NIŽNÁ. Nižňania na vlastné náklady zakopali okolo novej ulice Krivé hony viac ako 270 metrov plynovodov za takmer 25-tisíc eur. Plynárenské zariadenie musela obec nevýhodne prenajať distribútorovi plynu. Opakovanie žiadala, aby ho od nej odkúpil. Zatiaľ neúspešne.
Nevýhodné zmluvy
Ešte v horšej situácii je obec Liesek. Tá pred rokmi taktiež robila obecný plynovod z vlastných zdrojov. Dnes z neho ťaží len distribútor. Obec nemá ani zmluvu o prenájme. A takto ukrátených obcí je na Slovensku niekoľko.
„V minulosti došlo k usporiadaniu vlastníctva k energetickým stavbám,“ povedal Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. „Po tomto usporiadaní sa však vo viacerých prípadoch stalo, že ak obce vybudovali plynovod pre novú ulicu vo vlastnej réžii, nasledovali problémy s napustením plynu.“
SPP v takýchto prípadoch odmietol napustiť do rúr plyn, ak ich nevlastnil, alebo nemal v prenájme. Obce chceli zariadenia predať. Spoločnosť im však ponúkla oveľa nižšie ceny, ako investovali. Jediným východiskom, ako obecný majetok nepredať pod cenu a zároveň napustiť plyn do potrubí, bolo zariadenia prenajať. „Väčšinou však za minimálnu a pre obce nevýhodnú cenu. Chtiac-nechtiac tak museli pristúpiť na nevýhodné podmienky.“
Celoslovenská sumarizácia
Aby sa do budúcnosti podobné prípady neopakovali, prijal parlament nový zákon o energetike. „Podľa neho je spoločnosť SPP – Distribúcia povinná vlastniť prevádzkovanú sieť,“ hovorí Ján Banovčan. „To by znamenalo povinnosť prevádzkovateľa plynovodnej siete odkúpiť obcami vybudované časti verejných rozvodov plynu.“
Nová legislatíva však nerieši problémy obcí, ktoré sa na nevýhodné nájomné zmluvy sťažujú už roky. Nový zákon platný od 1. septembra tohto roku totiž platí do budúcnosti, nie do minulosti. Nevzťahuje sa na to, čo sa udialo pred jeho platnosťou.
Napriek tomu Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) naďalej rokuje s ministerstvom hospodárstva a snaží sa nájsť iné riešenie. „Minister nás požiadal o zaslanie komplexnej informácie o dotknutých obciach a mestách, vrátane výšky ich investícií do plynárenských zariadení v súhrnnej dĺžke 10 149 metrov,“ informoval Jozef Dvonč, predseda ZMOSu.