Tradičná škola bojových umení Wing Chun Kuen Phai (WCHKP) funguje v Dolnom Kubíne od augusta pod vedením kvalifikovaného inštruktora Miroslava Kasana.„Som rád, že v meste, kde som vyrástol, sa môžu ľudia stretnúť s učením, ktoré má v mojom živote veľký význam. Dokázalo ho obrátiť k lepšiemu a vďaka nemu neustále hlbšie poznávam seba a svoju skutočnú podstatu.“
Okrem pravidelných bojových a zdravotných cvičení organizuje škola aj semináre. Posledný, s názvom Lepiace ruky, viedol v utorok Ukrajinec Oleg Balančuk, majster 7 Dan vo Wing Chun.
Lepiace ruky
Pohyby partnera treba cítiť, nie vidieť. Dýchať treba prirodzene, no zároveň kontrolovane. Oleg s Mirom trpezlivo vysvetľujú, naprávajú postoje tela i pohyby rúk. S cieľom rozvíjať citlivosť, vďaka ktorej možme ľahko kontrolovať pohyb protivníka, využívať jeho silu a pohyb proti nemu samému.
Mimo bojový aspekt výsledná citlivosť pomáha lepšie pochopiť seba a situácie okolo nás.
Škola večnej jari
Wing Chun sa často nazýva cestou večnej jari. Večná jar je stav duše, ktorý môžeme prirovnať k jari v prírode – obdobiu prebúdzania sa a energie, kedy sa začína nový kolobeh. Študent, ktorý prehlbuje poznatky o sebe samom, postupne v sebe objaví podobný stav. A za nejaký čas v ňom ostane natrvalo.
Wing Chun Kuen Phai – Škola večnej jari vznikla v Číne za múrmi kláštorov, svetu sa otvorila pred tristo rokmi. V Dolnom Kubíne sa vyučuje vietnamská línia. „Je tradičná, pretože vedomosti, ktoré sa nemenia, sa predávajú z pokolenia na pokolenie, “ vysvetľuje učiteľ Oleg Balančuk. „Na rozdiel od iných podobných škôl sa nezameriava iba na bojový aspekt. Naučiť sa biť alebo sa brániť je iba čiastkovým výsledkom. Naučiť žiaka rozpoznať vlastný potenciál a žiť plnohodnotný život naplnený múdrosťou a pochopením – to je skutočným cieľom.“
Okrem bojového škola obsahuje ozdravný, medicínsky, duchovný a filozofický aspekt.
Dolnokubínsky inštruktor Miroslav Kasan (druhý zľava).
Zmena k lepšiemu
Oleg Balančuk mal vždy blízko k bojovým umeniam. Prešiel kadečím, vrátane karate a boxu. Od stretnutia so svojím učiteľom je verný Wing Chun, pričom učí mnohých žiakov.
„Viem, že mi škola pomohla stať sa lepším človekom. Vďaka tomu, že som sa riadil jej princípmi, podarilo sa mi vyhnúť sa momentom, ktoré mi mohli v živote ublížiť. Wing Chun kladie veľký dôraz na rodinu. Vo viacerých školách je reč o duchovnosti a tradíciách, no väčšinou iba v rámci náboru. Keď človek jedná v súlade s našimi princípmi, dokáže postupne kontrolovať a následne transformovať negatívne vlastnosti, ktoré sú príčinou utrpenia. Napríklad lenivosť, prázdnota, hlúposť, márnivosť, slabosť, zbabelosť, obžerstvo, túžba po sláva, chamtivosť a ďalšie.“
Ani príliš mnoho, ani príliš málo
Vo Wing Chun patrí významné miesto harmónii – keď nie je niečoho ani príliš mnoho, ani príliš málo.
„Keď sa človek naje, v organizme vzniká prebytok – príliš mnoho. Keď sme hladní, niečo nám chýba – to je príliš málo. Neustále sa snažíme dosiahnuť stav harmónie. Zatiaľ čo v našom organizme tieto procesy prebiehajú viac-menej automaticky, inde, napríklad v pohlavnom živote, v práci či vo vzájomných vzťahoch, ich treba dosiahnuť na základe pochopenia seba, vecí okolo nás, múdrosti, sebakontroly a iných kvalít. Keď jeden stav pretrváva pridlho, v organizme vzniká choroba a mimo neho nepríjemná situácia.“
Účastníci seminára Lepiace ruky.
Čo vás nezabije...
Stať sa žiakom školy znamená vydať sa na cestu za disciplínou a poznaním. „Jednou z vlastností, ktoré získava pravidelne trénujúci človek, je sila ducha. Prejavuje sa lepšou kontrolou nad svojím životom, odvahou niečo začať aj dokončiť.“
Samozrejme, neznamená to, že po dosiahnutí určitej úrovne bude všetko ľahké. „Dosiahnutie nejakého stupňa neznamená koniec ťažkostí,“ hovorí Oleg. „Tie, ktoré sprevádzajú začiatky, síce pominú, no objavia sa nové, ktoré treba prekonať. A keď prekonáte tie, prídu zas ďalšie. Wing Chun pomáha ťažkosti prekonávať. Vďaka nim sa však aj učíme. K čiastočnému pochopeniu nám može pomocť príslovie – Čo vás nezabije, to vás posilní.“
Očami žiakov
Michal: Vždy som chcel robiť nejaké bojové umenie, no všade mi chýbala jemná stránka. Tu som našiel komplexné cvičenie s možnosťou dosiahnuť fyzicko-psychickú zručnosť, ktorú potrebujem.
František: Chcel som spoznať niečo nové. Roky sa venujem bojovým umeniam, no toto je čosi celkom iné. Veľmi ma oslovil dôraz na zdravotnú stránku. Inde sa robí len silový tréning a sparing. Jednoznačne to splnilo moje očakávania.
Štefan: K cvičeniu ma priviedol zdravotný stav. Mám štyri bajpasy, potrebujem sa dostať do formy. Aby som sa dobre cítil, nielen prežíval. Na internete zoženiete všetko možné, no môžete si viac ublížiť ako pomôcť. Chodil som na Tai-chi do Martina, no dochádzanie trvalo dlhšie ako samotné cvičenie. Som rád, že sa v Dolnom Kubíne otvorilo niečo takéto.
Bojové a zdravotné cvičenie býva každý deň v sále klubu WCHKP na Bystereckej ulici v Dolnom Kubíne (žltá budova nad autobusovou zastávkou za mostom).