ČIMHOVÁ. Na skládke odpadov by malo tento rok skončiť o 500 ton komunálneho odpadu menej ako vlani.
Menej tuhého odpadu
Komunálneho odpadu je stále dosť. V niektorých hornooravských obciach však ubúda. „Najlepšie to zatiaľ vyzerá v Trstenej, predpokladáme, že ho bude menej ako po minulé roky,“ povedal Slavomír Klačko z technických služieb. „V konečnom dôsledku sa pokles prejaví v znížení objemu za celú oblasť.“
Kým v roku 2009 vyviezli z Trstenej viac ako 2700 ton odpadu a rok nato len o desať ton menej, odhad na tento rok je 2130 ton. Pred tromi rokmi pripadalo na jedného Trstenčana ročne 367 kíl odpadkov, tento rok by mal objem klesnúť až o 80 kíl. Najmenej z trinástich hornooravských obcí a jedného mesta vyváža podľa štatistík Zábiedovo. Výsledky sú však trochu skreslené.
„Odpad z veľkoobjemových kontajnerov vozíme do Trstenej, odkiaľ potom ide na skládku v Ružomberku,“ hovorí starosta Zábiedova Ján Banovčan. „Tieto naše množstvá sa teda rátajú už k Trstenej.“ Náklady na likvidáciu tuhého odpadu vlani prekročili 418-tisíc eur. Teraz by nemali presiahnuť 390-tisíc.
Menej netriedeného odpadu tento rok podľa predbežných odhadov vyprodukujú v Trstenej, Brezovici, Nižnej, Podbieli, Štefanove a Zuberci.
Vyššie náklady
S ubúdaním komunálneho odpadu narastá množstvo vyseparovaného. V roku 2004 ľudia triedili len sklo a plasty. Zo všetkých štrnástich samospráv skončilo na skládke len 35 ton odpadkov. O štyri roky už množstvo presiahlo 560 ton. V roku 2009 ľudia na hornej Orave vytriedili 575 ton odpadkov. „Teraz sa blížime k 800 tonám,“ hovorí Klačko. „Celoslovenský priemer v separácii je necelých osem percent, predpoklad v hornooravských dedinách je viac ako 15 percent.“ V štatistikách chýbajú niektoré komodity, ktoré obce cez technické služby nevyvážajú. Napríklad pneumatiky, elektroodpad. Percento separácie je teda ešte vyššie.
Tento rok však vzrástli aj náklady na likvidáciu triedeného odpadu. Oproti vlaňajšku sú vyššie až o 20-tisíc eur. „Sú ponížené o dobropisy za predaj komodít,“ povedal Klačko. „Zásadný vplyv na zvýšenie nákladov má jediný spracovateľ skla na Slovensku. S výkupnými cenami zišiel medziročne o deväť eur na tonu. Vlani sme dostali za tonu 29,5 eura, dnes už len 20.“
Od nového roka zaplatia obce za odvoz odpadu zhruba o 1,7 percenta viac. Môže za to najmä inflácia. „Cena veľkokapacitného kontajnera stúpne približne o 10 centov,“ povedal riaditeľ ružomberských technických služieb Pavol Jeleník. „Stúpli nám náklady na naftu, niektoré vozy sú staršie, opravy sú drahé, vozový park bude treba postupne obnovovať.“
Téma rezonovala na minulotýždňovom zasadnutí Združenia miest a obcí Horná Orava.