DOLNÝ KUBÍN. Zhruba mesiac Základná škola Janka Matúšku eviduje dochádzku a odber stravy prostredníctvom čipov. Nový systém hodnotí pozitívne.
Jasno v dochádzke
Zavedením čipového systému sa vedenie školy zaoberalo dva roky. Zahrnúť doň plánovalo iba učiteľov a stravníkov.
„Zbaviť sa množstva papierovačiek, zjednodušiť odber obeda vrátane odhlasovania sa z neho a znížiť náklady na tlač stravných lístkov,“ odôvodňuje rozhodnutie riaditeľka Mária Andrisová. Súčasťou systému sa napokon stali aj žiaci.
Po príchode do školy priložia čip k jednej z dvoch čítačiek pri pulte vrátnika. Rovnako postupujú pri odchode, pričom môžu využiť aj čítačku umiestnenú pri východe z budovy smerom k daňovému úradu.
„Nie často, ale dochádzalo ku konfrontáciám s rodičmi, ktorí dieťa síce ku škole doviezli, no podľa našej evidencie na vyučovanie prišlo o 15 minút neskôr,“ hovorí riaditeľka.
Teraz sa niečo podobné nemôže stať. Rodič si môže kedykoľvek v priebehu dňa skontrolovať dochádzku dieťaťa na webovej stránke školy. „Je to v podstate služba rodičom,“ hovorí riaditeľka.
Koniec telefonátom
„Z hľadiska dochádzky máme zatiaľ dobré skúsenosti,“ hovorí zástupca riaditeľky Rastislav Eliáš. „Najviac sklamaní sú žiaci starších ročníkov, systém sa nedá obísť. V súvislosti so stravovaním sme zaznamenali menšie technické problémy, no v spolupráci s dodávateľom sme ich vyriešili.“
Oproti minulosti už nie je možné odhlásiť sa z obeda telefonicky. Dá sa tak urobiť iba elektronicky, a to cez školský web alebo terminál vo vestibule. „Jedáleň denne navarí viac ako šesťsto obedov. Proces ich vydávania sa vďaka čipom zjednodušil.“
Prázdniny v škole
Do zavedenia prístupového systému škola investovala 1260 eur, stravovací stál 1144. „Investícia sa vráti do troch rokov, keďže nám odbudli náklady na tlač stravných lístkov,“ povedal zástupca. Rodičovská rada odsúhlasila úhradu čipov z príspevkov od rodičov, za jeden zaplatili dve eurá. V prípade straty ale žiak zaplatí náhradu päť eur.
„Takto to funguje aj na iných školách,“ povedal Eliáš. „Už sme vydali niekoľko nových čipov, no keďže sa pôvodné našli, peniaze sme žiakom vrátili. Takisto sme zaznamenali prípady, kedy si žiak čip zabudol, no obed mal zaplatený. Samozrejme, po overení mena sme mu ho vydali.“
Čipovací režim narušili aj prázdniny. V posledný deň vyučovania sa polovica deviatakov zabudla odhlásiť. „Pozerám, koľkí ste cez jesenné prázdniny ostali v škole, zrejme sa vám tu páči,“ povedala im v pondelok riaditeľka. „Ráno na žiakov dohliadne aj vrátnik, odchod je komplikovanejší, aj preto, že máme dva východy,“ povedal zástupca.
Škola systém odporúča. „Je to o komunikácii. Aj naši zamestnanci sa vyjadrili, že budeme ako vo fabrike. No aj z hľadiska bezpečnosti ho považujeme za dôležitý. Oveľa rýchlejšie vieme zistiť, či žiak je alebo nie je v škole.“
Čo na to rodičia a deti
Emília: Náš syn stráca, čo sa dá. Prišli sme už o bundu aj o mikinu. Najväčšie obavy som preto mala zo straty čipu. Zatiaľ sa nič nestalo, tak som rada.
Ivana: „V škole mám dve deti. Som nespokojná. S mladšou dcérou nerobíme nič iné, len hľadáme čip. Ráno má čip na taške, no na obed chodí bez tašky, keď si ho má kde precviknúť na nohavice, je dobre, ináč ho nosí v ruke, hocikde ho položí a zabudne. Čipovanie malých detí považujem za zbytočnosť.
Martin: Je to dobrá vec, no zároveň aj starosť.
Tereza: Považujem to za zbytočnosť. Zapisujú nás do triednych kníh, rodičia si vedia zistiť aj ináč, či chodíme do školy. Strava na lístky fungovala bez problémov. Lepšie sa mi chodilo do školy, keď som nemusela myslieť na čip.
Erika: Je to celkom dobré, no stojí to čas – ráno čakáme v rade. Keď sa zabudneme odčipovať pri odchode, je z toho problém.
Dominik: Čip sa mi celkom páči.
lš