ROHÁČE. Oravskí lesníci pozorovali koncom októbra z hlavného hrebeňa Roháčov 58 kamzíkov. Jeden z nich sa však už o vývoj populácie nepostará. Mŕtveho ho našli pod Volovcom.
Občas sú menej opatrné
„Sedemročný kamzík pravdepodobne zahynul pri páde,“ hovorí Juraj Majerčák, vedúci Ochranného obvodu Zverovka. „Predpokladáme, že spadol strmými stenami Ostrého Roháča, prešiel až pod Volovec, kde však zaľahol a zahynul.“
Kamzíky sú všeobecne známe vynikajúcou schopnosťou lezenia vo vysokohorskom prostredí. Počas ruje sú však menej opatrné. A zrejme aj to sa podpísalo pod úmrtie nedávno nájdeného zvieraťa. „Ak ho prekvapí a vyplaší šelma alebo človek, môže urobiť chybu.“
Uhynutý kamzík. Lesníci ho našli pod Volovcom.
Nájsť uhynutého kamzíka je skôr zriedkavosťou a vzácnosťou. Nie že by ich ročne zahynulo málo. Skôr sa o ne postará príroda a šelmy. Rysy ich lovia cielene, medvede a líšky nepohrdnú uhynutým. „Šelmy svojimi vycibrenými zmyslami pracujú vo dne i v noci. Nájsť uhynutého kamzíka v takom neporušenom stave, ako sa to pri poslednom sčítaní podarilo kolegovi Marekovi Hudáčekovi, je veľmi sporadické. Za posledných desať rokov sa podobné prípady dajú spočítať na prstoch jednej ruky.“
Pytliakov už niet
Telo uhynutého kamzíka spod Volovca skončilo vo Výskumnej stanici Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu). „Odobraté vzorky poslúžia na ďalšie vedecké účely,“ povedala Lenka Burdová, hovorkyňa ŠL TANAPu. „Lebka bude vypreparovaná a uschovaná v depozite Múzea TANAPu. V odborných rukách by mali končiť všetky uhynuté kamzíky. Kamzičou lebkou sa nemôže pochváliť hocikto. „Všetky takéto trofeje musia byť registrované v štátnej evidencii, ak tomu tak nie je, ich vlastník riskuje vážne problémy so zákonom,“ hovorí Majerčák. „Cieľom legislatívy je aj takýmto spôsobom eliminovať možnosti pytliačenia, obchodovania či vystavovania uhynutých kamzíkov bez toho, aby bolo zrejmé, kedy a akým spôsobom ich vlastník nadobudol.“
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia mohli za úbytok kamzíkov aj pytliaci. Vtedy lesníci hliadkovali v horách dni aj noci. „Najmä podvečer a skoro ráno, v zlom počasí či mimo sezóny, kedy bolo v horách menej návštevníkov a bol väčší predpoklad, že sa tam budú pohybovať pytliaci,“ povedal Majerčák. Dnes je už situácia lepšia. Aj keď, nikdy netreba hovoriť nikdy.
O stovku viac
Na jar lesníci narátali v celých Tatrách 950 kamzíkov. Po necelom polroku a opätovnom sčítavaní pred zimou ich už bolo takmer 1100. O prirodzený prírastok nejde, keďže lesníci rátajú na jar kamzíky po vyliahnutí mláďat. Za vysokým rozdielom môže byť počasie, ktoré bolo túto jar veľmi nepríjemné a oblačné. Nie všetky kamzíky sa odborníkom v jarnej hmle podarilo zazrieť. „Počas jesenného spočítania sme mali ideálne podmienky,“ hovorí Majerčák. „Verím teda, že jesenné číslo je veľmi blízke skutočnosti.“
V roku 1999 bolo v Tatrách len 320 kamzíkov, o šesť rokov napočítali pred zimou ani nie 500 jedincov. Dnes ich je viac ako dvojnásobok. Zvláštnosťou tohoročného sčítania bolo množstvo kamzičích čried. V Hlinskej doline napočítali v jednej čriede viac ako sedemdesiat. Spočítanie každoročne organizujú Štátne lesy TANAPu.