ORAVSKÝ PODZÁMOK. Pod hradom ťažili kameň už počas komposesorátu. Používali ho na opravu lesných ciest. Od roku 2009 sa o obnovu ťažby snaží DB Real Invest. V žiadosti doručenej obci chceli otvoriť kameňolom na dvoch miestach. V Racibori a Račovej. Projekt mali kompletne spracovaný. Na prvú lokalitu sa im nepodarilo zohnať všetky potrebné povolenia, preto od nej upustili. Zamerali sa na Račovú.
Nie, nie, nie
Investor získal súhlasné stanovisko od jedenástich inštitúcií. Jedine obec nesúhlasila. Dôvodom bol územný plán, ktorý v tejto lokalite nepočítal s kameňolomom.
„To bolo naše šťastie,“ povedal starosta Jozef Záhora. „Keby tam bol, tak by sme tomu nezabránili. Jedine keby sme si ľahli pred buldozér.“
Začal kolotoč stretnutí a rokovaní. Podzámok odolal aj tlaku krajského stavebného úradu, ktorému pripomenul, že územný plán treba upravovať každé štyri roky. Pod hradom tak naposledy urobili v roku 2009, teda povinnosť mali splnenú. Investor sa nevzdával a obci v roku 2010 doručil predžalobnú výzvu. V súvislosti so zamietavým stanoviskom žiadal náhradu škôd vo výške 960-tisíc eur. Našťastie ostalo len pri výzve.
Financie
Investor potom zvolil opačný postup a v roku 2012 prišiel s finančnou ponukou. Okrem desiatich pracovných miest chcel dať obci za prvé dva roky takmer 30-tisíc eur.
„Obec už bola v inej finančnej kondícii a potrebovali sme peniaze,“ povedal starosta. Kameňolom bola jedna z možností, ako sa k peniazom dostať. Poslanci obecného zastupiteľstva 13. júna ponuku aj tak odmietli. O mesiac, 25. júla, už bola situácia iná. Poslanci prijali uznesenie, kde schválili zámer zmeny územného plánu.
Petícia
To sa nepáčilo občanom. Bývalý starosta Cyril Urban zorganizoval petíciu a získal 225 podpisov proti uzneseniu, ktoré malo odštartovať proces zmeny územného plánu.
„Za dvadsať rokov plánovali vyťažiť 2,35 miliónov ton kameňa z územia, ktoré je zásobárňou kyslíka a ticha,“ povedal Urban. „Lom má byť päťsto metrov od rodinných domov. Bola to by to veľká záťaž pre celú obec.“ Proti je aj Emília Kobelová. Má obavy z nákladných áut, zvýšenej prašnosti a hluku. Jej obavy sú opodstatnené, lebo podľa projektu by kameň ťažili zo siedmich poschodí pomocou trhaviny.
Zvrat
Medzitým sa zástupcovia obce stretli s investorom a dozvedeli sa, že peniaze obci nedá a už nemá záujem o ťažbu kameňa v Oravskom Podzámku.
„Neviem, či petícia bola hlavnou príčinou ich postoja,“ povedal Záhora. Isté však je, že poslanci na ďalšom zasadnutí 30. augusta uznesenie zrušili.
Pod hradom tak vybojovali bitku, ale zdá sa, že vojnu nie.
Zástupca investora sa k téme vyjadriť nechcel.
Snahy o otvorenie kameňolomu sa pravdepodobne objavia, keď sa začne výstavba rýchlostnej cesty R3 z Oravského Podzámku cez Dolný Kubín až po diaľnicu D1 a zo Sedliackej Dubovej až po Tvrdošín.
Keď stavali obchvat Oravského Podzámku, kameň vozili až z Dubnej skaly. Možnosť voziť ho z Podzámku je pre stavbárov oveľa lacnejšia. Dodávateľ by mal zabezpečený odbyt. Takú šancu si pravdepodobne nenechá ujsť.