Domorodci gél na vlasy nepoznajú, stačí im hlina a loj

Bičovanie, ženská obriezka, malária, spavá nemoc, taniere v ústach, jazvy po tele. Aj taká je africká Etiópia. Laco Ďuroška tam strávil takmer mesiac.

U kmeňa Karo. Malého chlapčeka našiel Ladislav plakať uprostred prázdnej osady. Stratenému dieťaťu však o chvíľu našiel mamu.U kmeňa Karo. Malého chlapčeka našiel Ladislav plakať uprostred prázdnej osady. Stratenému dieťaťu však o chvíľu našiel mamu. (Zdroj: ARCHÍV LĎ)

NIŽNÁ. Pomaly sa stmieva. Skupina na troch raftoch kotví ako každý večer na brehu africkej rieky Omo. Vybalia veci, stavajú stany. Pocit, akoby ich stále niekto sledoval, je namieste. A pozorovatelia sú bližšie, ako by sa zdalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tichí návštevníci

„Natiahol som sa po poslednú tyčku na stan, keď som zrazu pred sebou zbadal dvoch nahých bojovníkov s oštepmi,“ hovorí Laco Ďuroška. „Pozerám na nich, oni na mňa. Vedel som, čo chcú. Bolo im treba zaplatiť za parkovné na ich brehu. Podplatili sme ich potravinami a žiletkami.“ Tých mali členovia expedície v batohoch na desiatky. Ľudia z miestnych kmeňov ich používajú pri úpravách účesov aj na bolestivé zdobenie tela – trojuholníkové opasky vyrezané do kože, znaky na ramenách.

SkryťVypnúť reklamu

dfgrdfgdf

Do niektorých častí belosi takmer nechodia. Pre miestnych sú atrakciou. Svoje teritórium si strážia. Pohybujú sa potichu, ukážu sa len vtedy, keď sami chcú. Komunikácia neprichádza do úvahy. Miestne kmene majú vlastné jazyky. Posunkami, rukami a nohami sa však s nimi dá dohodnúť. Ľudia žijúci okolo stredu rieky boli priateľskí, prívetiví, spätí s prírodou. Na dolnom toku to už bolo iné. Muži vymenili kopije za samopaly. „Najradšej by z vás všetko strhali,“ hovorí Laco. „Chceli naše tričká, okuliare. Tie sme im však dať nemohli. Našťastie, vždy sa nám ich podarilo uchlácholiť niečím, čoho sme mali dostatok.“

Exotické choroby

Ladislav Ďuroška je cestovateľ telom i dušou. V ostatných rokoch bol na osemtisícovke a sedemtisícovke. Milovníkovi prírody, pestrofarebných vtákov, motýľov, kvetov a divých zvierat však práve toto vo vysokých horách chýbalo. „Je tam minimálna vegetácia, sucho, samý ľad, zima,“ hovorí Laco. „Chcel som ísť niekam, kde by som sa mal na čo pozerať. A Etiópia bolo to pravé orechové.“

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom cestovateľov bola rieka Omo. Chceli vidieť kmene žijúce okolo, ktoré nemajú žiadny kontakt s civilizáciou. Pred odchodom do exotickej krajiny museli podstúpiť viaceré očkovania. Proti žltej zimnici, hepatitíde, malárii. Podceňovať tamojšie choroby sa nemusí vyplatiť. „Malária je veľmi rozšírená. Išli sme tam po období dažďov, aby bolo menej komárov, ktoré ju prenášajú. Bolo ich menej, ale aj tak otravovali. Najmä v noci. Museli sme brať antimalariká.“ Oravčan v Afrike prvý raz videl muchu tse-tse. Hmyz podobný nášmu ovadovi roznáša spavú nemoc. Očkovanie proti nemu neexistuje. Našťastie, je taký lenivý, že sa dá zabiť skôr, ako stihne uštipnúť. V rieke číhal na dobrodruhov ďalší parazit - bilharzia. „Pri kúpaní sa zavŕta do kože. Preto sme mohli byť vo vode len krátko.“

SkryťVypnúť reklamu

Všade samé blato

V hlavnom meste Etiópie strávi skupina Slovákov len dva dni. Ponáhľa sa do divočiny, do chudobných osád s pôvodnými domorodcami. Tri mimocivilizačné kmene sa živia hospodárstvom. Jediným platidlom je u nich naturálna výmena. Všetko, čo potrebujú, si dorobia sami. Chovajú dobytok a kozy.

fgbgf

Krvavý rituál dospievajúceho mládenca.

Žijú v biednych okrúhlych chatrčiach postavených z bambusových žrdí, strechu pokrýva slama. Spia na kožiach. O spevnených podlahách či cestách nemôže byť ani reči. Všade je blato. Muži chodia nahí, ženy sú zahalené od pol pása nadol. Pre nich je nahota prirodzená, horšie je to v návštevníkmi. „Sledovali nás stále, aj na toalete,“ rozpráva Laco. „Zabávali sa na nás. Trvalo, kým sme si zvykli.“

Najťažšie roboty robia ženy. „Buď nosia na hlavách vo vydlabaných tekviciach litre vody, alebo prenášajú obrovské baly eukalyptových listov. Nie však pár metrov, ale niekoľko kilometrov. Keď sa manželia vracali z trhu, ona niesla 50-kilové vrece kukurice. On kráčal vedľa nej, naprázdno, v ruke držal bakuľu a podopieral sa ňou. Muž iba pasie zvieratá.“

Taniere v ústach

Za necelý mesiac mali Slováci možnosť nakuknúť do života miestnych kmeňov. Každý bol niečím iný, výnimočný. Ženy z kmeňa Murzi sú jedinečné úpravami na tvári. Ušné lalôčiky majú ovisnuté, vešajú si na ne kilogramy rôznych ozdôb. Podobne narezanú majú aj spodnú peru.

gfd

Vyzdobená žena - v ústach tanier, ovisnuté ušné laloky, s dieťaťom na chrbte a vodou na hlave. Typická domorodkyňa. FOTO: ARCHÍV LĎ

„Robia im to v detstve,“ hovorí Laco. „Do otvoru si vkladajú tanieriky, postupne ich zväčšujú, najväčší má priemer dvanásť centimetrov. Aby tanierik dobre držal, majú vybité dva alebo aj štyri spodné zuby. Keď si ho vyberú, pera im visí ako veľká tučná húsenica.“

Dnes je to pre miestne ženy ozdoba. V minulosti, kedy tamojších ľudí predávali do otroctva, sa však zrejme narezávaním pier a ušníc snažili stať nepredajnými.

Ženy si tanieriky vyberajú len vtedy, ak chcú hovoriť alebo jesť. Dva si Laco priniesol aj domov. „Sú veľmi vzácne. Majiteľka si ich vybrala rovno z úst.“

Aj ľudia z tohto kmeňa si zdobia telá reznými ranami. „Presne vedia, čo chcú vytvoriť, ako majú jazvy vyzerať. Rany potom zasýpajú popolom, zrejme je to dezinfekcia.“

Ozdobení domorodci

Kmeň Hamar je typický účesmi. Muži aj ženy si splietajú vlasy do malých vrkôčikov. Aby im účes dlho vydržal, natierajú ho červenou hlinou zmiešanou s hovädzím lojom. Zdobia sa vlastnoručne vyrobenými náramkami a náhrdelníkmi z korálikov, kozacích koží či mušličiek.

Na čo Oravčan určite nezabudne, je krvavý rituál dospievajúceho mládenca, na ktorý natrafili v osade Kolomagalama. „Chlapca zoblečú donaha a namočia mu prirodzenie do mlieka, vraj aby bol plodný. Potom k nemu prídu slobodné dievčatá, jeho príbuzné. Sú sviatočne ozdobené. Provokujú ho. Obďaleč stojí muž s eukalyptovým prútom. Ak sa mladíkovi žena zapáči, muž ju šľahne tenkým prútom. U niektorých to zopakuje aj štyri razy. Bolo to hrozné, no ženy pri bičovaní ani nemukli, nežmurkli.“ Vyzlečený mládenec napokon behá po chrbtoch vedľa seba nastavaných býkov.

Muži z kmeňa Bodi si do brady vpletajú malé koráliky. Z kmeňa Karo sa zase maľujú bielymi farbami. U kmeňa Desa nacho a Arbor ešte stále robia ženskú obriezku. Príslušníci prvého si navyše prepichujú spodnú peru a do otvoru si dávajú klinec, pierko alebo kvet.

dfgfdgd

Pomaľovaní muži z kmeňa Karo.

Ľudia z Dorze si stavajú zvláštne domčeky pripomínajúce sloniu hlavu. Okolo nich rastú banánovníky. Nemajú plody, miestni ich však predsa dokážu využiť. „Škriabu listy, až kým z nich nemajú kašu a vlákna. Z vláken pletú silné laná, kaša ide na tri až dvanásť mesiacov do zeme. Vznikne z nej chlebová hmota, pečú z nej placky.“

Afrika plná zvierat

Africké savany sú plné zvierat. Slováci si ich užijú až-až. Na rieke stretávajú krokodíly. Niektoré majú takmer šesť metrov. Čím väčší, tým pokojnejší. Vidia aj zopár hrochov, ale len z veľkej diaľky, pretože sú veľmi plaché. Pozor si však musia dávať na ich stopy na brehu. „Keby sme sa na nich utáborili, zrejme by nás zvalcovali,“ smeje sa Laco.

Na skalách sa vyhrievajú varany nílske, v tráve a po stromoch pobehujú opice, nad hlavami bádateľom lietajú rôzne druhy bocianov, orlov, supov, brehy riek a jazier zdobia ružové plameniaky. V časti Turmy stretajú Slováci antilopy, najmohutnejšie kudy aj najmenšie antilopky na svete dik-diky. Prebehujú popred auto, rovnako ako pštrosy, bažanty či perličky.

dfgdfgdf

Vo vnútrozemí rastie mnoho druhov exotického ovocia. Banány rôznych odrôd, avokádo, papája, mango. „Niektoré sme si odtrhli priamo zo stromu, väčšinu sme však radšej kupovali.“ Okrem ovocia jedli cestovatelia instantné polievky, mali so sebou aj klobásy, salámu, slaninu. Zásobárňou čerstvého mäsa bola pre nich rieka. Lovili v nej sumce.

Laco mesiac v Afrike neľutuje. Je šťastný, že mohol vidieť to prírodné a nepoškvrnené, čo v nej ešte je. „Bol to nezabudnuteľný zážitok vidieť spôsob života ešte do značnej miery prírodných ľudí,“ povedal. „Stihli sme to v hodine dvanástej, pretože čoskoro spustia už štvrtú priehradu na rieke Omo, pôvodné kmene sa stiahnu do vnútrozemia a pravá stará Afrika pomaly zanikne.“

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 623
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 458
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 445
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 384
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 031
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 954
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 506
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 958
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 195
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 206
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 664
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 704
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 563
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Petra Jurincová, Alena Lenčuchová a Renáta Kubíková.

Pomocou moderných technológií chcú rozvíjať kritické myslenie.


Angelika Strnádelová
Tím Orava.

Na turnaji Oravci iba raz prehrali.


Jozef Socha a 1 ďalší
Fotovoltika na streche škôlky na sídlisku Brezovec už pomáha mestu šetriť energie.

Dolnokubínčania si chcú sami vyrábať elektrinu.


TASR a 1 ďalší
Práce na rašeliniskovej lokalite Medzi bormi neďaleko Zuberca.

Zo sto hektárov ostalo ledva desať.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 506
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 958
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 195
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 206
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 664
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 704
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 563
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu