DOLNÝ KUBÍN. Keď sa však povie thajský box, viacerým ľudom sa už čo-to vybaví. Je to bojové umenie, a ako už napovedá názov, pochádza z Thajska. Najprv ho používali vojaci na sebaobranu, postupne sa z neho stal národný šport. Je známy aj ako umenie ôsmich končatín. „Zápasník môže používať nohy, ruky, kolená a lakte,“ hovorí dolnokubínsky thajský boxer Vladimír Sklouza. „Povolený je aj klinč, čo je boj zblízka. Taktiež strhy a pestrá ponuka techník.“
Muay thai berú v domovine ako posvätný šport, pri ktorom prebiehajú rôzne náboženské a budhistické rituály. Aj týmto sa muay thai líši od ostatných bojových umení. Zápas trvá trikrát alebo päťkrát po dve minúty.
Rodičom sa to nepáči, ale majú pochopenie
Mladý bojovník je doma v klube Fire gym Banská Bystrica. S tréningami začal v osemnástke v Kickbox klube Dolný Kubín. „Už na prvom som dostal strašný výprask od skúsených borcov, no neodradilo ma to. Nechcel som to vzdať. Ani napriek obavám rodičov, ktorým sa tento šport nepáči. Pochopili, že za iný by som ho nevymenil.
Oravský fighter si v minulosti ako malý chlapec vyskúšal futbal aj tenis, no nenapĺňali ho. „Odmalička som bol nebojácny, rodičia sa báli, čo opäť vyvediem.“
Po pol roku medzi kickboxermi hľadal možnosti, ako sa zdokonaliť. „Na internete som našiel oddiel Fire Gym. Trénuje tam Martin Belák, ktorý je prezidentom thajského boxu na Slovensku. V súčasnosti je to najúspešnejší klub na Slovensku, tréningy majú profesionálnu úroveň.“ V Bystrici absolvoval aj premiérový duel v kariére. Vyhral ho knokautom v prvom kole. „Bolo to veľmi komické. Pripomínalo mi to skôr krčmovú bitku ako zápas v muay thai,“ povedal účastník sobotňajšej Noci bojov.
V rodisku thajského boxu
Dolnokubínčanovi sa nedávno splnil sen. Navštívil Thajsko, kde na tréningovom pobyte strávil tri mesiace. Trénoval dvakrát denne, pričom jeden tréning trval aj dve a pol hodiny. Na zápas sa obyčajne pripravuje mesiac, no po príchode z Thajska má duel každý druhý týždeň. „V Ázii som nabral veľa skúsenosti. Mám za sebou štyri zápasy, z ktorých som dva vyhral knokautom, ďalší na body a len v jednom som neuspel a prehral na body.“
Najväčším súperom mu bol Izraelčan – vyšší a ťažší o osem kíl. „Mal veľkú silu, každý úder som poriadne cítil. Ale získal som skúseností, ako s takým boxerom bojovať,“ uviedol Sklouza, štartujúci hlavne v kategórii do 67 kg. Zápasy v Ázii prebiehajú úplne inak ako na Slovensku a sú o dosť tvrdšie. Veľkým úspechom mladého Dolnokubínčana je titul vicemajstra medzinárodnej euroligy v muay thai. Verí, že tie najväčšie ešte len prídu. Veď bojuje krátko, iba pol druha roka.
Najskôr škola
V budúcnosti by chcel Oravčan boxovať s najlepšími. Vladimír Sklouza je v poslednom ročníku strednej školy v Istebnom. Pri uvoľňovaní na tréningy a zápasy mu vychádza v ústrety. „Po skončení školy by som chcel ísť trénovať do Thajska aspoň na rok. Tamojšiu krajinu som si za tri mesiace obľúbil. No všetko závisí od financií.“