DOLNÝ KUBÍN. Transparentnosť a hospodárenie s majetkom a poskytnutými finančnými prostriedkami Mesta Dolný Kubín boli predmetom kontroly na Technických službách (TS). V réžii hlavného kontrolóra mesta Petra Floreka trvala od septembra do októbra.
Slabo alebo vôbec
Kontrolór vytipoval desať rôznych akcií TS v roku 2012, od poskytovania poradenských služieb pri verejnom obstarávaní až po nákup kvetinových pyramíd. Zistené nedostatky rozdelil do troch kategórií. Prvou je nedostatočná kvalita zverejňovania zmlúv, objednávok a faktúr.
„Technické služby zverejňujú iba selektívne údaje vo forme výpisov,“ píše v správe Peter Florek. „Až na pár výnimiek nie sú zverejňované kópie vo forme scanov. Niektoré dokumenty spoločnosť nezverejnila vôbec. Počas kontroly boli niektoré materiály dozverejňované.“
Konateľ Pavol Heško tvrdí, že postupoval iba tak, ako kedysi mesto.
„Ja to tam nechodím kontrolovať každý deň, má to na starosti ekonomický úsek. Urobíme nápravu. Je to ďalší náklad, ktorý bežné eseročky nemajú. Budeme musieť zbytočne vynakladať peniaze na takéto veci.“
Súhlas dozornej rady už nestačí
V zmysle zásad nakladania s majetkom mesta je uzatvorenie záväzkového právneho vzťahu mestom a subjektmi s majetkovou účasťou mesta, ktorého hodnota presahuje 15-tisíc eur, podmienené schválením mestským zastupiteľstvom. Začiatkom júla kúpili TS vozidlo VW Transporter Kombi za 30-tisíc eur bez súhlasu zastupiteľstva. Nákup odklepla iba dozorná rada.
„Doteraz sa to vždy robilo takto,“ povedal Heško, ktorý je zároveň poslancom. „Teraz prišiel hlavný kontrolór na to, že to nie je v súlade so štatútom, ktorý sa schvaľoval minulý rok. Aj Tehos kupoval nakladač, a neschvaľovali sme to. Takže nielen u nás, ale ani v ostatných eseročkách sa to nerobí.“
Porušili zákon?
Za formálne nedostatky v administratíve kontrolór považuje nedostatočnú špecifikáciu tovarov, služieb, rozsahu prác, činností, termínov, cien v objednávkach a nepreverenie rozsahu podnikateľských oprávnení a predmetov činností u niektorých dodávateľov.
Čistenie a zimná údržba nie sú predmetom podnikania Jána Brienika z Medzibrodia, v predmete činnosti ich nemá ani dolnokubínska firma Samos.
Správu o kontrole prerokovávalo mestské zastupiteľstvo vo štvrtok. Poslankyňu Zdenu Poracku zaujímalo, či uvedeným konaním bol alebo nebol porušený zákon. „Na to sú súdy,“ povedal Florek. „Myslím si, že to neboli porušenia s cieľom niekoho zavádzať.“
Dolu s platom
Na základe uznesenia musia konatelia všetkých obchodných spoločností zosúladiť stanovy s inými právnymi normami samosprávy, najmä so zásadami hospodárenia a štatútom mesta, a predložiť ich na schválenie mestskému zastupiteľstvu.
„Možno bolo chybou zakladať eseročky, kde sme stopercentnými vlastníkmi,“ povedal poslanec Ľudovít Behula, predseda dozornej rady TS. „Problém je v tom, že samospráva má úplne iné kritériá ako obchodné spoločnosti. Len chcem upozorniť, že to, čo mohla spoločnosť urobiť hneď, môže odteraz trvať pol roka.“
Za chyby napokon zaplatí aj konateľ. „Aj keď verím, že to bolo nechtiac, musíme urobiť konkrétne opatrenia,“ povedal primátor Roman Matejov. „Dôjde aj ku kráteniu mzdy konateľa Technických služieb.“
Heško netajil, že ho krok primátora zaskočil. „Ak mi plat skráti výrazne, bude ma to, samozrejme, mrzieť. Čo sa dá robiť, je to jeho právomoc.“