ZUBEREC. Po tragédii na Babej hore v roku 1935, kedy prišli o život štyria ľudia, zintenzívnili ochranársku činnosť predovšetkým Poliaci.
Prvé stále služby
Vo februári 1937 vytvorili Zväz babiohorskej záchrannej pohotovosti pri klimatickej stanici v Zawoji. Koncom novembra usporiadali v Žiwci kurz horskej záchrany, ktorý absolvovalo 16 osôb, z toho dve ženy.
Ďalší kurz v roku 1952 v Szczyrku skončilo 32 ľudí. Okrem záujemcov o záchrannú činnosť v horách sa ho zúčastnili chatári, lesníci a pltníci na Dunajci. Potom bolo založené Besidskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Prvé stále zimné služby na Babej hore začal plniť v decembri 1953 záchranca Gopru Leon Baraniec zo Zawoja. Od roku 1966 záchrannú službu v Beskydách posilnil vrtuľník z Katowic.
Babia hora zo slovenskej strany patrila od roku 1954 do sféry pôsobenia Horskej služby Západných Tatier na Zverovke. Po založení Horskej služby Orava prešla k nej. V súčasnosti opäť patrí Západným Tatrám – oblasť sever.
Nezmyselný výstup
Tridsaťčlenná skupina turistov zo sliezskej univerzity v Katowiciach prišla 11. novembra 1979 o desiatej do útulne na Markowych Szcazawinach. Počasie bolo veľmi nepriaznivé. Dul prudký vietor a silno snežilo. Okolo 13.00 h sa rozhodla skupina troch mužov a troch žien vystúpiť na vrchol Babej hory. Skupinu viedol vedúci výpravy – beskydský sprievodca prvej triedy. Na vrchole bolo už viac ako 40 centimetrov snehu.
Zostupujúca skupina zišla z chodníka a stratila orientáciu. Tri ženy pod ochranou jedného muža ostali na hranej Babej hory. Vedúci sa vybral hľadať stratený chodník v sprievode ďalšieho sprievodcu. Pri zjazde prudkým svahom na severnú stranu sa obidvaja doudierali o skaly. Vedúci sa ešte mohol hýbať, jeho druh ostal bezvládny. Šéf doráňaného druha nechal na mieste, sám pokračoval v hľadaní chaty. Našiel ju okolo 18.40 h.
Krutá daň
Ešte predtým, o 16.35 h, vedúci útulne Zbygniew Urbański odišiel hľadať nezvestných. V snahe nadviazať kontakt vystreľoval rakety. V šalejúcej snehovej búrke sa mu to nepodarilo.
Ženy s mužom sa pridržiavali skál, aby ich neodvial vietor. Muž sa tiež rozhodol privolať pomoc. Pri labilnej chôdzi spadol do kamennej dolinky, viac sa nehýbal.
Okolo 21.00 h počul Urbański krik. Bol to muž, ktorého, ako bezvládneho, opustil vedúci skupiny. Potom prišli záchrancovia Gopru zo Suchej Beskidskej. Našli muža, ktorý spadol do kamennej dolinky, a tiež ostatné tri ženy.
Všetkých dopravili do útulne na Markowych Sczcavinach. Výsledok bol katastrofálny. Muž z kamennej dolinky zomrel. Všetky ženy mali silno omrznuté nohy a jedna z nich aj tvár. Daň za nezmyselnú túru v krajne nepriaznivom počasí.
Zahynuli všetci
Počas 31 rokov záchrancovia Gopru zasahovali v rajóne Babej hory 586-krát. Zachránili 218 turistov a transportovali z hôr 12 mŕtvych.
Jedna veľká tragédia v pásme Babej hory sa netýkala turistov. Na Polici (1367 m severovýchodne od vrcholu Babej hory) havarovalo začiatkom apríla 1969 poľské dopravné lietadlo. Zahynulo všetkých 53 pasažierov, z toho 20 žien a osem detí.
Slovákom sa veľké nešťastia na Babej hore vyhýbali. Po prvej svetovej vojne tam blesk zasiahol maturanta Brandýsa z Oravského Veselého. Úraz bleskom na rabčianskom salaši nebol smrteľný.
Asi mal pravdu nebohý dekan Maťašák, ktorý povedal, že pre Slovákov sú krčmy zdnuka, kostoly zvonka a hory zdola najkrajšie.