PODBIEL. Mnoho ľudí žijúcich na dedine chová hydinu. „Sused jedného sa raz prišiel sťažovať, že mu vadí kikiríkanie kohúta,“ povedal starosta Oravského Bieleho Potoka Ján Kaššák. „Dá sa to vôbec riešiť? Čo máme teraz zakázať chov domácich zvierat?“
Kontrolujú len pohodu zvierat
Susedia sa hádajú z rôznych dôvodov. Jedným z nich je aj zápach a zvuk zo susedných maštalí. Vadia najmä obyvateľom, ktorí sa nasťahujú k dlhoročným gazdom. „Záujemcovia o bývanie by mali vedieť, kde chcú stavať,“ hovorí Pavol Cserei z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Dolnom Kubíne. „Keď sa už nasťahujú, sťažujú sa na zápach. No my s tým nevieme urobiť nič. Je to len o susedských vzťahoch.“
RVPS kontroluje registrovaných farmárov. Na Orave ich je zhruba štyritisíc. Každého v priebehu roka nemajú šancu navštíviť. Pri kontrolách sa zameriavajú najmä na pohodu zvierat.
„Či sú chované vo vyhovujúcich podmienkach, či sú dostatočne kŕmené, napájané, ako je likvidovaný maštaľný odpad.“
Diery v legislatíve
Starostovia sú presvedčení, že zvieratá patria na vidiek, bez nich by dedina nebola dedinou. Problém však vidia v množstve zvierat, ktoré chovajú registrovaní farmári. „Kedysi, keď sa občan zaregistroval ako samostatne hospodáriaci roľník, veterinárna správa dávala stanovisko, koľko najviac zvierat môže chovať,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava (ZMOHO). „Ak ich chcel mať viac, musel chov presunúť mimo zastavaného územia obce. Teraz však takéto predpisy nie sú, normy určujúce maximálny počet zvierat chýbajú.“
Občas, ak sa chce chovateľ vyhnúť hádkam so susedmi, prenajme si opustenú budovu v susednej dedine a tam umiestni zvieratá. „Problém to však nerieši. Vyhne sa síce ťažkostiam so susedmi, ale rovnaké spôsobí ľuďom z vedľajšej obce,“ povedal Ján Banovčan.
Chov hospodárskych zvierat by mal byť podľa starostov regulovaný zákonom. V legislatíve je podľa nich viacero dier. Chýba napríklad inštitúcia, ktorá by kontrolovala nakladanie s močovkou a maštaľným hnojom, alebo to, či má chovateľ dostatočné priestory na skladovanie krmiva.
Členovia ZMOHO budú na problematiku upozorňovať aj na rokovaniach celoslovenských združení so zástupcami príslušných rezortov.