NÁMESTOVO. „Keby ma dcéra neobjednala u novej lekárky, o chorobe by som nevedela,“ hovorí pani Mária. Má 68 rokov. Nikdy nemala vážnejšie zdravotné problémy. K ženskej lekárke často nechodila. Načo aj, keď nemala problémy.
Ísť na preventívku ju donútila dcéra. Obyčajné vyšetrenie jej zmenilo život. Výsledky ju šokovali.
Spálená ožarovaním
„Nič ma nebolelo, nikdy som si nenahmatala v prsníku hrčku,“ hovorí žena, ktorej začiatkom januára vyoperovali zhubný nádor. „Cítila som sa hrozne, keď mi to lekárka oznámila. Bola som v šoku. Keby so mnou nebola dcéra, asi ani domov nezájdem.“
Liečenie podstúpiť odmietala. Rodina aj lekár ju však napokon prehovorili. Spustil sa kolobeh mnohých vyšetrení, operácia, chvíľu oddych doma a pravidelná cesta na ožarovanie. Operácia dopadla dobre. Aj ožiare vyzerali spočiatku sľubne. Plánovaných tridsať však neabsolvovala. „Strašne ma spálili, dodnes ma bolí pazucha aj popod prsníkom. Ani neviem, aké mastičky som na to používala. A všetko je také drahé.“
Život si treba užívať
Po troch mesiacoch od skončenia liečby bola Mária na prvej kontrole. Dopadla dobre. Ďalšia ju čaká v novembri. Bojí sa, no okoliu sa nežaluje. „Nad sebou nerozmýšľam, naplno sa venujem rodine, ktorá mi veľmi pomáha, stojí pri mne, podporuje ma. S ňou a s pomocou Boha som prekonala prvé mesiace, hoci som myslela, že to nezvládnem. Mnohí sa ma pýtajú, ako sa pri toľkom trápení môžem smiať. Čo by sa však zmenilo, keby som plakala a uzatvárala sa do seba?“
Ťažké myšlienky na ňu doľahnú večer v posteli. Až vtedy premýšľa nad chorobou, nad tým, čo bude. Ráno však opäť nasadí na tvár úsmev a funguje, akoby sa nič nedialo. „Treba sa naučiť žiť s tým, pozerať dopredu, hľadať to pekné. Možno bude dobre, možno sa môj stav opäť zhorší, ale kým je dobre, treba si užívať život.“
Odovzdávanie energie
Ženy o tomto zákernom ochorení nehovoria rady. Hanbia sa, nechcú, aby okolie vedelo, že sú choré. Na mnohých z nich to na prvý pohľad ani nevidieť. Majú energie, že by ju mohli rozdávať. „Keď k nám do predajne začali chodiť ženy trpiace rakovinou, bol to pre mňa obrovský šok, veľmi silný zážitok,“ hovorí Katarína Ilievová. „Riešili sme s nimi umelé prsníky, parochne. Napriek všetkému utrpeniu, ktoré zažívajú, však bola väčšina z nich neskutočne pozitívne naladená. Práve preto sú mi veľmi sympatické.“
Katarína, čoskoro dvojnásobná mamička, mala spočiatku problém oddeliť prácu a súkromie. Keď sa od toho pomaly začala odosobňovať, postihla choroba jej najbližšiu rodinu. Vtedy sa s kolegyňou Katarínou Marušákovou rozhodli, že týmto ženám treba pomôcť. „Pre väčšinu je to veľmi ťažké, niektoré sú však strašne silné,“ hovorí Katarína Ilievová. „Našim cieľom bolo spojiť ich, aby tie silnejšie odovzdávali energiu tým, ktoré sa ešte len začali liečiť.“
Vysoké náklady
Dve Kataríny založili neziskovú organizáciu Oravské Venuše. Dvere k nim majú otvorené všetky ženy trpiace rakovinou prsníka. No nielen ony. „Máme už aj pacientov s rakovinou pankreasu, žalúdka. Privítame každého.“ Na stretnutiach sa budú môcť pacienti porozprávať nielen medzi sebou, ale aj s odborníkmi – psychológom, onkológom, gynekológom. Zámerom organizátoriek tiež je, aby zo sedení odchádzali zmenené a dobre naladené.
Nadácie robia rôzne akcie na pomoc ľuďom chorým na rakovinu. FOTO: MIROSLAVA CIBULKOVÁ
„Oslovujeme sponzorov, chceme pre ženy zabezpečiť welness, plávanie, kultúru, kaderníkov, kozmetičky,“ hovoria. „Kaderník každej poradí, ako treba ostrihať parochňu, aby žene padla ako uliata. Výrobca umelých prsníkov zase ukáže, ako a podľa čoho si vybrať správnu náhradu. Vlasy a prsia sú korunou krásy každej ženy, a keď nie je s nimi spokojná, jej sebavedomie klesá, trápi sa ešte viac. Chceme urobiť všetko pre to, aby ženy mali chuť vyjsť z domu, nalíčiť sa, žiť bežným životom a chuť znovu sa usmievať.“
Náklady ľudí s rakovinou sú obrovské. „Za tú najlacnejšiu podprsenku musí žena doplatiť desať eur,“ hovorí Katarína Marušáková. „Nárok na preplatenie má len raz do roka. Potrebuje parochňu, lieky. Nehovoriac o výživových doplnkoch, ktoré sú veľmi drahé.“
Edukačná kampaň
Téma rakoviny prsníka v ostatných dňoch rezonuje v rámci celého Slovenska. Uplynulý týždeň odborníci spustili kampaň Máte vlastné telo vo svojich rukách. Organizuje ju občianske združenie Herklub združujúce pacientky s rakovinou prsníka. Upozorňujú na potrebu preventívnych prehliadok, na význam samovyšetrení prsníkov. Cieľom akcie je ženy pod vedením lekára naučiť, ako sa môžu samé vyšetriť.
Kampaň potrvá do 15. decembra. Môžu sa do nej zapojiť ženské kolektívy, firmy aj organizácie. Stretnutia s odborníkom sú bezplatné. Záujemcovia sa môžu prihlásiť cez stránku www.pridajtesa.sk.