehôd s následkami na zdraví, čo predstavuje ďalšie desiatky mŕtvych a zranených ľudí. A to by si mali uvedomiť aj ochranári.
Alexander Babušiak hodnotí časť ich aktivít negatívne. „Kvôli zastaveniu výstavby diaľnice sem prišlo asi 25 ochranárov z Bratislavy. Čo myslíte, na čom prišli? Všetci na autách. Keď sú ochranári, tak mali prísť vlakom. Takí rozhodujú o diaľnici.“ Výhrady má aj proti šesťkilometrovému tunelu Korbeľka. „Tunely stavať nevieme. Dokazuje to Branisko.“
Tunelom sa však stavbári nevyhnú ani v prípade schválenie pôvodnej trasy. Okrem 15 mostov budú musieť postaviť aj dva tunely. Rojkov s dĺžkou 1,8 kilometra a Havran dlhý 2,8 kilometra.
Navrhované opatrenia bude Európska komisia posudzovať v decembri. Ak bude s nimi súhlasiť, nič by nemalo stáť v ceste novej diaľnici.