LIESEK. Ľudová pranostika, podľa ktorej Martin prichádza na bielom koni, sa tento rok nenaplnila. Počasie nám tento rok pripravilo viacero prekvapení. Začiatkom augusta boli v Oravskej Lesnej 30-stupňové horúčavy, o týždeň klesla teplota na 1,2 stupňa Celzia. O ďalších sedem dní teplomer opäť ukázal tridsaťstupňové teploty.
V sobotu 20. októbra sa v najchladnejšej obci Slovenska oteplilo z ranného minima -1,6 na 23,4 stupňov a v Liesku z 0,7 na 22,5. Denný rozdiel teploty vzduchu na meteorologickej stanici v Lesnej tak dosiahol 25, v Liesku 21,8 stupňa. Boli to najvyššie denné rozdiely na týchto miestach v októbri od roku 1951, respektíve od roku 1987. Na Martina, 11. novembra, sa opäť výrazne oteplilo. Ale len v severných častiach Slovenska. Na juhu bolo priemerne o desať stupňov chladnejšie.
Föhnove efekty
Príčinou novembrového oteplenia bol Föhn – teplý suchý vietor. Föhnove efekty tvorí prechod vzduchu cez hrebene pohorí, ktorý na náveternej strane stúpa, vytvára sa oblačnosť a jeho teplota s nadmorskou výškou pred horskou prekážkou klesá. Naopak, pri prepadávaní na opačnú stranu pohoria pri zostupnom pohybe stráca vlhkosť a pri klesajúcej nadmorskej výške sa otepľuje približne o jeden stupeň Celzia na každých sto výškových metrov. Preto na juhu, v Modre, bolo len 7,4 stupňa a na severe, na Orave, takmer 20 stupňov nad nulou.
Orava sa vyhrievala
Vývoj teploty v Liesku bol zaujímavý. V sobotu 10. novembra o 19.00 h namerali 7,4 °C, o dve hodiny už 8,8, do rána teplota stúpla až na 12,4 °C. Na obed sa Liesečania tešili zo 17,1 stupňov Celzia. V Krakove, Zakopanom aj Katoviciach namerali o stupeň viac.
Ešte teplejšie bolo v Oraviciach. V nadmorskej výške viac ako 600 metrov teplomer ukázal 19 stupňov a o polnoci z nedele na pondelok neuveriteľných 16. Informoval o tom Ivan Garčár, hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Pracovník meteorologickej stanice v Liesku potvrdil, že toto počasie nie je výnimočné. „Pred tromi rokmi bola prvá dekáda novembra, teda prvých 10 dní, teplejšia ako májová dekáda.“
Rekord Lesnej
Najchladnejšia obec tentoraz zaostala za svojím prívlastkom. Pohodových 15,5 °C prekonalo 62 rokov starý rekord z roku 1951 o jeden stupeň.
Ladislav Murín, dlhoročný miestny meteorológ, sa vývinu počasia nečudoval. „Už som zažil aj prvý december, keď svietilo slniečko a bolo veľmi teplo.“
Pranostiky Na svätého Martina býva dobrá perina alebo Na svätého Martina drž sa synku komína tento rok síce neplatili, ale zima len klope na dvere.